Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva syns du gjør en blogg interessant?


Benedicte

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har jo noen faste blogger jeg følger, og noen blogger jeg nesten løper inn på når jeg får vite at de oppdateres. Men jeg klarer ikke helt å se hva som gjør at jeg liker bloggene så godt :icon_redface:

Felles for de alle er at bloggen handler om noe som interesserer meg. Det være lydighet, avl og oppdrett, klikkertrening etc. Jeg er også glad i se på fine bilder i bloggen, men det må ikke være for mange :banana: 1-4 bilder i et blogginnlegg syns jeg er fint, da blir det liksom ikke et fullt album heller med mange bilder som ligner hverandre. Filmer er heller ikke å forakte, men helst redigerte og litt "spennende" filmer. Jeg syns det er kjedelig å se treningsfilm uten musikk til, og jeg gidder ikke å se 4 minutter med fri ved fot trening eller trening av den samme øvelsen, i så fall må man se fremgang, feiling osv.

Men det er bloggere som har dette, og som jeg allikevel ikke følger så mye med på. Det må kanskje være noe med skrivemåten til bloggeren? Er det mye prat om ingenting og lite interessante temaer, eller inneholder alle innlegg noe interessant og nytt f.eks.

Jeg er også av typen som ikke orker å lese et blogginnlegg med mye sammehengende tekst, da må det hvertfall være delt opp med avsnitt, bilder, filmer, protokoller osv.

Syns dere det er mer interessant med blogger som oppdateres ofte (ca 1 gang daglig), eller type 1 gang i uken, 1 gang i måneden osv?

Hva gjør at dere liker ulike blogger og følger med på disse? Er det mest interessant med bloggere som tar opp ulike temaer, som blogger om seg selv og sitt (hunde)liv eller generelt om hundetrening etc?

Skrevet

spennede tråd...

For min del så følger jeg ingen spesiell tråd, men det er noen få jeg sjekker oftere enn andre.

Det som gjør en blogg interessant er at det handler om ting jeg selv driver med med egne hunder. Jeg gidder ikke lese lese om at man trente det og det momentet og se en haug med bilder...jeg liker når blogger forklarer hvordan teningen er lagt opp. Helst såppas pungtvis at man selv kan prøve samme fremgangsmåte.

jeg liker ryddige tekster som er lett forsåelige, og en engasjert blogger som er ivrig i temaet.

Er det film så er det et stort pluss..men som du sier..jeg gidder ikke se 5 minutter perfekt fri ved fot. Men heller 5 minutter fri ved fot , med reell treningsøkt hvor man kan se en fremgang, hvilken belønning man bruker, belønningsplassering, evnt feil.

Jeg leter ofte opp blogger om jeg sitter fast i treningen for å få nye inspill , og kanskje spørre blogger om tips og råd.

Det er bra om blogger er god på å ta bilder, og flink til å skrive.

Selve bloggen må v'ære nogen lunde oversiktlig og lett å finne fremm i...gjerne en søke mulighet. En ryddig layout er også et pluss.

Det aller viktigste er uansett innholdet i bloggen..Det er bedre med gode månedlige innlegg enn uinteressante dagsrapporter...ala " i dag gikk vi 2 timer tur, vi stoppet ved en parkerigsplass og trente apport i 10 minutter"

Om blogger henviser til bøker,DVD`er hundetrenere etc er det også et pluss.,,

Skrevet

Jeg liker bloggen til Marthe m/Extra, litt filmer, litt bilder og hun skriver endel om treningen.

Ellers så følger jeg med på bloggen til Krutrut fordi den er så sjarmerende og har fine bilder.

Liker å lese om litt hverdagslige ting i bloggen, ikke bare trening, i noen blogger blir man liksom ikke kjent med hunden, kun det som den trener.

Skrevet

Jeg forstår egentlig ikke helt hva som gjør enkelte blogger så interessante. For meg er det heller ikke så viktig om de oppdateres 1 gang i uka eller 1 gang om dagen. Det er heller ikke så nøye hva de handler om, så lenge det er hundetrening. Jeg liker IKKE når bloggen inneholder hele innlegg om andre hverdagslige ting som ikke har med hund å gjøre i det hele tatt.

Noen av de sonenbloggene jeg liker er feks:

* Marthe sin blogg (Extra), nå kjenner jo jeg både Marthe og Extra og synes det er kjekt å følge med treningen deres. Men Marthe klarer å skrive sånn at jeg synes det er interessant selv om jeg ikke hadde kjent dem.

* Så liker jeg 2ne sin blogg, hun oppdaterer heller ikke sååå ofte stortsett, men skriver bare kjempemorsomt. Sitter alltid med et smil om munnen etter å ha lest i hennes blogg. Så er det jo kjekt å følge med på Norrisen siden jeg kjenner både henne og eieren.

* MartineH sin blogg, iallefall før flyttingen (:wub:), fordi den normalt inneholder mye filmer osv.

* Liker veldig godt Betty sin blogg fordi hun skriver veldig detaljert om treningen, selv om jeg ikke skjønner alt som har med jakt å gjøre, synes jeg hun skriver sånn at det blir interessant å lese.

Det var noen eksempler, det er mange flere jeg er innom jevnlig. :wub: Personlig synes jeg min egen blogg er drittkjedelig, jeg er ikke flink til å korte ned på teksten, så det blir som regel kjempelangt. Jeg skriver veeeldig detaljert om treningen. Har prøvd å kutte litt ned, men det blir langt uansett. :wub: I tillegg er filmkameraet mitt ødelagt, og været er crappy konstant, så jeg får ikke tatt noe særlig film eller bilder heller.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette høres slitsomt ut for dere! som du sier, dette er ikke normalt, ikke for noen raser, jeg håper dere kan få hjelp. Bra du nevner at dere har vært til veterinær. Er han røntget? Jeg ville også fått besøk av en hundefysio som kan sjekke muskulaturen, de har ofte bedre kompetanse på muskulære problemer. Kan jeg spørre hvilke instruktører dere har hatt inne og hvilken kompetanse de har? Hvor i landet bor dere? Det er stort spenn i kompetanse og metoder. Jeg stoler på de fleste jeg kjenner til som er listet på https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund, men der er det også variasjon i kompetanse. Et annet spørsmål er om dere har hatt inn instruktører som hovedsaklig driver med hundetrening, eller om dere har hatt inn hundetrenere med fokus og kompetanse på adferd. For noen er det stor overlapp, mens andre er det skille. Er det standard eller jaktgolden? Har du snakket med oppdretter? Hvordan er mentalitet på foreldre og søsken? Erfaringsmessig er det uansett dumt å vente på at en hund skal "vokse av seg" noe som helst av problemer. En del adferd må man riktignok bare forebygge og "holde ut", men jo mer en hund får "øvd" seg på adferd, jo bedre sitter den. Ting jeg ville sjekket ut/prøvd. 1. Fysioterapeut. Rønting av hofter og albuer hvis dette ikke er gjort enda. 2. Nok og "riktig" aktivisering. Utelukke ballkasting og annen jaktlek som kan forhøyd stress. Mentale oppgaver som søk, trening av triks og lydighet i korte økter hver dag, og nok fysisk aktivitet. Minst 1-2 timer tur med snusing og varierende tempo daglig. 3. Lære inn å ha på munnkurv med positive metoder og bruke den på tur. Eventuelt også grime. 4. Snakk med oppdretter, om de kan være til hjelp og kan si noe mer om foreldre og søsken. 5. Finne riktig hundetrener. Det kan dessverre være en krevende oppgave. Men jeg har enda en del kontaktnettverk hvis du oppgir hvor i landet du bor.
    • Hei! Etter å ha kranglet med vår golden retriever hanhund nesten hver dag i ett år så oppdaget jeg dette forumet! Skal prøve å gjøre en lang historie kort. Vi har en golden gutt på 14 mnd som vi plages med. Han er en nydelig hund på alle mulige måter men siden vi fikk han har vi slitt med et og samme problem. Han klikker totalt på tur. Å ikke sånn "han biter i båndet å bjeffer på hunder osv" men ut av det blå så ser han totalt svart å flyr på oss i full kraft. Vi kan gå en kort tur, lang tur, sent eller tidlig, spiller ingen rolle. Ca 85% av turene våre ender i ganske heftige basketak. Vi har vært på valpekurs og grunnkurs og i tillegg hatt 3 ulike hundetrenere hjemme hos oss for å prøve å hjelpe oss. Ingen av de har klart det. Instruktørene på hundekursene fikk også sett noe av adferden hans å mente de kjente det igjen men at han ville vokse det av seg. Trenerne vi har hatt på hjemmebesøk har hatt forskjellige teorier om hvorfor og hvordan det kan løses men ikke noe som har løst problemet.  Vi har forsøkt en hver korrigering vi kan komme over. Vi har avledet, flyttet fokus, godbit søk, distrahere han med leker for å få han til å snappe ut av det. You name it, we've tried it. Vi har også forsøkt å "ta han" ved å fysisk sette han mellom beina våre å holde han fast, men han legger seg ned å biter oppover. Vi har tatt han i nakken, vi har nesten satt oss på han. Ikke for å skvise han men for å få kontroll på han. Vi ser at alle fysiske metoder gjør bare vondt verre. Han eskalerer å blir verre. Problemet er at vi ser ingen mønster i angrepene hans, vi kan gå på fine turer å tro at dette blir en vellykket tur men på 0,5 sekunder så snur han å flyr på oss. Han er 40kg å biter oss i armer, bein, hetten på jakken oppi nakken. Vi har prøvd å stå på båndet men til ingen nytte, han hugger tak i legger og ankler. Den eneste metoden som "funker" er å få bindt han i en lyktestolpe og skape avstand melllom oss å bli stående. Der kan vi bli stående lenge. Til vi tror han har roet seg, forsøker å gå videre å så begynner han igjen å vi binder han på nytt. Har vi ikke en stolpe tilgjengelig så har vi et større problem. Vi har tatt opp dette med flere og de fleste svarer at han vil vokse det av seg å vi må være tålmodige osv, og det kan jeg forstå og være enig i til en viss grad. Men ingen har egentlig sett hvor ille det er til tider. Kan forstå at mye av tullet en unghund gjør er pga alder og umodenhet, men dette er et ekstremt nivå. Å vi kan nesten ikke forstå at dette skal gå over med alderen da det ikke har blitt noe endring i oppførselen hans på ett år, det har bare blitt verre etterhvert som han har blitt eldre. Vi får nye blåmerker å skader på hud og klær hver dag å har ikke "tid" til å vente han ut mer - vi er desperate etter noe som funker kvikt. Det eneste "verktøyet" vi har som faktisk snapper han ut av anfallet er en kompostgrind som han fikk respekt for da han var liten, fordi den veltet. Så om han klikker inne så trengs ikke mer enn å ta i den før han snapper ut av det. Men kan naturligvis ikke gå rundt med den på tur..   Nå ble dette veldig langt, å jeg vet at det er mange ting og detaljer som kunne vært med, men da blir dette en liten novelle. Det vi lurer på er om noen har opplevd lignende å har råd å komme med? Eller eventuelle adferdskonsulenter å anbefale som har ordentlige metoder og erfaringer med denne typen oppførsel? Det er helt tydelig at positiv forsterkning ol. ikke har noen effekt i dette tilfellet. Her må det til en metode som trenger igjennom utbruddet hans.  Håper med dette at noen har kan dele erfaringer eller råd, eller bare en dialog. Å spørr gjerne om noen tenker at detaljer som ikke er med i teksten min er relevant 🙂 Som sagt kunne teksten vært x5 så lang, men frykter at folk ikke gidder å lese da   Legger til at han har vært til flere vetrinærtimer, både kontrolltimer og øvrig, ingenting å bemerke. Vi har begge vokst opp med Golden Retriever og ingen av oss (eller familiene våre) har vært borti den samme adferden. Ikke i denne graden i hvertfall. 
    • Ja, ingen av de du nevner er spesielt enkle å trene eller har lite lyd ihvertfall. Med unntak av whippet og basenji som ikke bjeffer mye, men basenji har ulingen sin. Spanieler luker nok mer hund, og de fleste hunder med underull vil lukte mer enn en puddel. Du kan jo se på de andre vannhundene? Lagotto har hatt mye dårlig gemytt, men portugisisk vannhund er en av mine favoritter som jeg så en del av da jeg drev aktivt med hundesport.
    • Jeg brukte for det meste lek som belønning med puddelen, han krevde en del aktivisering men han begynte ikke å bli destruktiv eller pipete om jeg var litt treg en dag eller to, det var greit. I tilfelle det er interessant har jeg en video av en ekstra lang treningsøkt ute en kveld da han trengte litt ekstra hjelp til å få ut energi. Slikt går helt fint, så lenge hunden ikke sier ifra ved å ødelegge ting 😅   Kan jo hende det blir puddel igjen, men kjekt med input i tilfelle det var noe jeg ikke hadde vurdert. Spaniel var ikke på radaren min, vet ikke om det inntrykket jeg har av dem er helt riktig for meg. Og en tråd jeg fant her inne snakket om at de luktet sterkt for noen, det gjør meg litt skeptisk, lukt er grunn til at jeg ikke ville hatt Golden retriever feks 🫣 Korthår collie så jeg på for en del år tilbake men falt ikke helt i smak. Vurderte også chodsky pes, basenji, lundehund, sort elghund, whippet etc, veldig forskjellige raser med forskjellige behov 😅 
    • Det kommer jo litt på ambisjonene mtp lydighet og sånt også. Hunder som er lette å trene krever ofte også mer aktivisering.  Med labrador er det på godt og vondt mye matfokus, det er et godt verktøy i treningen, men også en utfordring. På samme måte som at mange pudler er kresne og vanskeligere å belønne med mat. Spaniel er generelt også mer matglade, men kanskje ikke så ekstreme som labrador.  Gjeterhundrasene har ofte også en del stress, og gjerne lyd med det.  Korthårscollie er en av de jeg synes er litt annerledes og som er ok hunder på aktivitet, de røyter en god del, men ikke noe pelsstell utover børsting og støvsuging. Jeg er litt usikker på lydnivå der. Men kan være verdt en titt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...