Gå til innhold
Hundesonen.no

Cavalier og agility


marve

Recommended Posts

Jeg har en sprek liten Cavalier jeg gjerne vil trene agility med etterhvert.

Nå er han bare litt over 2 mnd, så det blir jo ennå en GOD stund til før vi eventuelt starter treninga såvidt.

Det er vel rundt året de må være...

Jeg lurer på om flere med denne rasen har planer om å starte treninga omtrent samtidig som meg?

Vet noen hvor man finner gode agilitykus? Og hvem som holder dem?

Det er jo en stund til vi kan begynne, så jeg har ikke gjort noe særlig grundig research ennå :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi skal gå agilitykurs hos Trondheim hundeskole no snart, så kan gi deg tilbakemelding om korleis det kurset var når vi er ferdig med det.

Ja :lol:

Kjempeflott! Kjekt å få vite hvordan det var!

Ser Holly er snart 2 år. Nyydelig tispe :lol: Hvor kommer hun fra?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Alle de fire agilitybanene i Trondheimsområdet finner du ute ved Klett (veldig kjekt å ha alle på et sted så langt utenfor byen, det gjør det veldig greit for oss som er avhengig av kollektivtrafikk liksom). I tillegg har Gauldal Hundeklubb en bane som man må oppenfor Ler til for å komme til (hvis jeg ikke husker helt feil).

Trondheim Hundeskole har både helgekurs og kveldskurs som strekker seg over fem kvelder i agility. Jeg har ikke gått agilitykurs hos dem selv, men etter det jeg har hørt fra andre så virker det som de fleste typiske klubbkurs - greit nok for de som vil prøve, dårlig for de som har mål og egne ønsker og planer. Nidaros Brukshundklubb har også helgekurs i agility, og det er samme greia der - alle hundene skal gjennom alle hindrene i løpet av en dag. Og greit nok, da får man se hva agility går ut på, men om man har planer om å konkurrere og gjøre det bra er det ikke sånn man bør gå fram - da bør man ta seg tid til å lære inn hindrene ordentlig. Går man kurs hos Nidaros (og melder seg inn i klubben) får man være med på trening på sitt nivå en gang i uka samt trene når man vil ellers (utenom de faste treningene). Trondheim Hundeskole har vel et system med at man betaler 300 i året for å trene på banen deres, hvis jeg ikke husker feil?

Beardisklubben og schäferhundklubben har også agilitybaner, men de tror jeg ikke arrangerer kurs (i alle fall ikke noen som er åpne for ikke-medlemmer).

I tillegg kan du reise lengre unna til Selbu Hundeklubb og Orkdal Hundeklubb.

Min anbefaling er egentlig at du finner ut litt hva du vil. Hvis du har lyst til å satse så anbefaler jeg deg å starte lage et godt grunnlag på alle hindrene i stedet for å dra og lokke hunden gjennom alle hindrene i løpet av et helgekurs og så begynne å sette opp tilfeldige kombinasjoner. Om du vil satse, kan det være verdt å spandere på seg et ordentlig og godt kurs litt lengre unna, i tillegg til å lese seg opp på ulike teknikker til å lære inn felt, slalåm osv. Om du derimot bare vil prøve agility og ha det litt gøy, kan et helgekurs være det du trenger for å komme i gang, bli litt kjent med folk og få litt mer innsikt i hva agility er. Og deretter er det jo bare å møte opp på treninger og få videre tips og råd der.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Marve kommer fra Kyrkseterøra, kjempeflinke og seriøse oppdrettere, de har akkurat søkt om kennelnavn :lol:

Arrangeres disse møtene på bestemte dager? Jeg er gjerne med hvis jeg kan :)

Jeg var innom Cavalierforumet, men har litt trøbbel med å registrere meg der. Hvor på forumet gjør jeg det? :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Treffene er ikkje på bestemte dagar, vi brukar å planlegge det inn på cavalierforumet. Vi skal møtast ved Granåsen i kveld kl. 7.

Var eit godt spørmål om korleis ein registrerer seg, hehe. Såg det ikkje nokon plass, men kanskje eg ikkje leita godt nok.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har fortsatt litt trøbbel med reg. på cavalierforumet, men det bir, det blir :wub:

Blir gjerne med på litt turer etterhvert, gleder meg. Marve må bare bli litt bedre kjent med nærmiljøet og bli noen uker eldre, litt tryggere, før vi slenger oss med. Blir fort trøtt en sånn liten tass vettu :wub:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vil bare info om Trondheim hundeklubb.

De har agility1-kurs som er over 5 kvelder, 1 teori og 4 på bane. På et nybegynnerkurs så må man lære det grunnleggende synes jeg og få innføring i hindrene. Viktig å bruke tid på det!

De har også agility2-kurs. Der går det opp noen hakk og lærer mer om føring. Da er det kun hopp, tunnell, pølse og slalom som gjelder. Synes de er flink til å jobbe mer individuelt om det trengs. Videre kan man gå instruktørkurs over 1 år eller gå kuirs andre plasser. Det gjør agilityinstruktører rundt om også ;)

ble litt rotete dette ser jeg :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Kabi, nå er vi ferdige på agilitykurset. Syns det var eit bra kurs :icon_confused: Kanskje det kunne ha vart litt lengre slik vi fekk trent litt meir, vi var gjerne ferdige kl. halv 8 når kurset skulle vare til kl.8. Men det kan kome av at det ikkje var så mange hundar med på kurset eller at ein ikkje burde trene lengre enn det vi gjor om gongen? Det var vertfall lærerikt og kjekt. Eg trur vi skal fortsette å trene agility :ahappy:

Dersom du vil kan du lese om korleis det gjekk og sånt i bloggen min: http://cavalierenholly.wordpress.com/

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
    • Er redd noen skal tro jeg er slem med han. Har en på ett år og som fortsatt drar i begynnelsen av dagens første tur. Dermed må jeg snu rundt mye og få han til og fokusere på meg. Overhørte naboen si jeg hadde antidra bånd på hunden til andre og det syntes jeg var skikkelig ubehagelig. Jeg bytter til kort bånd vist han drar i stede får og gå rundt med langline så jeg får mer kontakt bare. Ikke noe anti dra bånd ( vet ikke hva det er men går ut i fra hun mener strammehalsbånd noe han ikke bruker men han bruker halsbånd vist han skal gå der det er vann får han elsker og bade så slepper jeg at lykta på selen skal bli ødelagt. Kan ikke akuratt trene på dette inne og jeg må trene han på det. 
    • Usikker på om massiv fremgang i hverdagslydighet skyldes endring av metode, økt mental modenhet med mer impulskontroll, "varmen" (ikke veldig), eller en kombinasjon, men vi koser oss. Ikke en lyd på verken bussen, Posten eller Felleskjøpet i dag. Ble helt rørt av hvor flink han var til å sitte pent og pyntelig og vente uten labber på disken eller konsert. Å manøvrere pent mellom hyller med leker og tygg og snacks var deilig nok. Måtte nesten klype meg i armen da han bare var lydig ved disken også, begge steder. Det kom noen raptusbyks da vi nærmet oss hjemme igjen, men kjapt under kontroll med cue på en øvelse og en leke, og da det i neste øyeblikk kom et helt heat av saftige skinker i kondomdress på hjul -  bakfra - bare en meter fra oss, så satt han bare pent og pyntelig og så på de fly forbi uten impulser til å jage etter for å bite noen i rumpa. Amazing!  Godgutten 🥰
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...