Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Skal parre tispen min på neste løp og lurer på å vaksinere henne for herpes. Vi er mye på ustillinger og er stadig på farta både i Norge og utlandet.

Noen her som gjør det og kan fortelle om det, og evnt pris

Aina

Skrevet

Jeg herpesvaksinerte min tispe ved forrige kull.

Jeg tok en vaksine en ukes tid etter parring og en annen vaksine en ukes tid før forventet fødsel (i forbindelse med røntgenfotografering). Noen mener at en skal ta herpesvaksina før parring, men de jeg snakket med ved NVH mente at det skulle gjøres etterpå.

Jeg betalte knappe 600 kroner per sprøyte, altså 1.200 kroner til sammen.

Jeg har ei tispe som er aktiv i utstillinger og konkurranse, og hun ble brukt på en hanhund som også er aktiv på utstilling og hadde parret andre tisper, derfor ble det anbefalt å ta herpesvaksine. Hun ble også parret i fjor og gikk tom, så det var ekstra viktig for meg å gjøre alt jeg kunne for å få henne drektig i år.

Men vaksinen er ingen garanti, jeg vet om tisper som har fått vaksinen, blitt konstatert drektig, og deretter har mistet hele kullet før fødsel.

Det er et prosjekt på NVH for tiden om fertilitet i forhold til herpes, og jeg gleder meg til å se om de kommer fram til noen råd, anbefalinger eller tendenser.

Skrevet

Ok. Det har jeg også hørt har skjedd. Men det bør vel ikke være pga sprøyten?

Nei, det sa jeg vel heller ikke? Jeg poengterte at det skjedde til tross for sprøyten.

Skrevet

Nei, det sa jeg vel heller ikke? Jeg poengterte at det skjedde til tross for sprøyten.

Sorry at jeg misforsto.

Skrevet

OK. Ehhm... Hvorfor ikke hannhunden?

Fordi den første vaksinen først og fremst skal bidra til å gjøre forplantning sikrere - at sæd og egg kan smelte sammen og lage valpefoster selv om herpesviruset finnes i tispa. Den andre vaksinen skal først og fremst bidra til å sikre valpene gjennom fødselen, slik at de ikke blir smittet og syke når de kommer ut fra fødselskanalen hvis tispa har herpesutbrudd da.

Siden det er tispa som bærer og føder valpene, er det ikke like viktig at hannhunden får vaksine - for tispa kan likevel være syk.

Jeg tror ikke jeg har hørt om en eneste hannhund som har blitt vaksinert.

jeg vet om et kull, hvor en anselig mengde av valpene ble født normalt. Men fødselen stoppet opp, slik at to valper kom til verden gjennom keisersnitt. I løpet av meget, meget kort tid døde samtlige av de valpene som ble født normalt, og en regner i dag med at det var fordi tispa hadde herpes - så de som ble tatt ut via snitt slapp smitterisikoen.

Dette er dog ikke å anse som en forsvarstale for keisersnitt.

Skrevet

Tusen takk for svar. Krysser fingrer for allt går bra. Kommer nok til å vaksinere siden vi har vært så mye på farta. Venter løp i januar/februar, så nå er det kun hjemmekos med hundene. Ikke utstilling eller annet på en stund fremover nå.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...