Gå til innhold
Hundesonen.no

Spørsmål om mva på hund (enda ett)


Wildah

Recommended Posts

Jeg skal, forhåpentligvis, snart flytte tilbake til Norge fra USA. Hunden skal selvsagt være med.

Er det noen som vet om jeg må betale mva på hunden når vi kommer inn i landet? Hun er jo "brukt vare", og

en del av flyttelasset, som jeg har hatt nesten hele tiden mens jeg har vært her.

Gjelder i grunn hele flyttelasset mitt. Har jo kjøpt mange ting som er verdt mye over 6000 kr, men alt er jo brukt...

Og, om svaret er: Ja, jeg må betale MVA selv om hun har vært i mitt eie lenge.

Hva skjer når jeg har papirer på at jeg har fått henne gratis?

Hun var en gave fra oppdretter (Ergo, navnet B'Golden Gift). Må jeg evt likevel betale MVA

av vanlig pris på rasen? :ahappy:

Noen som har peiling, eller må jeg krype til korset og spørre de rette myndighetene? :)

På forhånd takk for svar & kommentarer.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Om dyr som flyttegods står kun dette å lese på tollvesenets sider:

Blir dyret innført som flyttegods, er fribeløpet 2000 norske kroner. Er verdien over 2000 norske kroner må du betale 25 prosent merverdiavgift av hele verdien.

Jeg kan ikke svare deg på om de "godtar" en verdi på kroner null når det gjelder flyttegods, men på "vanlig" import hender det at tollerene beregner mva'en ut i fra en antatt mer korrekt verdi hvis de mener at oppgitt verdi har vært satt for lavt.

For øvrig informasjon om flytting til norge:

Toll- og avgiftsfritt

Du kan innføre innboet ditt uten toll og avgifter dersom:

* du har oppholdt deg i utlandet sammenhengende minst ett år.

* du har eiet og brukt gjenstandene under oppholdet i utlandet, og du fortsatt skal bruke dem i Norge.

* gjenstandene bærer preg av å være brukt.

Lykke til :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Fra toll.no:

Tollbestemmelser

Følgende dyr kan du innføre tollfritt:

hund

katt

ilder

kanin

burfugl

hamster

marsvin

rotter

mus

chinchilla

skilpadde

akvariefisk

Men du må betale 25 prosent merverdiavgift av hele verdien som er innkjøpspris og frakt.

Dyr som flyttegods

Blir dyret innført som flyttegods, er fribeløpet 2000 norske kroner. Er verdien over 2000 norske kroner må du betale 25 prosent merverdiavgift av hele verdien.

Tror nok de beregner verdi på hunden selv om den har vært en gave.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er mulig dette vil avhenge noe av skjønnet til den tolleren som sitter i bua når du står der med flyttelasset ditt. Jeg har importert flere hunder og tollen har alltid akseptert summen på kvitteringen jeg legger frem. Forstår vel ikke helt at de ikke skulle akseptere at hunden er en gave. Og strengt tatt - hvor stor verdi har hunden da ? De fleste hunder over en viss alder har ingen stor kroneverdi.

En må betale moms på fraktutgiften.

Jeg har også eksportert hunder, også som gaver, og det er ikke mitt inntrykk at andre lands tollvesen setter spørsmålstegn ved de erklæringer som følger vedlagt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg ville ha kontaktet tollfolkene og hørt med dem jeg. Jeg vet om folk som har stått på grensen og måttet betale moms på fôrhunder de altså ikke har betalt for. Men det har alltid vært i mangel av dokumentasjon. Dette kan jo tyde på at dersom du har bevis for at hun ikke har kostet deg noe, så går det greit. MEN, jeg vet også at folk har stått på grensen og måttet betale høyere moms fordi kontrakten har angitt at kjøpesum var lavere enn verdien på rasen generelt- og at de dermed har trukket dokumentasjonen i tvil... Såh, hør med dem, så vet du hva du har i vente...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for alle svarene :P

Tror jeg skal ta kontakt med de og høre. Synes forøvrig det er snodig politikk at grensen for mva

når man flytter inn igjen til landet er 2000 kroner, mens den er 6000 om man har vært utenlands

en kort tur... Flyttekostnadene er jo store nok som de er :)

Var heldig da jeg fraktet hunden inn til USA, de godtok dokumentasjonen på at hun var en gave,

og ba meg sette opp en symbolsk verdisum på rasen i tolldeklarasjonen (Eller hva det nå enn heter)

Dermed slapp jeg betale MVA her (som er en hårreisende 9% pdd) :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er nok definitivt en del av "spøkelsesalderen", men det er også viktig å ta på alvor så man ikke ved uhell forsterker adferden så den blir en uvane.
    • Er hun ikke i den alderen? Jeg har noe liknende problemer selv, også 5 mnd. Bjeffet plutselig på en dame på bussholdeplassen i dag, uvisst av hvilken grunn. Heldigvis bare sosial bjeffing, som han gjør når han vil noe, men hun ble dessverre ukomfortabel, så måtte fortelle henne at det var vennlig kommunikasjon for å få oppmerksomhet, ikke noen trussel eller advarsel. De høres veldig annerledes ut og serveres mot "inntrengere" på "eget territorium". Kanskje sammenlignbart med hva din gjør? Fordi min er avlet for å vokte, så belønner jeg ham for å være flink gutt og gjøre jobben sin tilfredsstillende når han serverer advarselbjeff på fremmede "inntrengere". Hadde han truet og ikke latt seg avlede hadde jeg kjøpt profesjonell hjelp, men foreløpig er han tilfreds med å få respons på varselet og tar min vurdering av situasjonen som god fisk.  Kjenner du til begrepet sladretrening? 
    • Det er vanskelig å si uten å se hunden. Går dere på noe valpekurs? Isåfall er det et godt sted å spørre. Jeg tenker også at det er veldig viktig med god sosialisering med trygge hunder og folk, og på trygg avstand til "skumle" ting i ulike miljøer generelt, så ikke alt ukjent blir skummelt.
    • Hei! Har en 5 mnd gammel bc valp som knurrer og bjeffer på ting som kommer på avstand, samme om det er kjentsfolk eller fremmede.. hun syntes det er greit når de kommer nærme nok, da vil hun mer enn gjerne hilse og er fornøyd.   idag når faren min kom inn med caps knurret hun og bjeffet her inne, noe hun aldri har gjort før.. noe jeg bør gjøre for å forebygge? hun er dog lett å avbryte enkelte ganger, men mååå liksom bjeffe.. takk for alle svar
    • Jeg kaster lange blikk på Arrak sine jakker. Har brukt en 100-kroners Didriksons jakke fra Finn denne våren, og bra er det, for den har fått juling. Nå som hopping og biting og riving i klær ser ut til å være en ting i fortiden i nær fremtid.. Noen erfaringer med de?   Edit: advarer også mot Hööks sin jakke. Baklomma har rette kanter og er for smal. Lite plass og ting faller ut. Helt ok budsjettjakke, men har en råd til bedre, kjøp bedre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...