Gå til innhold
Hundesonen.no

Trene flere hunder...


Marita_H

Recommended Posts

Skrevet

Lurer på hvordan dere med flere hunder gjør det mht trening/planer mm?

Jeg satt meg ned i går for å planlegge 2010 mht mål med alle hundene. Da jeg trener 4,5 hunder selv i 4-5 ulike hundesporter må jeg ha en god plan, ellers kommer jeg ingen vei..Så jeg pleier å lage med mål, delmål, ukesplaner ol md jevne mellomrom for å ha litt oversikt..

Jeg fant ut at jeg skulle lage en plan for alle hundene de neste ukene, og endte tilfeldigvis opp med å sette opp det samme på 4 av hundene (Flux har egen trener,men bor hos meg, så jeg planlegger med henne også:whistle:)

Maximus er på et helt annet nivå og vi vedlikerholder bare elite-programmet, samt trener mot IPO og RRP/SL. så han har egen plan.

Da slo det meg om det er lurt å faktisk gå inn for å trene de samme tingene på samme tid med alle hundene (typisk det vi jobber med nå er: utholdenhet fvf, innsitt i front, påplass, sitt-dekk-stå under marsj og stm.kontroll, bli og apport- typisk grunnferdigheter til lp, ipo og bruks). 2 hunder trenes og i agility.

Eller er det bedre å sette opp ulike ting for hundene i samme periode, så man ikke blir lei av å terpe på det samme?

Eller blir man kanskje mye "flinkere" av å fokusere på det samme, siden man lærer av det man gjør med den ene hunden og kan nyttegjøre seg av det med neste ol?

Det enste vi trener mye på samtidig er "fellesdekk" inne eller i hagen- da effektiviserer jeg max og legger ned alle 5 samtidig (gjerne mens jeg ser på Tv, så blir det ikke så kjedelig...)

Noen som har meninger, rop ut, hadde vært gøy å høre hvordan andre gjør det:)

mvh Marita

Skrevet

Det kommer jo helt an på hvordan eieren er. For noen er det sikkert greit å fokusere på en ting om gangen.

Selv trener jeg alltid forskjellige ting med mine to, både fordi de er på helt forskjellige nivåer og for at jeg ikke skal bli lei. For meg blir det kjedelig å jobbe for mye med det samme.

Skrevet

Jeg trener bare for gøy og trener nok ikke så systematisk som mange andre...

Ikke ennå hvertfall.Kanskje trene meg selv til og bli mer systematisk der så jeg oppnår mer!

Jeg er nok alt for impulsiv og trener helt plutselig på en bytur,eller tar hunden jeg vil ha med ut på en tur og trener og leker.og da trener jeg på det jeg ønsker og føler jeg kan utfordre i øyeblikket.

Ingen nedskrevne planer eller noe,jeg bare tar ring litt som det kommer og vet i hodet mitt hvordan ting ligger an i løypa..hehe!Egentlig skulle jeg nok hatt en plan,men jeg får dysleksi av å tenke på det...

Viktigst er og kose seg og ha varierte økter for min del...Jeg trener ikke for å konkurrere,og har ikke noe annet mål for dagen enn at det som jeg hadde lysst til og få til skal gå bra og virke vellykket.

Skrevet

Jeg foretrekker å ha hver sin plan for mine to, selv om de strengt tatt er så å si på samme nivå. Mest fordi at det blir en skille på de uansett, de trenger forskjellige ting av meg som trener, forskjellig tilnærming til problemet, og da ser jeg ingen grunn til å ha samme treningsplan for de heller.

Eneste jeg trener de begge på samtidig, er fellesdekk om vi er alene og trener (og da burde jeg sikkert nevne at vi sjeldent er alene). Er det bare mine hunder, så går det greit, men om det er flere hunder/folk, så foretrekker jeg å ha fokus på bare en hund av gangen, så da trenes de en og en.

Skrevet

Den lille perioden jeg hat hatt to hunder, så hadde jeg også forskjellig plan på de. Ikke minst fordi den ene var kommet ganske mye lenger i treninga enn det den andre var, men også fordi jeg blir lei av å trene på det samme.

Som 2ne så trente jeg fellesdekk på mine hunder om jeg er alene, men bare med en og en om jeg trente med andre.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...