Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Vi har en BC valp på litt over 4 måneder. En herlig krabat på alle måter. Han er som BC'er skal være, meget energisk og aktiv, noe vi stort sett synes er helt uproblematisk. Han får rikelig med lek når vi er hjemme, turer på ca. 1 time på hvedagene og turer på 2 til 2.5 timer de fleste lørdager og søndager. Mental trening og lydighetstrening får han også daglig, men i varierende doser. Vi går ellers på valpekurs en kveld i uken. Han er smart, lærer fort, er meget trygg på seg selv, svært selvstendig og er egentlig ganske så "tøff i trynet". Tidvis er vi som kjenner ham temmelig overbeviste om at vi har kjøpt oss en Rotweiler forkledd som BC :P

MEN; han er noen ganger grusomt slitsom når vi er på jobb. Han får plenty tisseturer og ganske mye lek med oss og våre kollegaer, samt med diverse intetanende personer som kommer inn døren :lol: Litt mental trening får han også på jobb, men kun små doser. Men vi skal jo tross alt få gjort litt jobb på jobben også, så vi kan ikke underholde han hele dagen. Han har en god seng på kontoret samt diverse leker og et tyggebein. Når han kjeder seg oppstår det noen dager utrolig mye uønsket adferd som å bite på ledninger, møbler, søppel og alt annet han måtte få tak i. Enkelte dager blir det mildt sagt utrolig frustrerende, lol.

Så til dere som har hatt med valper på jobb;

- Hvordan har dere løst denne typen problematikk?

Trenger noen lure innspill :)

Skrevet

Jeg synes kanskje at det høres ut som at dere gjør litt for mye med han på jobb. Jeg ville kanskje ha kuttet ut denne lekingen og hilsingen, og heller trent litt på at han skal ta det rolig når dere er på jobb.

Nå skal det sies at ingen av rasene jeg har er kjent for være superaktive, så det kan hende jeg er litt utpå jordet her :lol:

  • Like 1
Guest Ulla-Britt
Skrevet

Jeg lekte aldri med hunden da hun var med på jobb. Kolleger ble bedt om å overse henne, hvis ikke hadde hun giret seg opp hver gang noen stakk hodet inn døra mi. Å være med på jobb var rett og slett ganske så kjedelig, og det eneste fornuftige å gjøre var å legge seg og slappe av. Hun fikk korte tisseturer og en halvtimes rusletur i lunsjen. Ellers latet jeg som om hun ikke var der. Hun fikk også en ganske lang tur før arbeidsdagen startet. Det tok ikke så lang tid før hun så på kontoret som et rolig sted det ikke var noe vits i å være tulling i.

Skrevet

Jeg tenker at det er lurt å kanskje trene mer på ro-trening. Lære seg at han ikke skal bli underholdet hele tiden, og at man av og til bare tar det helt kuli. Ellers vil jeg tro du får en hund som HELE tiden forventer at det skal skje noe. Og det gjelder både borte og hjemme. For meg er det viktig å ha en hund som kan slappe av hjemme, med god av-knapp, og vi har trent mye på ro, og bliiiiii. Folk har jo forskjellige ønsker med hunden sin, og jeg skal ikke si at min måte er den riktige, men jeg tror det er noe i det Ulla-Britt sier, lære hunden at det mest fornuftige den kan gjøre er å legge seg og slappe av.

Skrevet

Tusen takk for fine tilbakemeldinger!

Vi har fulgt rådene noen dager nå og ser allerede en litt forbedring, jippi! :-)

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
    • Han trenger ikke å være løs, men jeg lurer på om balansen mellom mental og fysisk trening er riktig for ham. Har dere prøvd å kutte ned på søksarbeidet og løpe eller sykle med ham, eller lengre turer i langline? Bare 5-7 meter langt bånd gir mye mer frihet samtidig som du har kontroll på om han kommer over noe. Hvis han har god nok innkalling så kan jo evt munnkurv være et verktøy mot å spise alt. Det er det eneste jeg kan komme på å ta tak i, hva slags, hvor mye og riktig balanse mellom type aktivitet.
    • Ja det er superlativ rase og en drøm å ha når de fungerer som de skal. Dette er min 3 jakt cocker så rasen er ikke ukjent for meg.   det trenes spesifikk på ro, avslapping på teppe både inne, ute og i bilen. men han blir irritert når han blir fulgt tilbake på plass og ender kun med biting og frustrasjon fra hans side. Han kan å gå på teppet sitt og inn i buret. Men det fungerer ikke når ha blir i modus og han holder ikke mer enn kort tid de gangene han gjør det. Så fortsatt mye igjen å jobbe på.   maten blir brukt til det meste av trening og han fungerer godt når han er i riktig modus. Hovedsakelig skjer dette når han kjeder seg, hvis han får overtenning. Både når han har fått aktivitet og når han ikke får aktivitet. Så han er en liten nøtt og knekke. i aktivitet med voksne hunder fungerer han godt. Tilpasser seg tempo og sinnsstemning. Med valper så går han fort lei etter å10min og begynner heller å bite på oss. Så da må vi ta han bort fra situasjonen. Han får lengre turer i blandt. Men fordi han spiser alt som er på bakken har vi måtte begrense det å være løs etter flere turer til dyrlegen. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...