Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva syns du gjør en blogg interessant?


Benedicte

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har jo noen faste blogger jeg følger, og noen blogger jeg nesten løper inn på når jeg får vite at de oppdateres. Men jeg klarer ikke helt å se hva som gjør at jeg liker bloggene så godt :icon_redface:

Felles for de alle er at bloggen handler om noe som interesserer meg. Det være lydighet, avl og oppdrett, klikkertrening etc. Jeg er også glad i se på fine bilder i bloggen, men det må ikke være for mange :banana: 1-4 bilder i et blogginnlegg syns jeg er fint, da blir det liksom ikke et fullt album heller med mange bilder som ligner hverandre. Filmer er heller ikke å forakte, men helst redigerte og litt "spennende" filmer. Jeg syns det er kjedelig å se treningsfilm uten musikk til, og jeg gidder ikke å se 4 minutter med fri ved fot trening eller trening av den samme øvelsen, i så fall må man se fremgang, feiling osv.

Men det er bloggere som har dette, og som jeg allikevel ikke følger så mye med på. Det må kanskje være noe med skrivemåten til bloggeren? Er det mye prat om ingenting og lite interessante temaer, eller inneholder alle innlegg noe interessant og nytt f.eks.

Jeg er også av typen som ikke orker å lese et blogginnlegg med mye sammehengende tekst, da må det hvertfall være delt opp med avsnitt, bilder, filmer, protokoller osv.

Syns dere det er mer interessant med blogger som oppdateres ofte (ca 1 gang daglig), eller type 1 gang i uken, 1 gang i måneden osv?

Hva gjør at dere liker ulike blogger og følger med på disse? Er det mest interessant med bloggere som tar opp ulike temaer, som blogger om seg selv og sitt (hunde)liv eller generelt om hundetrening etc?

Skrevet

spennede tråd...

For min del så følger jeg ingen spesiell tråd, men det er noen få jeg sjekker oftere enn andre.

Det som gjør en blogg interessant er at det handler om ting jeg selv driver med med egne hunder. Jeg gidder ikke lese lese om at man trente det og det momentet og se en haug med bilder...jeg liker når blogger forklarer hvordan teningen er lagt opp. Helst såppas pungtvis at man selv kan prøve samme fremgangsmåte.

jeg liker ryddige tekster som er lett forsåelige, og en engasjert blogger som er ivrig i temaet.

Er det film så er det et stort pluss..men som du sier..jeg gidder ikke se 5 minutter perfekt fri ved fot. Men heller 5 minutter fri ved fot , med reell treningsøkt hvor man kan se en fremgang, hvilken belønning man bruker, belønningsplassering, evnt feil.

Jeg leter ofte opp blogger om jeg sitter fast i treningen for å få nye inspill , og kanskje spørre blogger om tips og råd.

Det er bra om blogger er god på å ta bilder, og flink til å skrive.

Selve bloggen må v'ære nogen lunde oversiktlig og lett å finne fremm i...gjerne en søke mulighet. En ryddig layout er også et pluss.

Det aller viktigste er uansett innholdet i bloggen..Det er bedre med gode månedlige innlegg enn uinteressante dagsrapporter...ala " i dag gikk vi 2 timer tur, vi stoppet ved en parkerigsplass og trente apport i 10 minutter"

Om blogger henviser til bøker,DVD`er hundetrenere etc er det også et pluss.,,

Skrevet

Jeg liker bloggen til Marthe m/Extra, litt filmer, litt bilder og hun skriver endel om treningen.

Ellers så følger jeg med på bloggen til Krutrut fordi den er så sjarmerende og har fine bilder.

Liker å lese om litt hverdagslige ting i bloggen, ikke bare trening, i noen blogger blir man liksom ikke kjent med hunden, kun det som den trener.

Skrevet

Jeg forstår egentlig ikke helt hva som gjør enkelte blogger så interessante. For meg er det heller ikke så viktig om de oppdateres 1 gang i uka eller 1 gang om dagen. Det er heller ikke så nøye hva de handler om, så lenge det er hundetrening. Jeg liker IKKE når bloggen inneholder hele innlegg om andre hverdagslige ting som ikke har med hund å gjøre i det hele tatt.

Noen av de sonenbloggene jeg liker er feks:

* Marthe sin blogg (Extra), nå kjenner jo jeg både Marthe og Extra og synes det er kjekt å følge med treningen deres. Men Marthe klarer å skrive sånn at jeg synes det er interessant selv om jeg ikke hadde kjent dem.

* Så liker jeg 2ne sin blogg, hun oppdaterer heller ikke sååå ofte stortsett, men skriver bare kjempemorsomt. Sitter alltid med et smil om munnen etter å ha lest i hennes blogg. Så er det jo kjekt å følge med på Norrisen siden jeg kjenner både henne og eieren.

* MartineH sin blogg, iallefall før flyttingen (:wub:), fordi den normalt inneholder mye filmer osv.

* Liker veldig godt Betty sin blogg fordi hun skriver veldig detaljert om treningen, selv om jeg ikke skjønner alt som har med jakt å gjøre, synes jeg hun skriver sånn at det blir interessant å lese.

Det var noen eksempler, det er mange flere jeg er innom jevnlig. :wub: Personlig synes jeg min egen blogg er drittkjedelig, jeg er ikke flink til å korte ned på teksten, så det blir som regel kjempelangt. Jeg skriver veeeldig detaljert om treningen. Har prøvd å kutte litt ned, men det blir langt uansett. :wub: I tillegg er filmkameraet mitt ødelagt, og været er crappy konstant, så jeg får ikke tatt noe særlig film eller bilder heller.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...