Gå til innhold
Hundesonen.no

vekstkurve og fôring


Diffi

Recommended Posts

Jeg klarte ikke å bestemme meg for hvilket forum denne hørte hjemme, så legger den her så får evt moderator flytte den :ahappy:

Da vi hentet Storm fikk vi beskjed om at han muligens kom til å bli litt stor for rasestandarden. Jeg lurer på om det finnes vekstkurver for de ulike rasene, for jeg lurer litt på hvordan han ligger an ift standarden nå, og ca. hvor stor han kommer til å bli.

Jeg lurer på dette fordi jeg er litt usikker på om han får riktig fôr. Han får nå valpefôr for medium hunder (11 kg og oppover), men jeg lurer på om han kanskje burde hatt small istedet? Har lest så mye forskjellig ang sheltier og vekt og er litt usikker...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hunden har det anlegget den har for størrelse, så small eller medium fôr har neppe noe å si på det. Men ja, det finnes vekstkurver for sheltie som hovedsaklig gjelder høyde, ikke vekt. Ideelt sett skal en hannvalp på 3 mnd. f.eks. være 27 cm. (+/-), da man antar de blir ca. 10 cm. høyere enn det de var som 3 mnd. når de blir voksne (altså 37 cm. som er idealhøyde, men husk at det er tillatt med +/- 2,5 cm.). Videre er ideel høyde på 4 mnd. 31 cm., altså vokser de ca. en cm. pr. uke fra 3-4 mnd. Dersom høyden er bra både på 3 og 4 mnd. vil det antageligvis fortsette å være stabilt. Har du noen anelse om hvor høy han er nå?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hunden har det anlegget den har for størrelse, så small eller medium fôr har neppe noe å si på det. Men ja, det finnes vekstkurver for sheltie som hovedsaklig gjelder høyde, ikke vekt. Ideelt sett skal en hannvalp på 3 mnd. f.eks. være 27 cm. (+/-), da man antar de blir ca. 10 cm. høyere enn det de var som 3 mnd. når de blir voksne (altså 37 cm. som er idealhøyde, men husk at det er tillatt med +/- 2,5 cm.). Videre er ideel høyde på 4 mnd. 31 cm., altså vokser de ca. en cm. pr. uke fra 3-4 mnd. Dersom høyden er bra både på 3 og 4 mnd. vil det antageligvis fortsette å være stabilt. Har du noen anelse om hvor høy han er nå?

Takk for utfyllende svar!

Jeg er litt usikker på hvordan man måler nøyaktig :ahappy: Tenkte kanskje dyrlegen kunne hjelpe neste uke.

Det jeg tenkte var at det kanskje var dumt å gi han fôr ment til større hunder enn hva han faktisk kommer til å bli. Gir han mengden tilsvarende 11 kg som voksen nå og han spiser det jo. Bare litt redd for å overfôre eller gi feil.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nei, tror ikke det har mye å si. Jeg pleier å gi valper ganske mye mat, de skal jo ikke gå og sulte heller. Du kan prøve å måle ham inntil en vegg e.l. ved at han står med siden inntil veggen, også legger du en blyant vannrett på det høyeste punket på skuldrene. Prøv å få ham til å ikke spenne seg, og å stå med beina i hvert sitt hjørne og halsen i normal posisjon. Lag et lite merke på veggen og mål etter det :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for tips!

Skal prøve det ut i dag :wub:

Edit: Har gjort forsøk på måling nå og får rundt 28 cm. Han er nå én uke fra å fylle 3 mnd, så da er han vel i største laget :ahappy:

Er det da rett å anta at han kommer til å veie over 10 kg som voksen?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da har vi entret en fryktperiode. Den som skulle starte ved 6 mnds alder startet plutselig i dag, 7 mnd og 8 dager gammel. Henger på greip med stor rase, tregere utvikling.  Han ville PLUTSELIG ikke entre bussen. Han som ELSKER buss! Bussjåførene elsker ham også, for han står som et skolelys og logrer ivrig og glad når de svinger inn på holdeplassen. Han bykser like glad og ivrig ombord. ..et. Bykset. Har bykset. Har elsket buss. Nå ville han IKKE gå ombord, helt plutselig. En hyggelig medpassasjerer tilbød seg å løfte ham ombord, noe Edeward satte STOR pris på, og takket mannen for i flere minutter etterpå. Ikke sett ham så takknemlig siden han oppdaget paraplyens funksjon.  Heldigvis er bygdebussen et samfunn, fullt av hundefolk, og alle de nærmeste trådte hjelpsomt til og var hyggelige og pratet og koste med ham, noe han ble kjempeglad for. Han elsker oppmerksomhet fra fremmede mennesker som elsker hund. It takes a village to raise a puppy. Ingen setback til fair of stairs da vi skulle av igjen, heldigvis. Spent på hva annet som plutselig blir skummelt fremover. Han får ikke relapse på trapper, og det neste skumle bør heller ikke bli heis. Han er for stor og tung til å bæres. I tillegg har han så ekstrem separasjonsangst, han kan ikke være hjemme alene unntatt når han er så utslitt at han MÅ sove.  Dette blir spennende fremover. Håper det går fort over igjen.  Utgangsstilling på tom hånd har forøvrig bedret seg litt. Den er langt fra bra, men det hender han gjør det for å være snill med meg, og legger ingenting imellom når han tydeliggjør at dette er en act of kindness fra ham til meg. Han har forstått at det gjør meg glad, så han belønner meg med utgangsstilling på tom hånd for å vise at han setter pris på adferden min innimellom. Kanskje blir det bronsemerket en dag. Kanskje. 
    • Ja her er det nok å jobbe med, det er helt sikkert 😅Hun er blanding mellom cavalier og puddel (det ligger noen bilder på instagram under lindaoglilje hvis noen vil se, har ikke lyst til å legge ut så mye her ettersom jeg bare har henne på prøve). Jeg kjører en Prius og buret står i baksetet, så tror ikke det er bilen som er problemet. Det er nok heller tidligere erfaring med bilkjøring som gjør dette et stressmoment for henne. Men hun er utrolig lydig da, så hun hopper inn i bilen når hun får beskjed om det. Hun er veldig søt når hun ikke er stressa, men det er jo sånn ca. én time i døgnet 😅 Men hun har bare vært hos meg en uke så hun trenger nok enda litt tid på å lande helt.
    • Morsomt med småplukk å jobben med😅Enig med @simira, ta det helt tilbake til start. Hvilken rase(r) er hun (noen er jo kjent for å ha et litt høyere stressnivå enn andre)? Og hvilken bil har du? Udyret mitt synes bilkjøring er helt ok i min kompakt suv (der tar hun hele bagasjerommet, så ikke plass til bur, men har lastegitter); men hun hater å kjøre bil om vi låner type stor kassebil der hun må være i varerommet. Stressnivået går til himmels. Gjør det hele lystbetont med bildøren åpen og motoren av i begynnelsen, om hun er mottakelig for sitt/bli kommando eller bare be henne hoppe opp i bilen (om hun ikke er så liten at hun må løftes inn da). Babysteps og alt det der, masse lykke til!
    • Oof, det gjorde vondt å lese! Og jeg tror slett ikke hun nødvendigvis er trygg selv om hun er rolig da. Jeg ville faktisk vurdert å prøve å starte på scratch med burleker og positiv assosiasjon til buret som IKKE medfører timesvis med passivisering. Og ut fra det lille jeg vet så langt så er jeg helt sikker på at du klarer å få til dette når hun etterhvert får oppleve mer frihet, aktisering og meningsfylte oppgaver!
    • Hun har sittet 10 timer i bur daglig der hun kom fra, så hun er forsåvidt trygg og rolig i bur, men det er vel mest fordi hun har lært seg å være passiv der. Hun har også ressursforsvar på liggeplass, og tror helst bare hun vil være i fred når hun går inn i buret (ikke at jeg har bur innendørs uansett, men fikk det inntrykket der jeg hentet henne). Hun har litt problemer den frøkna her 🙈 Men hun er bare 3 år og synes det er veldig gøy å trene, så tror absolutt det er håp for henne.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...