Gå til innhold
Hundesonen.no

Roya's side av saken.


Nowisclee

Recommended Posts

Skrevet

Nå har jeg fått svar fra en dyretolk jeg kontaktet, for å ha en samtale med Roya. Stilte litt lurespørsmål, her er min mail, og dyretolkens svar fra Roya:

Først og fremst vil jeg bare høre hva hun har å si, hva hun mener om livet sånn som det er nå, om hun er fornøyd med det. Og hva hun synes er morsomt å gjøre?

Ellers lurer jeg på hvorfor hun bjeffer på hestene, om hun kan være snill med Tina og hva som motiverer henne til trening. :P

Og, om du kan, så fortell henne gjerne at om hun blir kompis med hestene, og ikke går i beina på dem, så får hun kanskje være med på rideturer i skogen etterhvert. :P

1.Dyretolken spør: Beskriv din fysiske tilstand

Roya svarer: Som en majestet! Høy og mørk. Gode proporsjoner og som en atlet. Jeg vet jeg ser flott ut!

2.Dyretolken spør: Beskriv din psykiske tilstand:

Roya svarer: Du skal ikke skue hunden på hårene. På tross av mitt staute utseende, så er jeg egentlig pysete.(Men - det vil jeg helst ikke røre ved)

3.Dyretolken spør: Hvorfor bjeffer du på hestene?

Roya svarer: Egentlig er det fordi jeg er misunnelig på deres staute og nokså overlegne holdning. Jeg trives best sammen med mine egne, og de som er mer på linje med meg selv. Jeg later som om jeg vil ta dem, jage dem, men egentlig er det et utslag av dårlig selvtillit. Jeg vil gjerne være så stor og sterk som jeg ser ut til. Men dessverre. Inni er jeg egentlig en liten baby. Håper å komme over det, men da trenger jeg nok litt mere tid.

4.Dyretolken sier: Astrid ber deg om å være snill med Tina. - og lurer på hva som motiverer deg.

Roya svarer: Jeg kan være snill med Tina, men det må være gjensidig. Vi er på vei oppover erfaringsvegen. Vi gå litt inn på hverandre for å teste grenser. Selv om jeg ser stor ut, så er jeg ikke det. Det er to av oss. Vi trenger begge erfaringer for å lære oss livets spilleregler. Det er ikke bare den ene parten som skal være "snill". Vi er begge snille, men vi utfordrer grenser - det er slik vi lærer alle sammen.

Jeg trenger oppgaver. Jeg trenger utfordringer på høyt nivå. Gjerne noe jeg kan bruke nesa til og litt av mitt gode hode. Jeg blir motivert av mye ros og glade mennesker.

5.Dyretolken spør: Er det ellers noe viktig du vil fortelle?

Roya svarer: Vi er alle til tider i en utviklingsfase. Vi er her på jorda for å lære. Alt nytt må erfares. Mye kan læres ved å se på andre - men det er ikke lært skikkelig før en selv har erfart det. Jeg er inne i en erfaringsperiode, og tar til tider store sjanser for å se hvor langt jeg kan tøye strikken. Det er opp til deg å vise hvor grensa går. Jeg er din læremester. Jeg gjør det du ber meg om. Hvis du ser meg gjøre noe du ikke liker - da er det ditt ansvar. Du har bedt meg om det!

Jeg er ditt speil.

Ok, her er det jeg mente med spørsmålene.

Nr 1 og 2 kan jeg ikke si noe på, da dette jo er standardspørsmål.

Nr 3. Jeg vet at Roya er usikker på hestene, hun bjeffer på dem når jeg leier dem, eller når jeg holder på med dem ellers. Tror også hun er litt misunnelig/sjalu når jeg er med dem. Men hun er veldig usikker, har prøvd å leie henne ved siden av hesten, da er hun helt stille og skvetter heller litt unna, veldig oppmerksom på meg. Så der var det relativt bra treff. Og at Roya er litt usikker ellers, har jeg blitt mer og mer oppmerksom på fram til nå, det jeg trodde var tøffhet og territorialitet, er mer usikkerhet, og det fikk jeg jo 'bekreftet' her.

Nr 4. Tina er en 12 år gammel bichon frisé, som sjefen eier. Hun har også en puddel på 3 år som heter Trine. Trine og Roya pleier å være veldig slemme med Tina, bite henne i halen og holde henne fast slik, bare erte. Så her synes jeg dyretolken bommet litt, da Tina jo er ganske erfaren, og nokså voksen, overlegen og forsiktig. Tina holder seg heller i bakgrunnen enn å erte på seg noen. Men så er spørsmålet, kan hun ha bommet i forhold til Trine? For der passer beskrivelsen VELDIG godt. Det får jeg nok svar på når jeg snakker med henne på tlf i morgen.

Ang motivering, så har jeg jo hatt problemer med å få Roya til å engasjere seg i trening og dressur, og til å konsentrere på meg. Det har jeg delvis funnet ut av på kurs, og delvis hjemme, hjalp litt med mye godbiter, masse ros, klikkertrening og å få til noe(lukke skuff med snuten var et vendepunkt, virker det som), og etter vi har begynt på kurs.

Jeg har merket at Roya ELSKER å bruke snuten til å dytte borti targetstick, skuffer, forskjellige targetpunkter osv. Så her synes jeg dyretolken traff veldig bra. Også fordi hun ikke nevner noe om å bruke snuten til å snuse, som Roya liker LITT, men ikke så mye. Og klikkertrening går jo på å bruke hodet selv.

Jeg må si jeg synes det er imponerende at Roya har svaret på livets store spørsmål: Hvorfor er vi her på jorda? Jo, det er for å lære, sier Roya. Og det er jo egentlig et veldig godt svar! :P Må si at jeg likte den.

Ellers så må jeg si at jeg ikke liker å høre at alt er min feil, selv om jeg vet det fra før. Når jeg prøver å dempe bjeffing med å kjefte masse, så hjelper det jo ikke. :P

Og at Roya er mitt speil? Jo takk, det har vi merket. På så mange måter. Hun hadde vridd ene frambeinet i den perioden jeg brukte støttebandasje på kneet. Hun hadde sprekk i poten da jeg ble tråkket på tre av fingrene på ene hånda, av en hest. Nå har hun sår i venstre frampoten, når jeg skar meg dypt i fingeren. Tilfeldigheter, ja da, men likevel morsomt, og hun speiler meg!

Når jeg prøver å få henne til å komme, så står hun og stirrer på meg, og jeg på henne. Vi måler hverandre, og finner at vi stiller likt. Vi må samarbeide, og ikke jobbe mot hverandre.

Jeg må si, at jeg virkelig kjente en berøring av hjertet av den siste setningen fra Roya, og jeg gleder meg til å snakke med damen i morgen, for å få utdypet mer. :P

Kan skjønne at de fleste mener at dette sikkert bare er bullshit, personlig må jeg si jeg var skeptisk på forhånd, men mye stemte, mer enn jeg egentlig trodde kom til å stemme. Jeg er imponert over denne damen. Får se i morgen, da kommer det oppdatering her! :P

  • 4 weeks later...
Skrevet

Utrolig!

Så på svensk tv. Ei dame som hevder hun kan prate med dyr. Hun hadde snakket med villhester, ,vet dere hva de kunne fortelle? Jo, de likte ikke mennesker menneskeliggjøring av dem, for det var for varmt i staller og de ble puttet i trange bokser. Imponert jeg, for dette kom fra VILLHESTER som antageligvis har kommunikasjon telepatisk med sine tamme artsfrender.

Sorry. Men hunder som filosoferer? Som kjenner ord som majestetisk osv.? Beklager. Kjempe fint for deg og dere som faktisk tror på dette og om dette er et hjelpemiddel for bedre hverdag for deg og hundene, men wow igjen ...

Det vil alltid være noe som stemmer, men en hver idiot vil klare komme med svar som vil kunne treffe på ett eller annet sted.

En dyreprater klarte en gang å si at en skilpadde lengtet tilbake til havet. Imponerte meg det og, siden det var en landskilpadde som var avlet frem i fangenskap.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...