Gå til innhold
Hundesonen.no

Hopping opp i sofaen


adi85

Recommended Posts

Skrevet

Har en golden retriver valp på 3 måneder som er veldig ivrig å skal opp i sofaen når vi sitter i den. Hun klarer ikke å komme helt oppi den enda, men står på forlabbene oppi. Er ikke interessert i å ha henne i sofaen, så dette er noe jeg vil ha slutt på. Hun kommer bare når vi sitter i den, så det er vel oppmerksomhet hun vil ha. Men hun får masse oppmerksomhet, og vi er flinke til å sette oss på gulvet for å leke og kose med henne. Og når hun sitter ved siden av sofaen koser vi også med henne.Når hun hopper opp sier vi "Nei" og tar henne ned, men det hjelper ikke. Er litt plagsomt å nesten ikke kan sitte i sofaen uten at hun kommer springende og skal opp, hun valpebiter også gjerne da.

Lurer på om det er noen som har noen tips som kan gjøre at vi kan få dette bort?

Skrevet

Tja tålmodighet er vel kluet her. Dere kan jo prøve å bare ignorere henne, siden hun fortsatt ikke kommer opp i sofaen. Hun burde gi opp tilslutt, vil jeg tro.

Ellers kan jeg jo bare berolige dere med at valpetiden går fort, så ta masse bilder så kan du nyte tiden etterpå. For valpetid er ikke så koselig når man er midt oppi det :wub:

Skrevet

Har en golden retriver valp på 3 måneder som er veldig ivrig å skal opp i sofaen når vi sitter i den. Hun klarer ikke å komme helt oppi den enda, men står på forlabbene oppi. Er ikke interessert i å ha henne i sofaen, så dette er noe jeg vil ha slutt på. Hun kommer bare når vi sitter i den, så det er vel oppmerksomhet hun vil ha. Men hun får masse oppmerksomhet, og vi er flinke til å sette oss på gulvet for å leke og kose med henne. Og når hun sitter ved siden av sofaen koser vi også med henne.Når hun hopper opp sier vi "Nei" og tar henne ned, men det hjelper ikke. Er litt plagsomt å nesten ikke kan sitte i sofaen uten at hun kommer springende og skal opp, hun valpebiter også gjerne da.

Lurer på om det er noen som har noen tips som kan gjøre at vi kan få dette bort?

Hund i sofan er kos syns jeg da. :wub: Men skulle jeg ikke hatt hundene i sofan ville jeg gitt et gnagebein som avledning og erstatning for sofakosen. Hun vil jo bare være sammen med dere, så å gi henne et alternativ kan fungere bra. Så kan hun ligge og kose seg ved bena deres istedet for å stå og mase.

Skrevet

Vanskelig å gi henne tyggebene heeele tiden når vi er i sofaen da, men prøver jo å avlede henne. Og hun får alltid kos når hun sitter ved siden av sofaen. Men nå er vi begynt å stenge henne ute fra sofaen, ved å sette stuebordet helt inntill, og overse henne, og det ser ut som det funger litt :blink: så vi får vel bare være tålmodig... Men takk for svar :wub:

Skrevet

Mye vil ha mer - kan det være en strategi at hun ikke får så mye kos fra dere i sofaen, at det gir en slags oppmuntring om at om hun bare kom enda nærmere (altså oppi sofaen), ville hun fått enda mer kos?

Når hun skal få kos, så går dere ned på gulvet til henne, og lærer henne at når dere sitter i sofaen er det fredstid for dere. Ignorering og stuebordet inntil kan være fine hjelpemidler for det.

Vi har for eksempel det som regel hos oss - når vi sitter i sofaen og spiser middag, får ikke dyret sitte og tigge inntil oss. Men når vi er ferdig å spise, kan vi invitere henne bort til oss for kos. Hun kan godt komme bort av seg selv også for å få kos, og det er greit om vi ikke spiser - men om det lille hodet hennes blokkerer hele TV'n skal hun skjønne at nok er nok, og fjerne seg når vi ber om det.

Vi må få bestemme over sofaen, og sofaens intimsone.

Det er veldig koselig å slappe av i sofaen mens en klør på en god pels, men først må hun lære at det er et gode, ikke en rett.

Skrevet

Jeg synes det høres ut som om dere er inne på riktige tanker! Men valper lærer fort, men glemmer også like fort.. :wub: Tålmodighet! :blink: Dytt henne forsiktig ned når hun kommer, si gjerne nei, ros henne når hun er på gulvet. Dere trenger ikke kose så mye med henne, det høres ut som om hun får nok kos ellers.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er ikke snakk om en av rasene som er overrepresentert. Det er ingen gentest eller test utenom individuel allergi testing for dette. Som sagt har ingen av besteforeldrene, søsknene og ingen av foreldrene det. Så for meg er det vanskelig å si om det er arvelig eller ikke. Derfor er det vanskelig å si at jeg burde ha vist at hunden ville utvikle denne sykdommen. Takk for tipset, jeg skal kontakte dem for råd.
    • Jeg kjenner ikke sykdommen nok til å vite, men om den er arvelig så kommer det jo an på om det er noe man burde visst om eller testet for. Jeg vil anbefale deg å kontakte NKK om dette, de har advokater med kunnskap om kjøp og salg av hund og konflikter rundt det.  Hundehelse.no sier: "Tilstanden er arvelig. Raser som er predisponert er Shar-Pei, Labrador retriver, Golden retriver, Dalmatiner, Boxer, Boston terrier, Fox terrier, Skotsk terrier, West Highland White terrier, Lhasa Apso og Shih Tzu. Tilstanden oppdages som regel når hunden er mellom 6 måneder og 3 år gammel."  
    • Hei! Jeg trenger råd angående en situasjon jeg befinner meg i nå. Jeg solgte en hund (1 år gammel) for 2,5 år siden. Hunden ble sjekket av veterinær før flytting. Jeg mottok nå en melding om at eieren har avlivet hunden på grunn av alvorlig atopisk dermatitt. De krever pengene tilbake for hunden, som ble solgt for 7000 kr. Problemet jeg har med dette er at hunden først begynte å utvikle symptomer 1,5 år etter at den forlot meg, ifølge veterinærjournalene, og verken foreldrene eller søsknene er berørt. Uten noen bevis i det hele tatt har veterinæren skrevet i alle journalene at den er "arvelig". Hva ville du gjort i denne situasjonen? Selv om jeg ikke er imot å refundere dem, synes jeg det faller inn under den generelle risikoen ved å eie et dyr. De kontaktet meg ikke på noe tidspunkt da hunden fikk symptomer for å tilby meg å kjøpe den tilbake.
    • Jeg håper jo at folk som velger å ta med hundene sine på Oslo Dog Show har trygge hunder som takler omgivelsene der. Hvis du er ute etter å vite mer om rasen så anbefaler jeg å kontakte raseklubben eller oppdrettere av rasen.
    • Chodsky Pes virka så rolige på Oslo Dog Show.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...