Gå til innhold
Hundesonen.no

Gjør jeg det rett?


Gjest

Recommended Posts

Skrevet

Vi har store utvendige persienner på verandaen. Det er et stålfeste rett ved verandadøra som "stikker ut" og er unormal i forhold til treplankene. Luna elsker det unormale. Og elsker å tygge på det.

Dermed vil jeg selvfølgelig ha dette stoppet. Eller, jeg har ville hatt dette stoppet lenge. Og det var ganske greit å stoppe når vi hadde døra åpen hele tiden. Men nå er det jo vind, snø og regn, og jeg kan ikke ha døra åpen. I ny og ne hører jeg den distinkte lyden av tenner mot stål, dette er en ganske skarp ting og jeg bekymrer meg for både tenner og munnens generelle helse.

Det jeg gjør: er å gå bort og åpne døra. Litt "brått" så hun går unna. Deretter står jeg helt normalt, ser ikke på henne, og venter til hun går til lekene sine. Da lukker jeg døra igjen og setter meg i soffaen. Er dette korrekt? Hvilken type avledning er dette? Bedre ideer til å stoppe ståltyggingen? Hun storkoser seg ellers på verandaen, leker med seg selv og har noe for en hver smak (vedpinner, kong, tauleker og plastballer) som hun får å leke med. Men det virker som hun plutselig ser den spennende tingen ved døra. Så vi går og legger leken UNDER ståltingen, så det ser ut som jeg holder på med leke, men EGENTLIG gnager jeg jo på ståltingen. :whistle:

Utspekulerte bikkjer.

(PS: forøvrig sier hun i fra om at "nå vil jeg inn" ved å hoppe opp med to poter på vinduet så vi lager dunk => setter seg pent foran døra og venter. Ikke verdens mest ideelle måte, men den er grei. Ikke bjeffer hun og ikke skraper / biter hun på noe. ) Om det kulle ha noe å si.

Skrevet
Det jeg gjør: er å gå bort og åpne døra. Litt "brått" så hun går unna. Deretter står jeg helt normalt, ser ikke på henne, og venter til hun går til lekene sine. Da lukker jeg døra igjen og setter meg i soffaen.

Jeg skjønner ikke helt hvordan du mener hunden lærer noe av dette? Hun får jo ingen konsekvens av atferden, hun blir bare avbrutt. I beste fall kommer du så brått på at du skremmer henne, og da vil hun muligens lære noe. Om hun kobler det til gnaging på dingsen altså.

I verste fall bruker du negativ straff (overse) når hun faktisk utøver atferden du ønsker (ikke tygge på dings).

Hvilken type avledning er dette?

Jeg vil ikke kalle det avledning, men heller avbrytning. Avledning bør gjøres i forkant av atferden, og det funker nok ganske dårlig på atferd som dette.

Bedre ideer til å stoppe ståltyggingen?

Hva med å konsekvent ta henne inn hver gang hun tygger? Om hun synes det er stas å stå på verandaen vil hun etterhvert koble det å tygge med å bli fratatt den ressursen.

Hva med å smøre inn dingsen med noe som smaker noe skikkelig høgg? Om det finnes noe sånt i en Labrador verden da... Sånn hotsauce som er 1000 ganger sterkere enn Tabasco kanskje. Eller Bitter Apple eller hva det nå heter.

Skrevet

Enig med Mari, hun lærer i beste fall å skjule bedre det hun gjør galt.

Vi smurte på eddik på noen ting X'en yndet å gnage på. Det stinket høgg for oss med en gang, men det var effektivt på dyret også. Pensle eddik (eller annen egnet væske) på stanga med en tannbørste eller noe (anbefales ikke å bruke tannbørsten til noe annet etterpå...), hos oss varte det et par dager før hun "orket" å gnage igjen, og etter en repetisjon eller to var det uaktuelt å spise på disse tingene - det smakte jo dritt.

I den grad en berner kan krølle snutepartiet sitt, gjorde X'en det da hun smakte på eddiken, og en berner er rimelig matglad og lite kresen.

Skrevet

Har prøvd å smøre inn. Gjorde den hyperinteressant i et par dager før regnet og snøen tok vekk smaken / hun ble vant til det. Har ikke prøvd hypersterke greier, kanskje det er neste hakk. Skal la tvilen min gagne ståldingsen, til tross for at jeg ikke tror det finnes noe som er ekkelt i Lunas verden.

Har faktisk tenkt på den der med å ta henne inn, men hun får jo en glede i at jeg jakter på henne da. Har prøvd med halsbånd, men jeg får ikke tak i henne. Det tror jeg heller er positiv forsterkning, fordi hun ELSKER å bli jaktet på.

Skrevet
Har prøvd å smøre inn. Gjorde den hyperinteressant i et par dager før regnet og snøen tok vekk smaken / hun ble vant til det. Har ikke prøvd hypersterke greier, kanskje det er neste hakk. Skal la tvilen min gagne ståldingsen, til tross for at jeg ikke tror det finnes noe som er ekkelt i Lunas verden.

Har faktisk tenkt på den der med å ta henne inn, men hun får jo en glede i at jeg jakter på henne da. Har prøvd med halsbånd, men jeg får ikke tak i henne. Det tror jeg heller er positiv forsterkning, fordi hun ELSKER å bli jaktet på.

Valpetrening er ikke latmannsarbeid. Da får du smøre håndtaket inn før du slepper henne ut, hver gang, så ikke regn og snø kan fjerne smaken mellom hvert besøk. Jeg ville smurt inn/penslet uten at hun så det, for at ikke du skal gjøre håndtaket til noe spennende hun også må undersøke. Ignorer det, og sørg for at det smaker høgg.

Og du må jo prøve forskjellige ting, det er tull at en hund liker absolutt alle smaker som finnes, men det er klart at noen liker det andre ikke liker, og noen er mindre kresne. For alt du vet, kanskje hun ikke liker smaken av kaffe? Eller ketchup? Så prøv deg fram.

Skrevet
Skal la tvilen min gagne ståldingsen, til tross for at jeg ikke tror det finnes noe som er ekkelt i Lunas verden.

Emma har helt rett. Du finenr garantert noe hun ikke liker. Bacon drakk whiskey og geipet i seg Tabasco. Men hun gikk en stor ring rundt oliven. De er snåle.

Har faktisk tenkt på den der med å ta henne inn, men hun får jo en glede i at jeg jakter på henne da. Har prøvd med halsbånd, men jeg får ikke tak i henne. Det tror jeg heller er positiv forsterkning, fordi hun ELSKER å bli jaktet på.

Hun står vel ikke der ute uten at du har oppsyn med henne regner jeg med. Så hva med å ha et kobbel hengende løst etter henne? Evt lære henne noe så enkelt som en "gå inn"-kommando?

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...