Gå til innhold
Hundesonen.no

Rar løpetid


Gjest

Recommended Posts

For et halvt år siden fikk Ellie sin første løpetid. Hun blødde endel, og stod når hun 'skulle' (var helt klar :aww: ) og luktet veeeldig godt syntes gutta.

Nå helt etter boka fikk hun løpetid nr to. Hun er hoven bak og det lukter litt løpetid av henne innimellom, men veldig lite. Hun blør nesten ikke.

Da vi kom til stådagene skjedde det ikke noe spesielt, hun treffer hannhunder (som hun kjenner) hver dag og de snuser litt mer på henne en vanlig, men får et 'nei' og lar det være med det. Hun bretter ikke halen til siden eller er tøsete slik som sist. Vi er midt i stådagene nå, og hun går løs på tur med andre hannhunder uten at de bryr seg (vi har de under oppsikt først i bånd, så løs). Selv ikke en hannhund som er veldig forelsket i henne og pep og maste da hun IKKE hadde løpetid, bryr seg noe mer nå. Kun fremmede hannhunder vi møter på tur viser noen form for interesse.

Er det vanlig at noen løpetider kan være så 'svake', eller bør jeg bli bekymret for at 'noe' kan være galt? Hun er frisk og fin - sprek og gal :aww:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jenta er ung og ting er i variasjon.... :aww:

Men jeg ville aldri - aldri - sluppet bikkja i løpetid. Uansett hvor mye jeg stolte på hannhunder eller bikkja selv. Du aner ikke hva som skjer i huet på dem.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg ville tro løpetiden har stoppet litt opp. Noen tisper kan starte på en løpetid, for så å plutselig ikke vise noe tegn på å være løpsk. Om noen mnd kan hun få en normal løpetid igjen. Kanskje begynner hun da på begynnelsen, eller kanskje er perioden før stådagene litt kortere. Ikke noe å bekymre seg for på bakgrunn av det du skriver, men helt normalt med variasjon - spesielt hos unge tisper. :aww:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvordan vet du at hun har kommet til stådagene da ? Dette kan variere veldig fra hund til hund og mellom løpetidene. Nå sist da Babs hadde løpetid var ikke Willy interessert i henne overhodet før på dag 19... men DA ble det action kan man si.

Jeg ville forøvrig aldri sluppet henne sammen med hannhunder under løpetiden - man vet aldri NÅR det brått er klart for litt "kos"...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg vet om parringer gjort på dag 25, disse hundene leser veldig få bøker om hva som er normalt...

Det er mer enn en som har blitt lurt av at hundene viser null interesse, så blunker du litt for lenge, og de har stukket til skogs og henger.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Skummelt, men det har de heldigvis ikke fått sjansen til.

Så det er ikke der problematikken ligger, måtte bare spørre om det var normalt med så svake løpetider, eller om det kunne vært noe annet 'skummelt' feks livmorbetennelse eller lignende. Logisk sett vet jeg det ikke er det, men sånn hønemorish følte jeg meg bedre ved å spørre en gang for mye enn en gang for lite, og lurte altså på om flere har opplevd det. :aww:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for svar, denne rare småbitinga er bare i bånd, da er vel det forklaringen,    vi har normalt kontroll på ham litt senere på dagen, det er tidlig på dagen dette er et problem mht å løpe avsted er det gps som sier fra om han er på villspor, men er han et stykke unna gidder han ikke å høre så må trene mer på innkalling, rasen er også sta og egenrådig så dette er ikke så lett Ps takk for dvd tips, sitter i bilen skal se på det ikveld
    • 1. Er dette i bånd, eller løs i lek med andre hunder? Etter min mening skal hunder ikke hilse/leke med andre hunder i bånd, det blir lett konflikter av det. Hvis de er løse har hundene bedre forutsetninger for å bruke språket sitt og unngå konflikt. Hvis denne småbitingen skjer løs i lek/hilsing med andre kan det være smisking eller lek. Det er vanskelig å si uten å se situasjonen. Om dette er noe andre hunder reagerer på så ville jeg unngått å la ham komme inn på hunder på den måten i det hele tatt. 3. Det er båndtvang. Hunden skal være i bånd eller forsvarlig inngjerdet, og ikke være løs utenfor båndtvangen uten at den er under kontroll. Det vil si at du rimelig skal kunne kalle inn hunden under de fleste forhånd. Også utenfor båndtvangen skal du ha kontroll, det er ikke bare å slippe ut hunden for å lufte seg selv, den kan gjøre stor skade om den møter på feil hund, person, bil eller vilt dyr. Eller bli skadet selv. Når det er snakk om å trene innkalling så er det for å lære hunden en respons på innkallingskommandoen som er å komme til deg, uansett hva som skjer. Det handler om å venne hunden til å alltid lytte til deg, og alltid respondere på kommandoen. Langlinen gir deg mulighet til å holde igjen hunden og stoppe den fra å f.eks. løpe etter folk eller dyr, uten å måtte bruke en innkallingskommando som ikke virker. Jo oftere du bruker innkallingskommandoen der hunden IKKE responderer, jo dårligere blir den. Jeg kan anbefale opplegget Really Reliable Recall, som du kan kjøpe på DVD eller bokform:https://www.dogwise.com/really-reliable-recall-train-your-dog-to-come-when-called-no-matter-what-dvd/    
    • 1) hunden min går veldig opp i ansiktet på andre hunder og på  kan han "småbite" han dem i leppa/nesa, det blir ikke sår men hva er dette for noe? Det er ikke noe koselig, hunden vår har voldsomt mye energi, er ekstremt sosial og merket han kan være litt alfa (dominerende) 2) på asfalt holder jeg kanskje 15 km/t med kickbike, dvs rask jogging eller rask trav, prøver å bremse så han ikke akuratt løper, ellers er han mye på siden av asfalten men håper det er ok fart 3) bikkja vår har hatt det litt for enkelt med å gå hvor han vil, han har faktisk blitt venn med en rådyr familie fra da han var valp som jeg ikke har skjønt hvordan har skjedd men katter går ikke bra. Vi bor landlig til men i vår fikk han en uvane med å løpe bort til en vei der det ofte luftes andre hunder hvis han slipper ut om morgenen, dette er ikke bra særlig nå når det er båndtvang. Når det snakkes om å trene innkalling med langline er det bare å venne ham til å være i nærheten når vi går en liten tur med langline over jordet feks og gi beskjed om å komme tilbake når han går for langt? Takk for svar.  
    • Ikke som jeg kan se. Du vil få beskjed hvis en tråd fjernes, med mindre du åpenbart er en spam-bot. Simira med Moderatorhatt
    • Kan hende det bare er jeg som er fullstendig glemsk her altså, men jeg var så sikker på jeg hadde laget en «min hund» tråd til Karma, men isåfall er den borte nå. 🙈  Kan dere se på «bakrommet» om tråder har eksistert og er blitt slettet av en eller annen grunn? Eller er den sporløst borte isåfall?  Vil jo gjerne unngå at det skjer igjen om det er en grunn til at den er borte og det ikke bare er jeg som innbiller meg at jeg laget den tråden. 😂
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...