Gå til innhold
Hundesonen.no

Bergamasco, italiensk sauegjeter


milie

Recommended Posts

Når man snakker om å forelske seg helt :cry: Hehe...

Den dagen, eller om jeg skal ha gjeter/brukshund, tror jeg kanskje Bergamasco'en står høyt på lista! :(

Bergamascoen er en italiensk sauegjeter med rastafletter som elsker å få arbeidsoppgaver.

Oppmerksom, lærevillig og livlig.

Her er hva Kennel Villrosebakken sier om rasen:

Bergamascoen er i følge noen kilder, en av verdens eldste hunderaser.

Den er opprinnelig fra Mesopotami og har fulgt folkevandringene fra Irak,

gjennom Iran og Tyrkia og til det i dag regnes som en italiensk hund.

Det skal bli spennende en gang å følge i fotsporene å finne ut om det er lignende hunder i dette området i dag.

Bergamascoen er en ypperlig sauegjeter som elsker å få arbeidsoppgaver.

Vi har sett den i aksjon i Italia, både under oppvisning og i arbeid i fjellene.

Den egner seg spesielt til å flytte store sauer og geiter og dyr med sterkt flokkinstinkt. Vi så bl.a et eksempel der dyktige Border Collier måtte gi tapt fordi sauene stilte seg tett en ring med de største ytterst.

Og der stod de og glodde på hundene som etterhvert ble ganske frusterte fordi de ikke klarte å flytte dem.

Bergamascoen beskrives noen steder som både gjeter og vokter, men adferden slik vi har sett dem er gjeterens.

Det hevdes at den tykke pelsen gjør det umulig for rovdyr å

angripe dem og at de derfor fungerer som voktere.

Men en gjeter og en vokters adferd er og skal være så ulik, så vi holder på at det er en gjeter.

Pelsen er vel det mest spesielle med Bergamascoen som alle legger merke til.

Det er ikke mye pelsstell, vi deler flettene når de har blitt for tykke.

Tar en og annen foran TVen om kvelden eller under kafferasten på søndagsturen.

Så plukker vi ut litt kvist og kvast når vi har vært i skogen, men de er gode til å gjøre rent sjøl og.

I fjellene i Italia hadde de aktivt arbeidende hundene mindre pels.

Bergamascoen er en herlig hund med stor personlighet og oppmerksomhet.

Alle oppgaver er morsomme; trekke, bære kløv, agility, lydighet.. Bergamascoen er alltid klar.

http://www.villrosebakken.no/

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Min første.. er noe som hører med i en dagbok, og i dag er det Edes første diare som er tema -_- Stakkars gutt. Han har vært så snill og god gutt så lenge nå, han fortjener ikke det der. Så snill og god at han valgte gå på badet og ha diare der mens jeg sov. Like a sir.  For å alltid se på den lyse siden av ting, å slippe vaske sofa og tepper og sånt er gull. Dette kunne vært meget verre. 
    • Min første.. er noe som hører med i en dagbok, og i dag er det Edes første diare som er tema -_- Stakkars gutt. Han har vært så snill og god gutt så lenge nå, han fortjener ikke det der. Så snill og god at han valgte gå på badet og ha diare der mens jeg sov. Like a sir.  For å alltid se på den lyse siden av ting, å slippe vaske sofa og tepper og sånt er gull. Dette kunne vært meget verre. 
    • Jeg kan være med i klubben, med bruksrase hann på 8.5 mnd. ..men for tiden er min veldig snill og god gutt. Det vil antakelig endre seg snart. 
    • På mandag ble faktisk Shero hele 12 år gammel. Han mener at gamle hunder ikke trenger å høre mer enn de vil. Han har også, i tillegg til å bjeffe på alt, begynt å bjeffe på ingenting. Men fremdeles ung i sinnet og elsker å leke.
    • Spurte aldri etter tips jeg luftet frustrasjon 😅 han begynte just læringen når jeg skrev og det var bare starten av turen med en unghund😅 men ja han lærte fort på under en uke kanskje når jeg bare dreit litt i naboen og trente. Må legge til at han heller ikke har bodd her lenge da han er omplasseringshund så man må ikke bare tenke ting før man vet alt 😊 har trent flere hunder til og gå i bånd og det er imidlertid hva de lærer av og det var det som funket på han. Min gamle hund lærte ikke sånn men det er jo personlig 😊 setter pris på dere tar dere tid til og skrive så masse uansett da! Vist dere har tips til kattejaging tar jeg det i mot 😂 det er våres store prosjekt i livet 😂 prøver og rose han når han er rolig men med engang belønningen er borte er også hunden rett med katten 😅  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...