Gå til innhold
Hundesonen.no

Stabyhoun


Pajko
 Share

Recommended Posts

Jeg lurer lidt på stabyen som næste hund, men har et par spørgsmål til dere med stabyer om hverdagen. Jeg kender en staby tispe, som ikke går på jagt, men som er ren LP hund og hun er dejlig.

Vil dere beskrive hvordan hverdagen ud med en staby?

MÅ man gå på jagt med en staby eller kan den stimuleres nok ved et spor i ny og næ, LP og AG træning? Og hvor mye jagtinstinkt er der i stabyen? Kan den gå løst i skogen?

Håber dere vil hjælpe :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har to stabijer - en på åtte år og en på fem måneder. Eldsten brukes som ettersøkshund og familiehund. Minstemann skal bli ettersøkshund når han blir eldre.

Stabijen trenger ikke brukes til jakt - det er en glimrende familehund bare den får noe å sysle med. Turer i skog og mark, agility, spor er noe den liker godt.

Jeg har alltid gått med min eldste hund løs i skogen og han stikker ikke av. Sjølv om det er en fuglehund pr. definisjon så tar den ikke stand som andre fuglehunder. Det er en kontinental rase og dermed er bruksområdet mye videre enn kun fugl.

Stabijen er veldig kontaktsøkende og har mye personlighet og en god porsjon stahet i seg :) Hverdagen med en stabij gir deg mye glede og latter; det er helt sikkert :)

Ser du bor i Danmark; der er en egen forening - Dansk Stabyhounklub - de kan også gi deg mange tips og råd.

Lykke til!

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hundene er hjemme på dagtid mens jeg er på jobb. Dvs. den yngste på fem måneder er gjerne med meg innimellom.

De står i hundegård på dagen.

Når jeg kommer hjem så er det ut på tur - helst i skogen der de får løpe fritt så lenge det ikke er båndtvang, og da er det gjerne en times tid.

Rasen krever ikke at du må være aktiv hele tiden - hos meg må de rett som det er bare finne seg i at livet er kjedelig. Helgene blir brukt til spor og turer i skog og mark og da gjerne flere timers turer. Men som sagt; hverdagen er i grunnen ganske enkel.

Sportreningen hos oss er sesongbetont i og med at jeg ikke vil trene på snø. Valpen er helt fersk på sporing men det vil bli en gang i uka i alle fall for ham framover. Den voksne trenes på spor innimellom - for hans del er det mer vedlikeholdstrening.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...