Gå til innhold
Hundesonen.no

Nå er jeg lei syke dyr


Recommended Posts

Skrevet

Hele gjengen er syke nå! Katter og bikkjer...

Det begynte med Feline Acne (se tråden under andre dyr) på Psycho og Lucifer. Før jeg fikk satt igang behandling på det, så ble Lucifer forkjølet i tilegg.

På fredag var vi hos veterinæren og Lucifer fikk antibiotika for forkjølelsen sin.

Gry ble da rabiesvaksiner og hd/ad røntget, og jeg merket på henne når jeg kom hjem at hun var snørrete.

Idag fikk jeg antibiotika for Feline Acne på Psycho. Lucifer fikk det jo allerede pga forkjølelsen, så på han vil det jo bli borte uansett.

Gir kattene antib. morgen og kveld, og nå kaster Lucifer opp igjen maten sin så fort han har spist. Bridie snek til seg noe av spyet hans til frokost, og vips så kom all maten hennes opp igjen. Nesten på beina mine mens jeg selv spiste, og jeg holdt på å blande min frokost med hennes.

Dagen går, og nå hører jeg plutselig både Iblis og Sitri nyser og harker. De er tydeligvis blitt smittet av Lucifer. Må vel ringe vet'n i morra for å få antibiotika til dem også da antar jeg. Og ikke før jeg har tenkt den tanken, så bryter jaggu meg Gry seg ved siden av meg. Men det kom ikke opp noe. Hun har ikke spist siden frokost.

På vei ut for å lufte hundene, oppdager jeg at en av kattene (lucifer antar jeg) har spydd opp igjen kveldsmaten sin i gangen. Og nå gulper han jaggu meg igjen og spyr under hjørnebordet ved siden av meg her. Det var den antibiotikaen....

Nå er jeg lei av å tørke spy og gi medisiner. Og jeg har så vidt begynt :icon_redface:

Spørsmålet er bare om det er noe medisiner som må til på Gry da. Om jeg skal gi dem en markkur "forsikkerhetsskyld", om det kan være det som er grunnen til at de spyr begge to her innimellom. Jeg har tabletter liggende liksom.

Blir sliten av så mye syke dyr på engang. Lurer på om det er noe med huset som gjør det jeg.

Selv sirissene vi forsøker å avle på nå, er ikke helt i topp form. De sliter med hamskift om dagen fler av dem. Aldri sett lignende før jeg.

Bare tellaene som er friske... *bank i bordet*

Jeg gir opp jeg :devilbanana:

Skrevet

Uff, selv om jeg må le litt, så føler jeg virkelig med deg :icon_redface:

Slitsomt nok med en syk hund om ikke både katter og hunder skal bli syke samtidig... Får håpe du gjør deg ferdig med uflaksen nå, så holder alle sammen seg friske i lang tid fremover.

God bedring til hele gjengen! Får bare håpe du ikke får spysyken oppi alt dette :devilbanana:

Skrevet

hehe,ja man blir litt sånn at man er av at ALT skal bli galt... Jeg gjør fort det selv :icon_redface:

Men ja, nå håper jeg de blir friske snart og HOLDER seg sånn. Slitsomt dette :devilbanana: Og blir jeg syk selv nå, da går jeg i hi altså!! Da må jeg leie inn en av dere på sonen til å stelle meg og syke dyr :lol:

Skrevet

Det er så leit når slikt skjer. Uansett om det er én eller flere dyr. Men ekstra slitende er det jo når hele "familien" blir syk på én gang :icon_redface: Jeg håper kattene blir frisk av antibiotikaen snart, og at Bridie holder seg unna spyet... Du skal se at de snart er liv i leiren igjen! :devilbanana:

Skrevet

Bare smil du! Og vask hendene ofte.. ikke håndhils på noen andre, sjekk samboeren din for noe sykdom. Be han ta en superdusj før han kommer å hilser på deg så han ikke tar med seg bakterier utenfra!

Da har vi ihvertfall garantert at du ikke blir syk :)

Når det gjelder dyrene er det vel bare å medisinere i vei og holde hunder unna kattespy og katter unna hundespy osv. Uff.. hørtes faktisk ut som om du trenger blekksprutarmer! :lol:

Uansett så får du ta imot God Bedring-hilsen fra Tinka og meg.. her er det foreløpig bare meg som er syk!

Skrevet

Bare smil du! Og vask hendene ofte.. ikke håndhils på noen andre, sjekk samboeren din for noe sykdom. Be han ta en superdusj før han kommer å hilser på deg så han ikke tar med seg bakterier utenfra!

Da har vi ihvertfall garantert at du ikke blir syk :)

Hum... Kan det funke å be sambo forbli på jobb og tjene penger og ikke nærme seg hjemme, mens jeg bare synker ned i sofaen og går i hi en periode tro??

Når det gjelder dyrene er det vel bare å medisinere i vei og holde hunder unna kattespy og katter unna hundespy osv. Uff.. hørtes faktisk ut som om du trenger blekksprutarmer! :lol:

hehe, ja. Skulle gjerne hatt noen armer til. I går fikk jeg kastet bikkjene på dør før jeg begynte å tørke spy på to plasser her. Men vips så hadde en av kattene trampet i det på vei forbi da jeg jaget hunder en annen vei.

Stenge alle dyrene på badet og bare spyle gulv og vegger engang om dagen tror jeg :lol:

Uansett så får du ta imot God Bedring-hilsen fra Tinka og meg.. her er det foreløpig bare meg som er syk!

Tusen takk for det, og god bedring til deg også.

Nå skal jeg ta med de store firbeinte i senga og håpe de lar være å spy der i natt. Gjør de det, så blir det gjesteseng på meg resten av natta og vaskejobb på gubben da han kommer fra jobb :)

God natt! :)

Skrevet

Takk og takk.

Nå er alle kattene satt på antibiotika, og jeg forsøker å gi et uavhengig av mat. Kan virke som det er kombinasjonen som har fått Lucifer til å kaste opp. Det har iallefall holdt seg nede i dag ser det ut som. :)

Bikkjene har løpt på do i hele dag, de spiste solsikkefrø i går de. :lol: Men de har ikke spydd da. Gry fikk jeg beskjed om å se ann ang snørring før jeg evnt gjorde noe der.

Men, det er nok det.. Å skulle tukte antib i 4 katter 2 g om dagen. Psycho spytter og freser. Lucifer lider seg gjennom det. Iblis lider og sloss litt. Og Sitri stakkar.. Han dør han.. mener han.

Skrevet

Oppdatering herfra...

Endelig har jeg funnet en måte å få medisinen til å sitte i Lucifer. Mat når vi står opp, vente en time så gi antib, vente en ny time, gi litt mer mat. Og samme runden på kvelden. Nå satt iallefall medisinen i går på han ved å gjøre det sånn, og den sitter enda nå også.

Ellers er det harking og fresing på alle bortsett fra Luc her enda. Høres ut som de har noe i halsen, og de harker og styrer. Høres VONDT ut! Håper virkelig medisinen virker snart!

De begynner å innse litt mer at de MÅ ha medisin nå, men både jeg, kjøkkenbenken og kattene er fulle av hvit guffelure etter å ha medisinert dem.

Hundene har også sluttet å spy, men driter solsikkefrø til den store gullmedaljen. Og nå spiser de ribbein, så da blir det vel litt diare i morra tenker jeg :wub:

Men de er iallefall på bedringens vei kan det se ut som. Selv om haka til Psycho blør og vesker med det samme man rører den enda. Det sprekker opp så fort man ser på den. Stakkars lille store pusen min :whistle:

Skrevet

Hørtes... intenst ut. God bedring til hele gjengen!

Spørs om ikke Kahlo smitta Gry og Bridie den dagen da - hun kasta riktignok opp bare en eller to ganger - men var pjusk i et par tre dager.

Skrevet

Kan nok ha vært noe da ja, Rak... Men går bedre med hundene her nå.

Sitri derimot har kastet opp igjen mat og antib idag. Nå er jeg tom for antib, og må ringe veterinæren i morra. Lurer på om det er noen mulighet for å komme dit og sette sprøyter på dem istedet. Noen som vet?

Det er verdt det for å slippe å sloss med dem for å få i dem dette, OG for at det faktisk skal virke... Umulig å ha full kontroll på hvem som evnt spyr her, og hvem som da får full virkning av medisinen.

idag hørte jeg noen gulpe og spy, og det var kun Sitri som ikke var på stua da. Men ikke alltid man har sånn kontroll desverre :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...