Gå til innhold
Hundesonen.no

Pedagogikk oppgave


Ane

Recommended Posts

Jeg sitter her å prøver å komme igang med en innleveringsoppgave i pedagogikk til fredag.. Oppgaven lyder som følgende: "Gjør greie for et samspillsorientert perspektiv på lek og drøft hvilken betydning lek har for barns utvikling i lys av dette perspektivet."

Hva ville du tatt med? Hva er viktig å få med?

Jeg får ikke opp EN ting i hodet.. (Og det hjelper ikke å sitte på hundesonen, så nå får vi se om det er noe hjelp i noen av dere! :wub:) Jeg går førskolelærerstudie om noen lurer.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 11 months later...

Hei Ane!:)

Jeg går på første året på førskolelærer og har fått sammeoppgave som du hadde ca for et år siden, sitter og klør meg i hode og vet ikke hvor jeg skal begynne heller! Så google`t og ser du en gang har slitt med det samme! Kan du kanskje gi meg noen tips som hjelper??:) V.hilsen Lisa

Jeg sitter her å prøver å komme igang med en innleveringsoppgave i pedagogikk til fredag.. Oppgaven lyder som følgende: "Gjør greie for et samspillsorientert perspektiv på lek og drøft hvilken betydning lek har for barns utvikling i lys av dette perspektivet."

Hva ville du tatt med? Hva er viktig å få med?

Jeg får ikke opp EN ting i hodet.. (Og det hjelper ikke å sitte på hundesonen, så nå får vi se om det er noe hjelp i noen av dere! wub.gif) Jeg går førskolelærerstudie om noen lurer.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg ville hvertfall brukt noe fra Lev Vygotsky og Jean Piaget om læring i et sosialt samspill mellom barn.

Her er en oppgave som sier noe om deres teorier: http://rsigvart.home.hive.no/semester-2/pedagogik/36-mappeoppgave-2?tmpl=component&print=1&page=

Jeg skal finne link til en kjempebra side, som tar for seg mange av teoretikkere som brukes i ped. Jeg må bare få starta opp pcen. Ellers kan det lønne seg å google og lese litt på andres oppgaver som ligger på nettet :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg skal hente valp om 14 dager, og nå ser det ut som tispen min får løpetid svært snart. Har noen erfaring med å få en ny valp inn i familien samtidig med at den voksne hunden får løpetid? Bør jeg be om å utsette henting av valpen?
    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...