Gå til innhold
Hundesonen.no

Dvergpinscher som nekter å legge seg på stemmekommando


Annik
 Share

Recommended Posts

Hei!

Dvergpinscheren min reagerer ikke på dekk/ligg-kommando om jeg bruker stemmen, men dunker jeg en finger eller håndflata i gulvet så slenger han seg ned med engang. Jeg har brukt LANG tid på å si kommandoen samtidig som jeg bruker håndkommandoer til han. Men han får det bare ikke inn.

Noen av dere som har noen smarte forslag til hvordan jeg skal koble 2+2 for han? :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Gråtass

Hun din nekter ikke, han har bare ikke skjønt hva du vil. Grunnen til dette er at et håndtegn er veldig visuelt og tydelig for hunden og når stemmen kommer samtidig med håndtegnet så "fader" stemmen vekk fordi håndtegnet er så tydelig. Mitt beste råd er å slutte med håndtegn og vent ut hunden, ved første dekk uten tegn så er det julekvelden og hurra meg rundt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hun din nekter ikke, han har bare ikke skjønt hva du vil. Grunnen til dette er at et håndtegn er veldig visuelt og tydelig for hunden og når stemmen kommer samtidig med håndtegnet så "fader" stemmen vekk fordi håndtegnet er så tydelig. Mitt beste råd er å slutte med håndtegn og vent ut hunden, ved første dekk uten tegn så er det julekvelden og hurra meg rundt.

Men bruker ikke jeg håndtegn i det hele tatt, så skjønner han jo heller ikke hva jeg vil. Hver gang jeg har prøvd uten å bruke noen tegn i det hele tatt, så har det bare endt med at han ser på meg og snur på hodet, fram og tilbake. Og slik går det i en evighet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du må gradvis redusere håndtegnet. Du kan ikke bare slutte brått. Lag mindre og mindre håndtegn, helt til hunden klarer dekk uten hjelp av håndtegn.

Men det har jeg prøvd lenge, jeg har tatt det i alt fra snegle-tempo til enda tregere og prøvd med litt kjappere. Får 0 respons på stemmen :icon_confused:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg skrev ingenting om stemme i det forje innlegget mitt, jeg skrev bare at du måtte redusere håndtegn slik at hunden kan legge seg uten håndtegn. Få inn frivillig dekk, og så kan du legge på kommando når hunden er selvstendig og trygg i øvelsen.

Når jeg sier mindre og mindre håndtegn, så mener jeg fysisk mindre. Altså at du lager mindre og mindre bevegelse med hånden. Når hunden kan legge seg uten håndtegn, og begynner å legge seg frivillig, så kan du legge på kommando. Om du tar å legger hunden i dekk noen ganger med håndtegn, så vil mest sannsynlig hunden legge seg frivillig etterhvert, fordi den vet hva du vil den skal gjøre. (Litt samme som at hunder setter seg for å tigge, selv om eier ikke har sakt sitt).

En annen måte er å si dekk, rett før du gir håndsignal. Så fader du sakte men sikkert ut håndsignalet. Til slutt skal hunden legge seg kun på kommando. Husk å gå sakte frem, hvis ikke blir hunden bare forvirret, og fårstår ikke hva du mener.

Eventuelt kan du jo lære inn dekk på nytt da, som en ny øvelse. Lær det da inn uten håndtegn. Så blir ikke hunden så opphengt i det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det var trist å høre, han var ung? (Heh, sjekket bloggen din, det er visst jeg som er gammel. Men trist likevel.) Ifølge Akkurat nå er det noen "motreaksjoner" mot den positive trenden:  Nå er det noen år siden jeg var aktivt inne i noe treningsmiljø selv, men jeg tenker jo at Canis og klikkertrening/positiv forsterkning fortsatt er greia, og jeg ville nå gått til de samme bøkene som for ti år siden. Men klart, noen endringer er det nok og sikkert noen nye flinke guruer kommet til, så håper noen kan bidra der!
    • Det er nå to år siden Pax vandret videre, og vi (jeg) har begynt å planlegge ny valp.  De siste årene har gått mye til småbarn, jobb og hus, så jeg har ikke fulgt noe særlig med på hva som går for seg i hundemiljøet. Det må jeg gjøre noe med, og derfor spør jeg dere på Sonen om hjelp til oppdatering. Hvis du skulle anbefalt meg, en kommende valpespekulant, noen ressurser, creators på sosiale medier jeg kan følge, bøker å lese, treningsmetoder, trender/diskusjoner som er sentrale, hva som helst egentlig, hva skulle det vært? Er det noen tema som er kontroversielle eller er alt bare fryd og gammen? Har Cæsar Millan kommet tilbake eller har verden gått videre? Hva bør jeg sjekke ut? Hva bør jeg holde meg langt unna?   
    • Takk for tips!  Det hørtes ut som noen kloke råd. Jeg ser de potensielle ulempene med en stor og sterk hund og en flexline. Kontroll er definitivt øverst på prioriteringslista. Jeg skal definitiv sjekke ut den lina du har linket til👍
    • Flexiline er generelt en dårlig idé, og særlig for en stor og sterk hund. Hvis noen slipper sin hund bort til dere i bånd, kan det fort bli floke og konflikter. Du kan heller ikke slippe båndet hvis noe skjer (hunden setter seg fast, sykkel kommer på tvers mellom dere etc.). Og det er vanskelig å ta hunden inn hvis den er ytterst i båndet, med mindre du har en supersolid innkalling. Kjøp heller en halvlang-line på 5 meter som du kan slippe ut og hanke inn etter behov. Du blir fort vant til å håndtere en kort langline, og mye bedre kontroll på hunden. Du kan slippe den både for å la hunden løpe litt, eller gi den friere bevegelsesrom i møtesituasjoner som ikke kan unngås (både med folk, hunder, sykler...). Du kan også ta et grep midt på båndet uten å svi av deg håndflaten hvis hunden trekker eller bykser avgårde. Vi har hatt disse, og er noe av det vi har tatt vare på etter å mistet hundene, de er supergode: https://dyresjappa.no/Produkt/1/294247/Supergrip-Sporline-5m
    • Hei,  Kjøpte akkurat en flexi classic L. 5m. bånd. Den fungerer helt greit, men vurderer et annet alternativ neste gang jeg kjøper. Det jeg kunne tenke meg er låste posisjoner uten å holde inn knapp i tillegg til et enda mer robust tapebånd og et noe større håndtak. Noen anbefalinger? Jeg har en nokså sterk staff-presa blanding på. 35 kg., som tidvis kan dra noe. Ser nå at jeg skulle flyttet denne til utstyrstråden, men vet ikke om det er mulig.  På forhånd takk for svar😊
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...