Gå til innhold
Hundesonen.no

Så skal vi ut å fly..


jlkm
 Share

Recommended Posts

Og som "alle andre" (?) er vi selvfølgelig halvt hysteriske. Vi må jo overlate bikkja til fremmede mennesker i et par timer!

Det jeg lurer på helt konkret, er om noen aner hvilke regler/retningslinjer bakkepersonell på flyplassene har ift håndtering av hunder (i reisebur)? Vi snakker innenriks i Norge, selve flyturen er ca halvannen time - SAS ene veien og Norwegian andre veien sannsynligvis. Å ha henne med inn i kabinen er nok uaktuelt, halvstort dyr dette.

Altså, skulle bikkja (mot all formodning) begynne å lage "bråk", hva gjør dem - om noe i det hele tatt?

Dønn ærlig, man er selvfølgelig redd for at bikkja skal bli misforstått, og at en eller annen skroting skal få det for seg å bedrive en eller annen form for dressur i arbeidstida uten at vi har mulighet til å gripe inn.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Snusmumrikk

De skal ikke gjøre noen verdens ting med bikkja om den bråker. Stort sett får den bare stå å bråke. De skal heller ikke ta hunden ut av buret. Men det finnes selvfølgelig tullinger som jobber på flyplasser som alle andre steder, så helt sikker kan man sikkert aldri være. Jeg har hørt om hunder som har blitt tatt ut av buret og stukket av på flyplassen, men det hører nok med til sjeldenhetene. Jeg har aldri hatt noe problem med å fly med hund innenlands i Norge (og han jeg har nå har flydd ganske mye mellom nord og sør). Jeg har bare brukt SAS. Har noen venner med litt ymse erfaring med Norwegian og hund på fly, men det går nå stort sett helt fint det og :) Slapp av. Det går fint :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Heldig vis kjenner jeg noen på flyplassen her i tromsø som jeg tør å levne hunden til :D Men har reist noen ganger, du lar nr stå på buret til hunden blir flyet mange tima forsinka og sånt. ringer de deg å spørr om de kan gi hunden vann, har opplevd dette timet var 2 timer forsinket å det var varmt ute så da ringte de å spurte:)

henter valp snart fra tyskland å grurer meg som fy til å sende han nede. han er for tung å ta inn i fly + det er utenlands. faktisk en OES jeg skal hente :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, ikke sant. Vel, vi har nå bestilt billetter (SAS), må jo bare hoppe i det og så går det som det går. Kan ikke holde oss hjemme bare fordi vi er paranoide :P

Men, det er interessant å høre på andres erfaringer, så er man kanskje litt bedre forberedt.

Forstyrrer meg litt at jeg leser en del opplever at bikkja blir plassert som en hvilken som helst koffert i bagasjehallen og forlatt. Det er jeg redd kan ende med litt styr og ståk fra min side, men vi får gjøre vårt for å være på plass når hun ankommer også ;)

IdaC - grattis med OES da! Du kan se fram til mye kos, mye moro og en hund som garantert velter den fine blomstervasen i hjørnet av stua :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Snusmumrikk

Heldig vis kjenner jeg noen på flyplassen her i tromsø som jeg tør å levne hunden til :D Men har reist noen ganger, du lar nr stå på buret til hunden blir flyet mange tima forsinka og sånt. ringer de deg å spørr om de kan gi hunden vann, har opplevd dette timet var 2 timer forsinket å det var varmt ute så da ringte de å spurte:)

henter valp snart fra tyskland å grurer meg som fy til å sende han nede. han er for tung å ta inn i fly + det er utenlands. faktisk en OES jeg skal hente :D

Jeg har aldri opplevd at flyet er mer enn 20-30 minutter forsinka når jeg har reist med hund, og da har de ikke gjort noen ting. Han har bare sitti i buret. Men jeg har skrevet fult navn og telefonnr med tusj på buret i tilfelle de trenger å ta kontakt, lapper detter av e.l. Lite sansynlig, men en billig forsikring om at de får tak i meg :)

Første gangen jeg fløy med min var han ca 4 mnd gammel og allerede for stor til å bli med inn i kabinen. Da hyla han så jeg hørte han under både når vi tok av og landa. Seinere har han ikke gitt en lyd fra seg. Tusler rundt på flyplassen tygg og fornøyd og går inn i buret sitt uten protester. Den første gangen tror jeg egentlig han var mer forbanna på å bli sperra inne enn redd for å fly. Han ble like forbanna når jeg lukka han inni bur i bilen da han var valp :P (veldig koslig når første kjøreturen til valpen er fra Oppdal til Tromsø).

Er forøvrig Tromsø jeg har flydd mest fra, og der var de veldig greie. Lot meg sjekke inn buret over en time før, og så komme inn på bakrommet og putte inn hunden rett før de skulle ta bagasjen ut til flyet.

Ja, ikke sant. Vel, vi har nå bestilt billetter (SAS), må jo bare hoppe i det og så går det som det går. Kan ikke holde oss hjemme bare fordi vi er paranoide :P

Men, det er interessant å høre på andres erfaringer, så er man kanskje litt bedre forberedt.

Forstyrrer meg litt at jeg leser en del opplever at bikkja blir plassert som en hvilken som helst koffert i bagasjehallen og forlatt. Det er jeg redd kan ende med litt styr og ståk fra min side, men vi får gjøre vårt for å være på plass når hun ankommer også ;)

IdaC - grattis med OES da! Du kan se fram til mye kos, mye moro og en hund som garantert velter den fine blomstervasen i hjørnet av stua :D

Styr og ståk fra din side eller hunden? :P Hundene blir plassert sammen med spesialbagasjen. Noen ganger står det noen der sammen med dem og venter, men som oftest blir de bare plassert der ja. Men siden spesialbagasjen bruker litt tid på å komme, så er jo som oftest du der først og står og venter på bagasjen og bikkja. Jeg har aldri opplevd det som et problem (men jeg har ei venninde som fikk hunden ut på rullebåndet. Ikke bra... og de skal overhode ikke det). Jeg har pleid å bare hente den andre bagasjen min først og la han stå i buret til jeg er klar, så hente han og går rett ut. Da slipper jeg å ta med en stor skummel hund inn blandt folkemengden for å finne resten av bagasjen og slipper ta han mye ut og inn av buret :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hadde videokamera på buret engang vi skulle fly. Den gikk fri for strøm før han var inne i flyet, men alt det som hendte før syntes jeg var veldig betryggende. Buret fikk være i ro, hver gang han skulle flyttes bøyde det seg ned store, sterke menn og pratet med babystemme til hunden.

Trur ikke de gjør noe om bikkja lager bråk. Ei i klassen min sa at hun kunne høre hunden sin bjeffe under flyturen (terrier med sep. angst), men trur det hører til sjeldenhetene.. en hund med normale nerver burde takle en flytur uten å lage for mye bråk.

Pass bare på at døra er ORDENTLIG igjen når dere setter inn hunden.. det er ikke noe gøy å få beskjeden "kan hundeeierne vennligst vente til alle har forlatt flyet? Det er en rød hund løs i lasterommet" :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dagen i dag var en kontrast til i går. Foruten en biltur til nærmeste bygdesentrum for å handle var vi bare hjemme. Vi hang utenfor mens naboen var inne og handlet. Ede var mer ufokusert og distrahert av de enkle omgivelsene med få mennesker enn han var på de travle stedene i går. Halvhjertede pliktsitter med beina i alle retninger med mange failed cues. Ingen iver av mestring, unntatt i det nyeste han har lært, som er å snurre en runde og rygge inn mellom beina. Den var han ivrig med. Ellers lett distrahert av de få forstyrrelsene som var. Hadde det ikke vært for HD-frykten hadde jeg benyttet "terrenget" til parkour trening, men jeg er livredd for hoftene hans, så den typen trening påbegynnes ikke før han er et godt stykke inn i puberteten. Håper fortsatt vi klarer utvikle god kroppsbevissthet og motorikk.  Gikk tom for godbiter til sladretrening et par minutter før naboen kom ut igjen, så jeg måtte overlate Ede til ham uten godis. Det ble visst konsert, med klimaks da Ede gjennom vinduet så meg stå i kassen. Han hadde fått panikkanfall da jeg gikk inn, på tross av at han har en kjempegod relasjon til naboen. Gjensynsgleden var 🐾💕 Fikk meg til å tenke på et visdomsord: — Lås bikkja og kona/mannen ned i bagasjerommet på en sedan i noen timer. Se hvem av de to som er glad for å se deg når du åpner igjen 😉 Viktig å huske om en noen gang befinner seg i konflikt med en kjæreste som stiller ultimatum om hunden. Aldri sett et eksemplar av den illojale arten homo sapiens over hunden. Det er uteliggere med hund som er lykkeligere enn ektefeller med fine hus.    Vi gikk en tur på kvelden som resulterte i sandyner inne, selv etter en grundig tørk i gangen. Riesen har ikke den mest funksjonelle og praktiske pelsen å ferdes på bygda med. Suger til seg. De MENGDENE størknet gjørmesand..  Første gang jeg har fått bruke ullrake på ham uten å måtte skjerme meg mot drapsforsøk. Som om han forstod at Coat Prince'n var hjelpsom nå. Ubehagelig, though, og klagde litt, men lot meg, uten en eneste godbit i nærheten. Etterpå ble det et bad. Beste så langt. Kun et par anledninger av lyst til å rygge ut av dusjen, ellers helt kewl med å bli sjamponert og skylt keitete med en hånd mens den andre holdt et steady supply av frosne kjøttboller å slikke på. Selv skjegget og barten fikk jeg sjamponere og skylle mens han klarte gomle uten å få såpe i munnen. Vi er et supert team 👍🏼 Måtte pause for å sjekke med Grok om han kunne komme opp med et like catchy navn på frosne råkjøttboller som "Ice Cream". Vi ble enige om Frostballs som er gøy å si, men det var mange kandidater i mange kombinasjoner av synonymer, derfor fikk Ede chillballs i dusjen, mens jeg fikk frostbites av å holde de.  Han klagde ikke. Var kosete og god og helt rolig ved håndkletørking uten bestikkelser etterpå. Helt utrolig hva et helt måltid av bare frostballs gjør med relasjonen 🥰 ..eller kanskje han var kald og frøs 🥶 og ville varme seg på meg. Også en mulighet. Nå sover han søtt og intetanende om at muttern har bestemt seg for å bare gå byturer på så ren asfalt som mulig de nærmeste dagene. Trenger lære ham å overlate husarbeid til husmor før han kan dra inn så mye sand igjen. Ikke helt enkelt når mopp og kost og kluter i bevegelse er de aller gøyeste lekene han vet om. I likhet med håndklær og klær og sengetøy og muttern og ting som dingler og gjenstander som ligger stille og whatever, så er rengjøringsutstyr også de morsomste bitelekene som finnes.  Plan for i morgen: Leave it med distraksjoner  Bli sittende/liggende/stående med distraksjoner  Hold posisjon urørlig (fordi vi skal opp i ansiktet nær øynene med saks snart  Klippe klør og potepels. Se an humøret hans og kanskje prøve med maskin på potene igjen. ...eller saks. Det blir antagelig saks fordi jeg blir utålmodig på et punkt hvor han bare øker i stress. Potene er precious. Veldig cautious om de.  Klippe kropp og bein med maskin Gå tur på tørr asfalt  Whatever vi får av innfall som passer i øyeblikket  Også, Milepæl: Første virkelige vokterbjeff, 14 uker. Det var alvor. Nabo som har vært bortreist en uke kom gående gjennom porten i mørket. Silhuett med stor bag. Det var reelt alvor for Ede. Dypeste vokterbjeffene lød plutselig fra den lille valpen, og han gikk selvstendig til enden av båndet med høy hale for å ta seg av denne trusselen selv. Reagerte på kontaktlyd fra meg og kom inn igjen, men lot ikke guard down før han var i nærkontakt og gjenkjente ham.  Usikker på om det var rett av meg å la ham selvstendig gå frem til naboen med den attituden der. Rådene fra de som driver med Den Typen Hund er å utøve lederskap ved å be ham bak meg. Jeg tenkte at siden han kjenner naboen skulle han få gå frem selv og oppdage at det ikke var noen trussel, men en bekjent. Jeg vet ikke helt hva fasitsvaret er. Antakelig er det at han går bak når jeg ber ham, men jeg trenger ikke be ham hver gang. Om jeg reelt ber ham bak fordi jeg frykter for noens liv og helse, så tror jeg ikke det vil berolige ham ^^ Om jeg ber ham bak fordi jeg ikke ønsker at han skal hilse ivrig på personen er det et annet scenario. Jeg ser ikke noe galt i å være inkonsekvent på det. 
    • Ok, det var bra. Ja det gir mer mening i land med større smitttepress. 
    • Dette med beskyttelse opp til 12 uker er en gammel greie, og mest utbredt i Utlandet, ja. Jeg ville definitivt unngår samvær med ukjente hunder fram til andre vaksine, men ikke noe særlig mer enn det tror jeg. Kanskje det hadde vært annerledes om jeg hadde bodd i et land med mer smittsomme dyresykdommer.
    • Hehe, ja tida går. Pax ble gammel og grå, og litt døv. Men ung til sinns hele livet   Godt å høre at de gamle bøkene gjelder enda. Har ikke glemt alt, men litt oppfrisking må nok til. Holder meg nok fortsatt på den positive delen av spekteret.  Blir ny rase også denne gangen så det blir spennende   Der bekrefter du inntrykket jeg også har fått av det som rører seg på sosiale medier. Mange selvoppnevnte eksperter og mer eller mindre kvalifiserte "trenere". Typisk at det går i pendler. Men som Simira sier så er det jo mye US/UK innhold. der, i hvert fall på mine feeds. Som sagt så holder jeg meg til det positive.  Men når sant skal sies høres det jo ganske kjent ut som for 10-15 år siden. Nye aktører, samme show 😋 Hørte/leste forresten noe om at valper ikke skal settes ned på gress/tas med ut i verden før de er vaksinerte? Må bæres rundt om de skal miljøtrenes og sosialiseres før 12 uker (og det bør de jo). Det er vel en UK/US greie? Har ikke hørt om slikt her før. Mener ikke hilse på alt som rører seg altså, men gå på bakken må da gå an? 
    • @MaskotMen alt det du nevner høres ut som amerikanske og europeiske trender. Selv om det såklart er mange som følger ulike sosiale media internasjonalt, så er det ofte ikke representativt for hva som faktisk beveger seg og skjer i de aktive hundetreningsmiljøene i Norge. Heldigvis. Dessuten, om du søker på begrep som "positive reinforcement" "fearfree" etc, så får du garantert masse innhold da også. Det handler litt om hva man velger å fokusere på, følge, og lytte til. Til en viss grad kan det være nyttig å følge med på hva som beveger seg utenfor egne kretser også, men det kan være greit å være litt bevisst på hvordan algoritmer fungerer i sosiale media. Samt at det du ser på blir også vist til din krets, så det spres ytterligere.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...