Gå til innhold
Hundesonen.no

Nytt kamera? Hm.


Ingvild
 Share

Recommended Posts

Det nærmer seg bursdags- og juletid, og det er en ålreit sjanse for meg til å ønske meg nytt kamera, eller tilskudd til et. Spørsmålet er bare hva i alle dager jeg skal ha?

Jeg har nå bare ett kamera (som fungerer, i alle fall sånn halvveis), et Pentax K20D (speilrefleks). Det kjøpte jeg for 3,5 år siden, og jeg har vært knallfornøyd med det hele tiden. Det er passelig avansert for meg, og jeg hadde aldri vurdert å bytte det ut ennå hadde det ikke vært for at det har fått en skade på sensoren som koster mer å reparere enn hva kamerahuset er verdt. Kameraet i seg selv fungerer helt som normalt, men på alle bildene får jeg en stripe og en lys flekk. Synes ganske godt på dette bildet:

8141960904_7382c94c43_z.jpg

Det er ikke verdens undergang, jeg får jo dokumentert ting sånn noenlunde, og jeg er uansett ikke i en fase hvor jeg fotograferer så mye for fotografiens skyld, for å si det slik. Samtidig er det jo utrolig irriterende å få denne stripen+flekken på absolutt alle bildene mine, og aldri ha muligheten til å ta et bilde hvor det ikke er der.

Jeg har flere objektiv til dette Pentax-kameraet og er uansett så fornøyd med Pentax at dersom jeg skal ha nytt speilrefleks, er det ikke aktuelt å bytte merke. Så jeg har begynt å titte litt, uten å bli ekstremt klok på hva jeg vil ha. Pentax har ikke tusen forskjellige modeller å velge mellom, så det burde jo egentlig være lettere å finne ut hva som passer til meg enn om jeg skulle kjøpt Nikon liksom. Her er de to aktuelle speilrefleksmodellene:

Pentax K-30 til 4 995

Pentax K-5 II til 7 995

Hva er den vesentlige forskjellen her, egentlig? Hvilket er i samme klasse som det speilreflekskameraet jeg allerede har? (Pentax K20D test og produktinformasjon.)

Siden jeg kjøpte kamera sist, har det tydeligvis skjedd ting.

Speilløst systemkamera? I alle dager? Pentax K-01 til 4 995. Er dette bedre, dårligere eller like bra som et med speil? Hva er fordelene og ulempene?

På japanphoto.no kom også dette opp under systemkamera - Pentax Q. Hva i alle dager er det for noe? Er det et fullgodt alternativt til et speilreflekskamera?

Tingen er at jeg lurer på om jeg egentlig trenger et nytt speilrefleks, eller om jeg heller skal kjøpe et litt ordentlig kompaktkamera - eller en mellomting. Det hadde vært litt lettvindt å ha noe litt mindre å ta med rundt, og nå er jeg inne i en fase hvor jeg ikke er så opptatt av å ta helt perfekte bilder, men heller bare dokumentere ting og ta vare på minner. Samtidig vet jeg ikke helt om jeg kan gi slipp på den kontrollen man får med et speilrefleks, når det tross alt er det jeg har brukt mest de siste seks årene. Men igjen så har det jo sannsynligvis skjedd litt på kompakt- og mellomkamerafronten de siste årene, også... Hva tror dere? Jeg klarer ikke å bestemme meg, og mor maser om ønskeliste. :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 9 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ja - det har nok vært lite struktur på tilværelsen på landet.  Han er svært lite interessert i lek. Har prøvd diverse leker, biteleker og dra-leker - men han skjønner ikke poenget. Apportering er også null interessant. Har tydeligvis ikke vært aktivisert med dette tidligere. Oppdaget i går kveld at jeg kan fremprovosere "krypingen" hans også hvis jeg bare står og jogger på stedet innendørs. Så det er noe med hoppingen/løpe-bevegelsen som gjør han redd eller usikker. Har ikke forsøkt med ball - men har noen tennisballer liggende - så skal prøve ut neste gang vi går ut. Hva angår turområder - så varierer jeg turene i helgene - da er det tid å kjøre til ulike steder  - mens i hverdagen blir det nok ofte litt de samme stiene siden jeg bor i skogkanten.   
    • Fordommene mine sier "vokst opp på landet uten mye rammer eller struktur, og heller ikke mye sosialisering og miljøtrening". Det trenger ikke å være riktig, men hvis det er tilfelle kan det ta ganske lang tid å venne seg til et nytt sted, nye folk og nye rutiner. Jeg ville startet med en fysioterapeut for å utelukke muskulære problemer, og så bare gitt det tid. En måned er ikke lenge å omstille seg på for en voksen hund. Prøv heller å aktivisere med lydighetsøvelser, triks, lek og søk. Hva skjer hvis du har ham løs og bare går? Går dere på samme sted, har du evt. mulighet til å prøve ulike områder? Ikke ofte jeg anbefaler ballkasting, men hvordan er han der?  
    • Han er en omplasseringshund som jeg tok over for en måned siden. Har tidligere bodd hos oppdretter på landet - hvor han har løpt i timesvis rundt i fjellene og på heiene. Det er ikke det fysiske det står på. Problemet nå er at jeg ikke får gitt han det han egentlig trenger. Jeg er selv ute og løper mye - og skulle gjerne hatt ham med. Men med en gang jeg begynner å løpe begynner han å "krype" og legger seg nesten umiddelbart ned.  Det er som om han blir redd når min fart blir stor...Eller at frekvensen på skrittene mine blir høyere enn vanlig gange. Har prøvd både med sele og ha han løs.  Ingen forskjell.  Har også prøvd å sette han i hanefot med en annen hund for å skape tryggere ramme og kanskje mer motivasjon - men ingen forskjell. Må være eneste engelske setter i Norge som ikke liker å løpe.... 😆
    • Yoshi fylte 3 år den 31. august og har begynt å bli voksen selv i hode. Siden sist har vi: Deltatt i og vunnet endel blåbær, til og med 2 cuper. Også plassert seg i åpen hopp. Kommet igjennom mer enn en offisiel hopp bane, og faktisk kommet på en 3. plass. Konkurrert hos søta bror, de hadde vist merkelig slalåm så Yoshi skjønte ikke hvordan den skulle passeres 😆 Vært på japaner spesialen og fått exc og ck (mye bedre en den gule i fjor). Begynt surfetrening
    • Er det tatt røntgenbilder? Er dette et nytt problem, har det oppstått plutselig, eller gradvis? Hvor mye tur får han til daglig? Hvor langt/lenge går dere? Går dere på samme sted hver dag, eller ulike steder?  Bruker dere alltid sele?  Det er slett ingen selvfølge at det ikke er noe fysisk galt selv om veterinær ikke finner noe. Jeg ville vurdert å få en hundefysio til å undersøke grundig.  Ellers avhenger det veldig av svarene på spørsmålene over. Det kan ha med ubehagelige opplevelser å gjøre, det kan være utstyret du bruker, det kan være fysisk ubehag eller noe i området han reagerer på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...