Gå til innhold
Hundesonen.no

Saarlos Wolfhound, hva kreves?


Rosin

Recommended Posts

Skrevet

Hva tror dere en saarlos wolfhound vil kreve av eieren sin? (Med tanke på kunnskaper, mosjon og alt mulig egentlig)

(Og nei, [-X jeg har ingen planer om å skaffe meg en slik hund. Ikke enda. Men når jeg blir flinkere og mer erfaren så.... *drømme*) :D

Skrevet

Jeg har ikke peil på rasen, men må nå si at du imponerer meg. Kjenner ingen som har satt seg inn i så mange raser som deg! Og er så forberedt på å få hund i huset. :D

Skrevet
Hva tror dere en saarlos wolfhound vil kreve av eieren sin? (Med tanke på kunnskaper, mosjon og alt mulig egentlig)

 :D

-Hundene er som regel mistroiske, . sky, i møte med nye situasjoner, miljøer og mennesker

Kanskje ikke så bra i 2006?

-Sterk adskillelsesangst. Dette kan føre til stor ødeleggelse av inventar i hus og hundegård, bil osv

Kanskje ikke så bra hvis du ikke er sammen med hunden hele tiden?

-Sterkt jaktinstinkt , og kan vanligvis ikke slippes i Norge(viltloven + hundeloven)

Kanskje ikke så heldig for hunden?

-Tisper som har hatt valper blir "jævlige" mot andre tisper.

-Ser man utfordringer og romantikk i et dyr som på mange vis ikke har tamhundens tilpassning til samfunnet...javel.

Husk også på at romantikk fort blir borte når "naboer" ikke liker hybriden, eller lovverket strammes inn...

Skrevet

Kjenner ikke Sarloos, men kjenner en ulvehybrid (ulv-malamute) og han er en generelt veldig grei hund. Uinteressert i folk, rolig og selvsikker og grei/ flink og tolerant med alle slags hunder.

Er det ikke ekstremt liten sjanse for at Sarloosen går i forsvar mot mennesker (sammelignet med primitive hunder og en del vanlige brukshunder, ja, vanlige "familiehund"raser også)? Tror den er reservert/ sky i betydningen å trekke seg unna, fremfor å gå i forsvar (?) Leste et sted at den f.eks neppe ville forsvart huset ved innbrudd o.l. (det er jo like greit i dag sikkert :roll: )

Personlig ville jeg vært tryggere på en tam ulv også enn enn en gjennomsnitts schaefer idag da. :roll: :D Uff møtt mange ustabile. :-o

Men hadde ikke ville ha en hund så mange vil lage pes og oppstyr pga. og som sikkert også blir forbudt snart #-o Hvis du ikke bor langt inni skogen og setter ut rykte om at det er annen type blandingshund da :roll: Men det er jo en del andre raser å velge mellom :D

Og seperasjonsangst er jo ikke særlig ok. :D

---

Litt OT: Har du sett på Canaan dog? Mer allsidig hund men med opprinnelige egenskaper. Se svenske urhund-klubbens (URCANIS) hjemmesider. :D Mye hund men i mer nøytral innpakning.

Skrevet

Vet om en oppdretter som driver med Caanan, de er vedlig flotte :-)

Liker spes den nye valpen hennes, og en eldre hann hund de har, den hannhunden har gjort det veldig bra på utstillingen også, syntes den rasen er veldig fin.

Skrevet

Det er lov å drømme! Jeg selv har i lengre tid drømt om en Tsjekkoslovakisk ulvehund, noe jeg har fått massive reaksjoner på både fra venner og familie (som er sauebønder). Men jeg er likevel og uansett overbevist om at dette er en rase for meg.

Når det gjelder den og Saarlos så har rasene så vidt som jeg vet mange fellestrekk. Hva som er forskjellen mellom dem vet jeg ikke, noen hevder at Saarlos er mer sky og ulveaktig enn TSu, mens noen hevder det motsatte.

Jeg har søkt, lest og saumfart omtrent hele internett på jakt etter informasjon etter disse to rasene, så det kan jeg anbefale hvis du er nysgjerrig. Jeg har aldri sett en slik hund i levende live eller kjent noen som har eid en, men jeg har i hvert fall fått et visst bilde:

- En sli hund krever at du tilbringer mye tid med den og den vil knytte seg svært sterkt til deg.

-Mange av disse hundene har tedenser til å være rservert mot fremmede, så god sosialisering vil være nødvendig.

-De har veldig sterke sanser og retter som regel oppmerksomheten mot omgivelsene i stedet for mot deg. Det er kanskje helst ikke den hunderasen du velger hvis du skal konkurrere i lydighet.

-Disse hundene er ikke skarpe eller aggressive (nivået av aggressivitet ligger under schæfer) og vil derfor vike unna en truende situasjon.

-De er visstnok enormt utholdende og krever en del mosjon.

-TSU er kanskje den friskeste hunderasen som finnes (på Saarlosen vet jeg ikke) og de lever vanligvis svært lenge.

-De har et vel bevart jaktinstinkt, på lik linje med mange polarhunder.

Den største ulempen med å anskaffe seg en sånn hund, eller bare å ønske seg en er for meg all den negative omtalen som foreligger. TSU er jo forbudt i Norge og veldig mange tror at den er forferdelig farlig.

Vel vel, jeg har hatt to svære trekkbikkjer, hannhunder, så jeg tror jeg ville vært i stand til å kontrolere en Saarlos eller en TSjekkoslovakisk ulvehund.

For alle som vet mer om emnet enn jeg: bare fyll inn eller gjør rettelser på meg... :? :?

Skrevet

kanskje Per Olav kunne kommet med noen innspill han som har den ene av disse to rasene? det er jo lov å håpe :)

Guest Per Olav
Skrevet
kanskje Per Olav kunne kommet med noen innspill han som har den ene av disse to rasene? det er jo lov å håpe :)

Rimfrosthuldra har fått innformasjon via andre kanaler.

M h t Saarloos har jeg to linker som gir bra informasjon til tross for en noe ubehjelpelig engelsk språkdrakt. Den ene er:

http://people.freenet.de/whitefang/saarloo...os_wolfhond.htm

og den andre er fra hjemmesiden til min belgiske venninde Marina:

http://www.male-kuryak.be/the%20wolfdog.htm

Skrevet

Rimfrosthuldra har fått innformasjon via andre kanaler.

M h t Saarloos har jeg to linker som gir bra informasjon til tross for en noe ubehjelpelig engelsk språkdrakt. Den ene er:

http://people.freenet.de/whitefang/saarloo...os_wolfhond.htm

og den andre er fra hjemmesiden til min belgiske venninde Marina:

http://www.male-kuryak.be/the%20wolfdog.htm

masse godt lesestoff her ja forde om det var engelsk :wink:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
    • Hvis du ikke har vært borte mer enn en time nå, og så plutselig øker til en hel arbeidsdag så er det klart at det blir problemer. Jeg vil også påstå at de færreste valper takler greit en arbeidsdag alene ved 12 uker, og synes det er ganske dårlig av en oppdretter å påstå det. Det er også litt raseavhengig, men jeg ville aldri regnet med at hunden var klar til hele dager alene hjemme ved 12 uker, uansett rase. Man henter vanligvis valpen ved 8-10 uker. Den første uken bør man være sammen med valpen og legge et trygt grunnlag, og så gradvis legge til rette for at valpen takler at man går unna, enten det bare er i et annet rom, ut og hente posten, osv. Da er det veldig individavhengig hvor fort man kan gå fram, og går man for fort fram må man ofte gå mange steg tilbake igjen. Det ER mye jobb å ha hund, og uansett hvor forberedt man er så tror jeg mange får seg en overraskelse. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...