Gå til innhold
Hundesonen.no

Barnebøker/lett leste fakta bøker


busy

Recommended Posts

Skrevet

Er på leting etter en bok om hund til datteren min på 7 år. Meningen er at hun skal kunne lese litt selv i den. Tenkte på På talefot med hunden(hadde den jo i bokhylla, men finner den ikke). Noen som har noen forslag. Må være en type fakta bok.

Skrevet

Om hund. Altså bøker for barn om hvordan det er å ha hund, hvordan man trener og slikt. Finnes det noen slike bøker skrevet for barn? Eller om noen har noen forslag til lettleste bøker. Må ikke omhandle metoder hvor positiv straff annbefales.

Skrevet

Ikke at jeg har verken sett eller lest de, men Hunden Blå fra NKK må jo være ypperlig? Handler om barn og hund, og hvordan de skal oppføre seg sammen. :icon_redface:

Skrevet

Jeg foreslår at du ringer det lokale biblioteket å hører om de har noe innen sjangeren, de har sikkert peiling på om det finnes slike bøker eller ei :icon_redface:

Skrevet

Hunden Blå har vi prøvd dataspillet til, og blir litt for basic for henne egentlig. Hun er jo vokst opp med hund og ei hunde-gal mor :icon_redface: så hun kan jo allerede mye. Vet vell egentlig ikke helt hva jeg er ute etter, men hun kan relativt mye om hund til bare å være 7 år, og hun har også god forståelse for hund.

Gry Løbergs valpesosialiserings bok hadde vært fin, men er litt for mange store ord i den, men noe ala det, bare enklere.

Skrevet
Jeg foreslår at du ringer det lokale biblioteket å hører om de har noe innen sjangeren, de har sikkert peiling på om det finnes slike bøker eller ei

Veldig lurt, er jo også en bokhandel her i byen med en ekspeditør som er ekstra hundeintressert så får høre med henne også.

Skrevet

"Min første hundebok" av Ingrid Andersson? "Hunder" av David Taylor har barn fra 10-12 som målgruppe, det kan kanskje passe? Veit ikke om av de er bra altså, men kanskje verdt å sjekke ut.

(Hvordan har hun blitt 7 år?? Hjelpes, det var jo bare i går hun var en ytterst liten snørris med ellevetall under nesa og en Kanarihund i hånda! :icon_redface:)

Skrevet
"Min første hundebok" av Ingrid Andersson? "Hunder" av David Taylor har barn fra 10-12 som målgruppe, det kan kanskje passe? Veit ikke om av de er bra altså, men kanskje verdt å sjekke ut.

(Hvordan har hun blitt 7 år?? Hjelpes, det var jo bare i går hun var en ytterst liten snørris med ellevetall under nesa og en Kanarihund i hånda! :innocent:)

Min sønn på 9 var i bokbutikken og plukket ut en hundebok selv og mener dette var den som Mari nevner "min første hundebok" Har lett etter den for å se hva den heter men det ser jo ut som et bombenedslag på rommet hans :icon_redface::wub:

Han syntes ivertfall den var kjekk :wub:

Skrevet
"Min første hundebok" av Ingrid Andersson? "Hunder" av David Taylor har barn fra 10-12 som målgruppe, det kan kanskje passe? Veit ikke om av de er bra altså, men kanskje verdt å sjekke ut.

(Hvordan har hun blitt 7 år?? Hjelpes, det var jo bare i går hun var en ytterst liten snørris med ellevetall under nesa og en Kanarihund i hånda! :icon_redface:)

Takk for tipset, skal sjekke ut begge.

Ja tenk så stor hun er blitt :innocent:

Kanskje du Mari skulle tatt på deg oppgaven å skrive en slik bok :wub:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
    • Hvis du ikke har vært borte mer enn en time nå, og så plutselig øker til en hel arbeidsdag så er det klart at det blir problemer. Jeg vil også påstå at de færreste valper takler greit en arbeidsdag alene ved 12 uker, og synes det er ganske dårlig av en oppdretter å påstå det. Det er også litt raseavhengig, men jeg ville aldri regnet med at hunden var klar til hele dager alene hjemme ved 12 uker, uansett rase. Man henter vanligvis valpen ved 8-10 uker. Den første uken bør man være sammen med valpen og legge et trygt grunnlag, og så gradvis legge til rette for at valpen takler at man går unna, enten det bare er i et annet rom, ut og hente posten, osv. Da er det veldig individavhengig hvor fort man kan gå fram, og går man for fort fram må man ofte gå mange steg tilbake igjen. Det ER mye jobb å ha hund, og uansett hvor forberedt man er så tror jeg mange får seg en overraskelse. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...