Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei der,

hunden vår blir straks 8 måneder og er en hyggelig liten tass. Men noen utfordringer skal vi jo ha.

Siden vi har fått han har han fått være mye løs i hagen. I dag har vi utfordringer med dette, både med noe jeg nå sewr kan være gjeteradferd. Tidligere har jan løpt rundt n¨år vi har vært ute, men i den senere tid har han startet med "bakholdsangrep" og å gå ned i gjeterstilling. Han "eier" hagen på en måte, og det er tilønærmet umulig å få til å komme bort til oss når vi også er i hagen.

Et annet problem er at han ikke går på do når vi går tur. Dette resulterer i at gåturen ofte blir en utfordring mht båndtrening. Han drar i båndet og er en "villstyring" med hopping og biting i båndet. Det første han gjør når vi runder nedkjøringen vår er å tisse. Jeg innbiler meg at denne tissetrengtheten er årsaken til vanskelige gåturer.

Er saken her og redusere tiden løs i hagen, og heller ha han i hundegården når han vil ut?

Den siste tiden har han også gradvis blitt mer skeptisk til mennesker vi møter, helst når det er mørkt. Han nærmer seg de som vil prate veldig forsiktig, i lav stilling, og rygger ofte fort tilbake. Blir vi stående en stund med de vi treffer, tar han kontakt med de og lar de hilse på han. Dette antar jeg har noe med spøkelsesalderen og gjøre (uten at dette skal være en hvilepute), men hvordan håndtere vi dette riktig- slik at han skal bli trygg når han blir stor (eller ferdig med "spøkelsesalderen").

Ble mye på engang- men frustrasjonen etter dagens ettermiddags/kveldstur tok overhånd

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei Jeg kom tilfeldigvis over en app for å gjøre avtaler om lufting av hund. Det virket som en god løsning, og det var helt tilfeldig at jeg kom over denne. Gratis var det også. Jeg skal ikke drive noe reklame for den ene eller andre appen, men tenkte likevel å dele.  Nettsiden (og appen) jeg kom over var: hundedate.no Og det hadde vært ålreit å ha litt flere enn bare mine egne løyper og hundeparker å velge mellom skal jeg innrømme
    • Jeg vurderte sterk å skaffe med chodsky pes. Jeg har hatt kontakt med oppdretterer og eiere siden 2013, men valgte rase bort på grunn av mentaliteten og mye usikkerhet. 
    • Har en JRT f. 2012 som har luksasjon av klobeinet på ytterste tå på en bakfot. Amputasjon av hele tåa er anbefalt. Har noen erfaring med amputasjon av denne tåa, eller andre for den saks skyld? Hvordan var tiden etterpå, var hunden plaget etterpå etc. Vanskelig å lande på om den skal amputeres eller om han skal få slippe.    På forhånd, takk for alle svar 😊
    • Det er ikke snakk om en av rasene som er overrepresentert. Det er ingen gentest eller test utenom individuel allergi testing for dette. Som sagt har ingen av besteforeldrene, søsknene og ingen av foreldrene det. Så for meg er det vanskelig å si om det er arvelig eller ikke. Derfor er det vanskelig å si at jeg burde ha vist at hunden ville utvikle denne sykdommen. Takk for tipset, jeg skal kontakte dem for råd.
    • Jeg kjenner ikke sykdommen nok til å vite, men om den er arvelig så kommer det jo an på om det er noe man burde visst om eller testet for. Jeg vil anbefale deg å kontakte NKK om dette, de har advokater med kunnskap om kjøp og salg av hund og konflikter rundt det.  Hundehelse.no sier: "Tilstanden er arvelig. Raser som er predisponert er Shar-Pei, Labrador retriver, Golden retriver, Dalmatiner, Boxer, Boston terrier, Fox terrier, Skotsk terrier, West Highland White terrier, Lhasa Apso og Shih Tzu. Tilstanden oppdages som regel når hunden er mellom 6 måneder og 3 år gammel."  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...