Gå til innhold
Hundesonen.no

Mye Alaska Huskey på Finn


thomas84

Recommended Posts

Jo der er mange, men om der er så mange fler enn f eks schæfer el rottweiler o.l. vet jeg ¨nå ikke.

De fleste AH.valper blir født hos større kenneler som avler for å beholde 1 eller 2 selv og selge resten. Hunder blir ofte målt når de begynner komme i trekkalder, og det er ofte da de faller fra. Kravene og standarden er streng hos mange og holder ikke hunden mål som trekkhund, så blir dem solgt eller omplassert.

Dette er også ei problemstilling i forhold til hvor hundene da havner hen. Som regel er ikke de som overtar en AH helt klar over hvilke målestokk hunden ble avlet frem for, og at det den dermed ofte blir en stadig omplasseringshund fordi den ikke holder de strenge krav som oppdretter stiller i forhold til sitt spann (kanskje for tung, for lett, ikke holder høy nok fart, utsatt for skader osv), og da blir for kravstor igjen med tanke på aktivitetsbehov en "vanlig" hundeier kan dekke.

Ofte er dette en av årsakene til at der er mange AH'er.

Mang en gang har jeg hørt uttalelsen - kunne tenke meg en Siberian eller en Alaskan Husky. Blir litt frustrert over det, for det virker for meg som at mange tror Ah er en ren-rase (sidestillt med Siberian) med rasestandard, som gjør at man vet høvelig hva man kan forvente.

Fakta er at en AH er en trekkhund avlet for å springe fortest mulig over lange distanser. Den kan bestå av alt fra pointer, Vorsteher, settere, mynder, Sh, retrievere u name it!

Mange pleier skille mellom AH av polar type og av fuglehundtype.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er masse ekle planter der ute. I områder med f.eks. borree (urt), hundegress eller boress (også gress) er det høyst sannsynlig noe plantemateriale som sitter fast i svelget. De nevnte gressartene har blader som kan forårsake skader, men det finnes mange flere gressarter som har frø med mothaker fra *******. 
    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
    • Labrador Golden  Toller?  Det jeg gjorde når e skulle velge rase var å møte opp på treninger/konkurranse jeg synes var spennende og snakke med eiere og observere rasene e likte. Da får en bedre feeling for hvordan rasene er, hvis man møter flere individ av samme rasen. Mitt forslag -lykke til!  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...