Gå til innhold
Hundesonen.no

Hyperaktiv


Ballong
 Share

Recommended Posts

Hei!

Trenger litt hjelp til å "analysere adferden" til valpen min.

Når vi har vært på valpekurs, har han vært veldig ivrig på å hilse på og leke med andre valper. Men da relativt rolig. Litt hopping osv, men ikke noe ekstremt.

Da vi var på en aktivitetsdag ute, var valpene løse sammen og skulle leke. Da stod han mye stille og trippet litt rundt, var ikke så ivrig på å løpe og herje skikkelig sammen med de andre. Lekingen bestod mye av at han hoppet rundt osv med de andre, ikke noe skikkelig herjing.

Er det fordi han frøs og det var kaldt ute? Fordi det var et nytt sted?

Søsteren min har fått seg en valp ganske nylig, en spisshund. Og min hund har da hilst på ham og lekt med ham. Først var det "vanlig hilsing", men det eskalerte etterhvert og min valp ble skikkelig hyper! Og dette var utendørs i innkjørselen. Han løp frem og tilbake og ertet opp den andre valpen og de løp etter hverandre og hoppet og det var skikkelig fart.

Han møtte den samme valpen innendørs for litt siden, og da var det FULL FART. De løp konstant, og etterhvert skilte jeg dem fordi min han begynte å knurre og det virket som den andre ble litt sliten etterhvert. Hvorfor knurret han? Han bet ikke eller noe, bare knurret og løp rundt og lekte. Har lest at det kan være fordi han koste seg med leken? Eller kanskje han trodde hunden var en draleke? :lol:

Lurer i allefall på om det er vanlig at de er SÅ voldsomme i leken?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Noe sier meg at han har hatt raptus som bikket litt :) Tror ikke du skal bekymre deg for mye altså. Han er liten og raptus er gøy gøy gøy, og han fant kanskje en "likesinnet" han følte seg trygg nok på å dra med seg i en slik raptus. Så kanskje det er lurt å bryte etter en liten stund? La de holde på litt og så ta de inn for å roe ned så det ikke blir for moro. Er som unger, en eller annen begynner å grine om ikke noen voksne passer på litt ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, ikke sant.. Har måtte bryte opp ja, det bare eskalerte helt :lol:

Men hvordan lærer man ham å "leke pent" da?

Stoppe han når du synes det blir for mye. Da får han rett og slett ikke lov til å leke mer. Roe han ned og så la han prøve seg litt igjen. Og slik fortsetter du til han skjønner hintet sånn om en tre års tid :P Neida, det går relativt fort det der.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Stoppe han når du synes det blir for mye. Da får han rett og slett ikke lov til å leke mer. Roe han ned og så la han prøve seg litt igjen. Og slik fortsetter du til han skjønner hintet sånn om en tre års tid :P Neida, det går relativt fort det der.

Hehe.. Ok, skal stoppe ham om det blir litt voldsomt (antakeligvis!). Prøvde å la ham leke litt da han hadde roet seg da, men neida.. Håper han tar hintet. Den andre hunden synes jo det er gøy den og :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hehe.. Ok, skal stoppe ham om det blir litt voldsomt (antakeligvis!). Prøvde å la ham leke litt da han hadde roet seg da, men neida.. Håper han tar hintet. Den andre hunden synes jo det er gøy den og :lol:

FØR han blir for voldsom ;) Kjempevanskelig å se, men du lærer etterhvert å lese han. Kanskje dere to kan samarbeide litt om de små, når en av dere synes leken blir for voldsom, så ta de inn og lære de å roe seg litt. Se på det som ro-trening. Alle hunder trenger litt av det også :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Personlig er jeg veldig glad i bichon-rasene, selv om de krever litt klipping og børsting. Med riktig sosialisering og trening så er de fine familiehunder som kan være med på det meste. Om dere lener mot spaniel så synes jeg personlig at springeren er et bedre valg. Cockeren og de mindre (king charles og cavalier) har mye helseproblemer. De er fine familiehunder, men krever også litt pelsstell. Shetland sheepdog kan være et alternativ. Hvis dere ikke vil ha pelsstell i det hele tatt så ta en titt på dansk/svensk gårdshund. De kan bjeffe når det kommer besøk, går folk på veien, osv. men ikke noe mer enn de fleste andre små raser. De er glatthåret, men røyter da korte hår minst et par ganger i året, som er normalt for alle røytende raser. De er aktive og trenger både fysisk og mental aktivisering, og kan kanskje minne litt om beagle hvis det er utseende som trekker der. Mellompuddel eller dvergpuddel er morsomme og allsidige hunder, de må klippes/børstes.
    • Takk for utfyllende svar og gode råd!  Hvis vi skulle se på en mindre hund, er det noen raser du vil anbefale da?   Hvis vi lener mot spaniel: vil en cocker spaniel eller springer spaniel være et bedre valg? 
    • Har jobbet i kafé tidligere, og etter det jeg kan huske så benyttet vi oss av et spesifikt middel for å bløtlegge bestikk i noen minutter før steamer. Het vel «Dip-It» eller noe sånt.
    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...