Gå til innhold
Hundesonen.no

Innavlsgrad og evt. paring


clagaard
 Share

Recommended Posts

Vi vurderer paring, og har derfor noen spørsmål rundt innavlsgrad som jeg håper noen kloke hoder har svar på :-)

For det første, tispa står med en innavlskoeffisient på 1,6% og hannen 0,39. Og så er oldefaren til tispa og bestefaren til hannhunden samme hund. Hva vil dette ha å si for en eventuell paring og et kull? :-)

Håper på svar! :-)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 5 months later...

Har ett annet spørsmål

Hvis tispas morfar er kull bror til hannens mamma? Hva blir innavls graden? (garantert eneste felles slekt på 6 generasjoner)

Eksemplet er som nevnt tenkt eksempel.. men ut fra reelle hunder.. men det er ikke mulig å gjøre kombinasjonen i dogweb.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har ett annet spørsmål

Hvis tispas morfar er kull bror til hannens mamma? Hva blir innavls graden? (garantert eneste felles slekt på 6 generasjoner)

Eksemplet er som nevnt tenkt eksempel.. men ut fra reelle hunder.. men det er ikke mulig å gjøre kombinasjonen i dogweb.

Hvorfor ikke? Fordi den ene ikke er registrert i dogweb ellernoe?

Det jeg syns er lettest da er å finne to hunder som har den aktuelle slektskombinasjonen også kombinere disse på fiktiv stamtavle :) Eller regne ut for hånd, men det syns jeg er vanskelig :P Men det ligger oppskrift for det på nettet et sted veit jeg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har ett annet spørsmål

Hvis tispas morfar er kull bror til hannens mamma? Hva blir innavls graden? (garantert eneste felles slekt på 6 generasjoner)

Eksemplet er som nevnt tenkt eksempel.. men ut fra reelle hunder.. men det er ikke mulig å gjøre kombinasjonen i dogweb.

Innavlsgraden vil bli 3,125 på en sånn kombinasjon.

Sikkert ikke aktuelt lenger men innavlsgraden på startinnlegget vil blir 1,5625

(kjapt regnet i hodet)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

For å svare Aslan.. q Norsk og 1 utenlandsk registrert .

Spørsmålet dukket opp i forbindelse med at disse to hundene skulle leve sammen..

Men ikke ha kull.. Så ble "Hva om det blir tjuv parring"temaet diskutert.

Og bare så ingen misforstår så har denne personen aldri opplevd tjuvparring til tross for maaaange år med tispe og han hund i samme hus.

Jeg vil gjerne ha link til beregning metode. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 5 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
    • Er det noen som har kompetanse når det gjelder forvask av spisebestikk og servise før man setter det inn i maskin med kort vaskesyklus (steamer). Skal man vaske med håndoppvaskmiddel først, eller bare bruke rent vann? Finner ingen spesifikk beskrivelse hos mattilsynet. Har bare hørt at det kan ødelegge maskinen. Hvis noen har en link å vise til, helst fra produsent (Miele, Hobart el.lign.) hadde det vært fint.  
    • Huken multisele eller Troll nomesele. 
    • Avstand? Om hun kjefter, ta henne bort fra ham. Eller ham bort fra henne.  Dette er en prosess som tar mye tid, så jeg tenker at det kan være hun har større behov for rom og avstand en god stund til. Å ta igjen et par år med sosialisering som skulle skjedd fra valpestadiet vil ta lang tid og mye tålmodighet tror jeg.
    • Nå har frøken Lilje, usikker omplasseringshund, bodd hos meg i 3,5 mnd. Hun begynner å bli ganske husvarm og trygg på meg, men andre hunder og fremmede mennesker som tar kontakt er skumle, så de prøver hun å skremme bort. Det er greit nok, jeg skjønner at det har vært hennes eneste forsvar så langt i livet. Men så har vi en veldig grei og trivelig nabohund som vi har gått litt turer med, og han kjefter hun voldsomt på. I begynnelsen var det helt sikkert usikkerhet, hun ville gjerne følge etter og være nær han på tur, men så snart han snudde seg og så på henne ble det skummelt = bjeffing. Men nå synes jeg nesten det bikker over i bølling fra hennes side, for nå kjefter hun på han nesten uansett hva han gjør. Han er verdens snilleste og lar henne være helt i fred, så det er absolutt ikke noen grunn til at hun skal holde på sånn. Og ikke minst er det fryktelig urettferdig at han skal få så mye kjeft for ingenting. Hva gjør man? Hun er helt klart fryktelig dårlig sosialisert og har godt av å være sammen med snille hunder, men denne oppførselen synes jeg er uakseptabel.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...