Gå til innhold
Hundesonen.no

portis-hyling:/


Klementin

Recommended Posts

Jeg har en portugisisk vannhund som lager så sykt mye lyd. Stort sett er det høyfrekvent skriking som går igjennom marg og bein. Jeg passer på at hun aldri oppnår noe med skrikingen sin, men hun slutter ikke med det av den grunn. f.eks når vi kjører bil og er fremme, så skriker og hyler hun i buret. Jeg slipper henne ikke ut før hun er stille og har vært det en liten stund. Men hun hyler like ille neste gang vi er i samme setting. Er så lei av skriking i 15 min hver gang vi har stoppet bilen:/

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg ville trent inn en "stille" kommando. På den måten unngår du at hunden forsterker seg selv.

Hvis kommandoen er positivt innlært, fx med klikker, kan du faktisk forsterke hylingen ved å bruke den kommandoen! ;)

Jeg bruker en "legg deg"-kommando når Tulla lager lyd under trening, eller generelt lyd. Den er lært inn med kadaverdisplin som det så fint heter, og fungerer som straff. Jeg bruker den når hun hyler i buret når vi er fremme, og det fungerer bra - så lenge hun hører etter selvsagt! Men det gjør hun overraskende ofte i grunn, og det som er fint, er at å ligge ofte er vanskelig å kombinere med å hyle og skrike (selv om det går for de som vil), men det oppmuntrer i alle fall ikke til mer bjeffing. :)

Jeg unngår å bruke kommandoen når vi trener, selvsagt, og prøver heller å gjøre andre ting som gjør lyd mindre frekvent. :P Men i sånne "hverdagssituasjone" som hyling i buret i bil, bjeffing på dørklokka osv, fungerer det ypperlig.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvis kommandoen er positivt innlært, fx med klikker, kan du faktisk forsterke hylingen ved å bruke den kommandoen! :)

Om du kan strekke tiden ved belønning etter kommando er gitt så forsterker du iallefall riktig adferd, problemet er om hunden fortsetter å bjeffe. Derfor lettere med positiv straff.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvis kommandoen er positivt innlært, fx med klikker, kan du faktisk forsterke hylingen ved å bruke den kommandoen! :)

Jeg bruker en "legg deg"-kommando når Tulla lager lyd under trening, eller generelt lyd. Den er lært inn med kadaverdisplin som det så fint heter, og fungerer som straff. Jeg bruker den når hun hyler i buret når vi er fremme, og det fungerer bra - så lenge hun hører etter selvsagt! Men det gjør hun overraskende ofte i grunn, og det som er fint, er at å ligge ofte er vanskelig å kombinere med å hyle og skrike (selv om det går for de som vil), men det oppmuntrer i alle fall ikke til mer bjeffing. :ahappy:

Jeg unngår å bruke kommandoen når vi trener, selvsagt, og prøver heller å gjøre andre ting som gjør lyd mindre frekvent. :D Men i sånne "hverdagssituasjone" som hyling i buret i bil, bjeffing på dørklokka osv, fungerer det ypperlig.

Kan du utdype metoden litt?:D

Jeg har spruta med vann på min portis uten at det hadde noen effekt at all. Har en baby som blir redd når hun hyler, og det er så kjipt når han sitter og griner og jeg ikke får hunden til å slutte å skrike.

Var på hytta i påsken. I det vi svingte inn på grusveien inn mot hytta starta pipingen som utviklet seg til hyling etter hvert. Når vi stoppet bilen skreik hun det hun klarte. Jeg slapp selvfølgelig ikke ut hunden før hun hadde vært stille en god stund.

Så gikk vi på skitur, og hundene trakk. Når denne portisen går bakerst skriker og hyler hun hele veien. Rimelig pinlig i skiløypa.

Fredagen før vi reiste var vi på et portistreff. Når vi hadde stoppa bilen skjønte hun nok hva som skjedde og hun hylte som en sirene, og ble aldri stille. Hun har en sykt høy og skjærende stemme. Oppdretter sier jeg skal ignorere det, og det gjør jeg, og hun oppnår aldri noe med det, men det hjelper ikke. Har også prøvd div. straff som sprute med vann, og andre ting som jeg kanskje ikke er så stolt av. Hadde ingen effekt i hvert fall. Merker mer at det er et problem nå etter at vi har fått en baby som faktisk blir vettskremt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg er enig i at hvis man bruker positiv forsterkning på stillhet, så forsterker man at hunden først hyler, for så å holde kjeft--- godbit. Min erfaring er at klikker er sabla vanskelig å bruke for å fjerne atferd, fordi den uønskede atferden automatisk blir forsterket.. Jeg synes det er vanskelig å tipse deg om hva du skal gjøre for å fjerne dette, fordi hun forsterker seg selv også mens hun holder på, og å si nei eller kjefte på henne vil også virke mot sin hensikt..

Edit for å si at jeg ville sluppet henne ut med en gang hun er stille! Da vil hun forstå at er hun stille kommer hun ut. Det skjer automatisk. Hvis du krever at hun skal sitte stille en stund før du belønner synes jeg det blir som å be hunden om dekk og bli i fem min første gangen man trener bli. Krev heller at hun tier stille lenger og lenger etterhvert som hun skjønner greia.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Om du får til å taime vekkerklokke og morgenrutine sånn at valpen sover når dere forlater bilen den første tiden, så får du mer tid til å trene den mer forsiktig og gradvis på å være alene.  Meninger om tyggesaker uten tilsyn er delte mellom teoretikere og praktikere. (Det meste KAN i verste fall drepe hunden ved kvelning eller blokkering av tarm, men barn kan brekke nakken av å falle skeivt ut av en høy seng også, og en bekjent snublet på en skogssti og døde momentant av å lande med hodet på en stein. Det er mye potensielt veldig farlig som veldig sjelden skjer.) Fra flere tiår med skadefri altmuligtyggere våger jeg banne i kirka og trosse de mest forsiktige ved å anbefale en fordøyelig tyggesak, f.eks. okse*****, eller en fryst Kong, så har valpen noe annet å fokusere på enn at den er forlatt alene. Beste er selvsagt om den sover i bilen i starten, så du får mer tid til å venne den til å være i buret alene.   
    • Ved henting tenker jeg at stoffburet er helt greit. Når dere kommer hjem ville jeg hatt transportburet inne, hjemme, med et mykt pledd og noen godbiter i. La valpen utforske buret og oppfordre den til å være der litt, uten å lukke. Så ville jeg prøvd å ta med buret i bilen allerede første dag, og kaste noen godbiter eller legge inn en god tyggeting de 10 minuttene du skal levere. Hvis valpen kommer fra en skikkelig oppdretter bør den har erfaring med bilkjøring fra før, selv om det ofte er med mor og/eller søsken. Hvis valpen IKKE er trygg alene de 10 minuttene så er den tryggere i et solid bilbur enn et stoffbur den kan tygge seg ut av... Hvis det viser seg å være et problem ville jeg fått noen til å sett etter den den korte tiden leveringen tar.
    • Jeg får valp imorgen. Vi er godt forberedt og skal ha fem uker fri.    Det jeg stresser med er at barnet mitt skal i barnehagen neste uke for å gi valpen litt mer ro den første uken. Det jeg bekymrer meg for er at jeg må ha den med i bilen når jeg leverer i barnehagen. Er det innafor å la den være i bilen de 10 minuttene det tar å levere barnet?    til vanlig skal jeg ha hunden i et transport bur bak i bilen, men tenker at den skal få være i et Stoffbur i passasjersetet ved siden av meg når jeg henter den imorgen og den første uken.  
    • Hadde nettopp en kjempefin tur uten noe tull, og masse pen lineføring. Ede var skikkelig på tilbudssiden og ikke engang utålmodig på godbitene. Det går virkelig fremover. Ordentlig godgutt i dag 🥰 Flink vaktbikkje også, for anledningen i Miljøpatruljen. Forsøpling tar vi alvorlig.
    • Hadde nettopp et mareritt av en "treningsøkt". Hadde alle favorittingene hans og lommene fulle av snacks. Godt vær og stille og rolig feriestemning. Ede åpnet med å hoppe opp og bite og bjeffe og jukke og være teit. Jeg trodde vi skulle ha en fin økt med den energien der, men da jeg ba om utgangsstilling for TREDJE GANG, så gikk han sakte og satte seg seigt ned. ... Eneste lyspunkt var en fin innkalling da han mens jeg prøvde samle meg vimsete avgårde på egenhånd inn i en luftegård jeg ikke har gitt ham lov til å gå i. Da spratt han opp fra sniffingen og kom løpende inn med en gang. Supert! ..men det var det ENESTE han gjorde riktig på cue. Han dekket hver gang jeg ba om stå. Så dumt på meg når jeg ba om utgangsstilling. La repeatedly fra seg apporten en meter fra meg i forsøk på å innkassere uten å måtte gi den fra seg. Fant plutselig ut at det var kewlere å gå fra front mellom beina mine til utgangsstilling istedenfor å svinge bakparten inn, og gjentok den der flere ganger. Nektet gå fot uten lure i hånden. Den økende frustrasjonen min gjorde ikke ting bedre. Han begynte holde hard rock konsert. Hoppet og bet og jukket. SÅ kom jeg på at han ikke har fått skjønnhetssøvnen sin. Han hadde vært våken fra kl 07 i morges uten å blunde et blunk. Aha! All made sense. Tok ham med meg inn igjen, og det tok ikke engang et minutt før han brøt ut i full raptus og fløy villmann mellom veggene i toddler tantrum. Stoppet plutselig og begynte krafse og grave som en manisk gærning på gulvet, og falt så dønn om, som et slakt, rett i søvn. — Har De forsøkt skru maskinen av og på igjen? 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...