Gå til innhold
Hundesonen.no

Helseattest


TollerValp

Recommended Posts

Skrevet

VI får kanskje en tollervalp til sommeren, men det er slik at vi ikke kan få den før en uke senere enn da de skal selges. Oppdretteren tar jo med valpene til vetrinæren for å sjekke de, og får en helseattest, og den varer i en uke. Når vi får valpen har alltså helseattesten gått ut. Har dette noe å si? Hvorfor er det sånn at den bare gjelder i 7 dager?

Skrevet

Be om at oppdretter skaffer oppdatert veterinærattest til dere henter valpen.

Den har begrenset gyldighet fordi valpen kan bli syk senere, og det er derfor ikke riktig at den skal ha ubegrenset varighet. Det kan bli en sak for eksempel i forhold til forsikring.

Skrevet

Men hvis det er slik at hun ikke har mulighet til dette, er det viktig?

Jeg ville da for det første spurt hva det er som gjør at oppdretter ikke har mulighet til det, det er en enkel affære hos veterinær.

Dernest må en vurdere sannsynligheten for at hunden blir syk eller skadet (eller dør brått) kort tid etter levering, slik at en trenger attest på at hunden var frisk i en forsikringssak med karenstid.

En annen tvist kan for eksempel være spørsmål om refusjon av valpepris fra oppdretter ved testikkelmangel eller bittfeil, som har endret seg etter at valpeattesten ble skrevet.

Skrevet

Det blir vell mere jobb, kanskje. Jeg kan spørre i mailen ;) Takk for svar ;)

Det er mer jobb for en oppdretter å beholde en valp en ekstra uke uansett, så litt fra eller til burde ikke spille noen rolle.

Jeg er spontant skeptisk til oppdrettere som alltid søker letteste utvei, men nå kjenner jeg selvfølgelig bare en brøkdel av denne historien.

Skrevet

Enig med Emma, jeg ville også bedt om en oppdatert helseattest. Da jeg skulle hente min tollervalp for noen år siden var jeg nesten en uke senere ute enn førstemann, men jeg fikk allikevel en nyere helseattest. :)

Også lurer jeg (selvfølgelig) på hvor du skal ha valp fra? *nerd*

Skrevet

Dagen jeg var og hentet Amiga var vi hos vet og fikk chip og hun skrev helseattest.

Ekstra jobb, ja kanskje, men hvorfor ikke gjøre det? Det tok oss en halvtime kjøretur bare. Enig med Emma og miriam forsåvidt jeg :)

Skrevet

Iflg NKK er den nå gyldig i 14 dager, så det er jo ingen fare..

Ellers ville jeg vel sagt at man hadde to valg - enten sørger oppdr. for en attest til på valpen som skal leveres senere.

Eller så dropper man det, og leverer valpen med samme attest som resten av kullet har, selv om den kanskje har gått "over tiden" med et par dager. Dette er nok den mest normale løsningen, vil jeg tro. Vet'en ser troligvis ikke noe mer på valpen en uke senere, liksom..

Susanne

Skrevet

Ja, det er viktig, forsikringselskapene er veldig strenge på at veterinærattesten ikke skal være eldre enn 7 dager når valpen blir hentet.

Skrevet

Jeg ser flere oppdrettere operere med helseattester "ikke eldre enn 10 dager" eller til og med 14 dager. Sikkert for å ha en buffer i forhold til henting osv. Står det i kontrakten, eller på hjemmesiden til oppdretter at valpen skal leveres med helseattest ikke eldre enn 7 dager, så skal den heller ikke være det. Mine valper ble hentet over et tidsrom på mer enn en uke, og dermed var det noen valper som fikk oppdatert helseattest. Hvis det skal være et poeng i forhold til forsikring, ville jeg sjekket nøye opp i hva forsikringsselskapet krever. Sier de at 10 dager er greit, så ville jeg gitt litt slækk, sier de 7, ville jeg stått på krava.

Guest Gråtass
Skrevet

Det er ift til forsikrings selskapet ikke vesentlig når valpen blir hentet, men når den blir kjøpt. Jeg solgte en tispe 3 uker før hun ble hentet, da var det ikke nødvendig med ny helseattest.

Skrevet

Jeg svarte i den andre tråden om dette. NKK sier vel 14 dager nå i sine etiske retningslinjer. Så forsikringsselskapet forholder seg vel til dette også, håper jeg.

Og tja - vet ikke hvor mange av dere som har vært hos en vet. for å få en slik attest på et kull. OG hvor mange som ringer uka etter og vil ha en mere oppdatert attest - tror dere at vet'en sjekker valpen nok engang? Eller tror dere at man får en slik bare ved å "stikke innom"?

Om den er 7 eller 10 dager gammel sier det dessverre INGENTING om hundens helse (såfremt den ikke allerede da stadfester noe alvorlig galt, såklart).

Vil man vite slikt tar man med seg valpen sin til sin egen veterinær (eller en man stoler på) umiddelbart etter at man har hentet den.

Det er den eneste måten å "sikre seg" (så godt det går i alle fall).

Susanne

Skrevet

Vet ikke helt hvor vil skal få valp fra enda, så vil ikke si noe :innocent:

Så når vi henter valpen så kan vi dra rett til dyrlegen for å sjekke den og da gjelder den helse attesten vi får da ? (:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har gått helt fint med tispen min, ho spiste andre dagen mer normalt og nå spiser ho som før igjen. Ho går veldig bra også er veldig aktiv nå både før også etter fjernet stingene så tror det er temmelig individuelt det der egentlig fra hund til hund. Tispen min har endelig lagt på seg mer igjen også etter operasjonen da ho gikk ned i vekt før operasjonen ettersom tilstanden så det begynner bli veldig bra 😊
    • Har nylig vært gjennom det samme med min tispe på snart 9 år. Hun var for det meste i sengen sin den første uken, så vi gå henne våtfor og vann ved sengen (hun nektet å spise tørrfor, så hun fikk vårfor i ca 10 dager). hun beveget seg litt mer etter 7 dager, men ble ikke seg selv før stingene ble tatt av
    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...