Gå til innhold
Hundesonen.no

Kan disse hundene bo sammen?


ToneK
 Share

Recommended Posts

Kjæresten min har en relativt stor hund, den er 8 måneder. Den er trygg på det meste. Jeg har en liten selskapshund på 5 kg ca. Den er snill og grei, men desverre er den redd for noen mennesker, og kan bli stresset. Aldri aggresiv heldigvis. Denne er voksen. Vi har lurt på å bo sammen snart, men det som hindrer oss er hundene. Vi aner ikke hvordan det vil gå. Hundene har bare møttest noen ganger, og den lille overser stort sett den store. Den liker ikke å leke så mye, og kjæresten min sin hund har godtatt dette. Tror dere det er noe håp om at dette skal gå bra? Hva bør vi gjøre i så fall?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest lijenta

Det jeg ser som kan bli probøemet er jo om den store vil leke med den lille. Så jeg vilel trent den store på at inne er det ro og ingen leking ute kan den leke med andre en den lille emn det er gjerne litt lettere å styre det da

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det går jo bra, jo... Jeg kjenner noen som flyttet sammen med hver sin hanne. Hun hadde en chi og han hadde en staff. Det går så bra, så. De spiser separat og er hver for seg når de er alene. Ikke fordi det har skjedd noe, mer som en preventiv greie. Nå har de fått en baby. Det går også fint :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for oppmuntrende svar! :) De har ikke møttest så mange ganger, på grunn av at vi ikke bor på samme plass nå. Vi treffes mest i helgene, og må ta fly til hverandre. Min er ikke så glad i fly, så den har det bedre hos venner og familie de helgene jeg er borte. :) Men vi får bruke sommeren til å ha dem mer sammen. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg skal hente valp om 14 dager, og nå ser det ut som tispen min får løpetid svært snart. Har noen erfaring med å få en ny valp inn i familien samtidig med at den voksne hunden får løpetid? Bør jeg be om å utsette henting av valpen?
    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...