Gå til innhold
Hundesonen.no

Når naboen får en valp


Moondance

Recommended Posts

Skrevet

Er det noe nordmenn hater så er det når andre folk "blander seg". På hundesonen finner vi sikkert mange tråder der noen klager på at "alle" skal komme med såkalte gode råd når de har kjøpt seg en valp.

Selv var jeg på besøk hos ett vennepar i går. Naboen der har fått seg en valp på 3 måneder. Visstnok en blanding av border collie og diverse. Hunden skal visstnok være veldig snill, men rundt barna blir det fort litt bråk. Mens vi satt bak i hagen fikk vi også se hundeoppdragelsen i praksis.

Barna leker og herjer med hunden, intensiteten øker og til slutt blir det for voldsomt for ett av barna som stopper opp og sier NEI! FY! før leken fortsetter i ett halvminutt til før det skjærer seg. Valpen er igjen for ilter og da barnas Nei, Fy og forsøk på å roe hunden med henene ikke fungerer så kommer faren til. Han tar tak i halsbånd eller linen rett ved halsbåndet og med litt verbal hjelp samt ett truende kroppsspråk får han kjapt den lille valpen til å gjøre seg så liten den kan. Typisk far som er irritert for at valpen ikke lystrer barna tenkte jeg.

Faren velger så å si til barna at leken er over. Barna går inn mens faren velger å rydde litt hageredskap før også han går inn. Ute sitter valpen, i bånd og etter 10-15 minutt (jeg synes den holdt ut lenge jeg!) så begynner den å hyle litt. Typisk "jeg er forlatt av flokken min"-hyl. Etter å ha ignorert bråket en stund kommer igjen en sinna far ut, men han roer seg nå heldigvis og finner ut at man bare får ta valpen inn.

Venneparet jeg var på besøk hos mener at naboen gjør alle klassiske nybegynnerfeila. Skal de øve på innkalling er det "kom, kom nå. Kom igjen da" mens de vifter med armene og prøver å lokke. Noen ganger går det, da får hunden ros, av og til kommer ikke valpen og da blir det skjenn å få. Joda, hunden kan nok lære innkalling ok, men effektivt og god innlæring vil få kalle det.

Naboforholdet er ikke er veldig tett. De hilser og veksler noen ord "når man må", men ikke noe mer. Typisk norsk altså. Mine venner brenner selvsagt etter å rettlede naboen slik at hunden kan få en mer rettferdig oppdragelse, men hvilken rett har de til å være bedrevitere? Så her må det brennende ønske om å rettlede ferskingene veies opp mot det å ikke blande seg for mye.

Løsningen ble forøvrig at de bestemte seg for å gi en klikker i gave samtidig som de gir ett tilbud om å låne litt litteratur (nærmere bestemt "klikkertrening for din hund" og "ikke skyt hunden" tror jeg).

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Jeg tror man bør føle seg frem jeg. Selvfølgelig ikke gå bort til naboen og si sånn og sånn skal du gjøre, men hilse på valpen og slå av en prat, tilby dem å låne et par gode hundebøker om grunnleggende oppdragelse av valpen (kom gjerne bort til dem med bøkene) osv. Man kan også etterhvert spørre om de har lyst til å bli med å trene litt hund en dag (med fokus på hverdagslydighet). Er det noen valpekurs i nærheten så kan man tipse om det og fortelle hvor god nytte man selv hadde av å gå et valpekurs. Poenget er vel heller at man ikke skal komme å si sånn og sånn skal du gjøre det. Jeg ser ikke noe galt i at man er interessert i hverandre og kommer med tips og anbefallinger. Det er situasjonen og måten man sier det på som avgjør om naboen føler han må gå i forsvar. Det er ikke noe poeng i å nevne hva dere har sett i hagen f.eks. Snakk sammen med dem, ikke til dem. Og det er jo ikke alltid bare ens egen metode som er rett... så ta i mot også.

Også lurer jeg litt på hvor lurt det er å prøve å få "ola nordmann med familiehunden" til å begynne med klikkertrening jeg. Klikkertrening krever at du setter deg ganske godt inn i metoden og trener systematisk. Folk som ikke er spesielt interessert i hundetrening, men bare vil ha en trivelig familiehund gjør sjelden det. Jeg vil tro at det er bedre å la dem låne en bok om klassisk positiv hundeoppdragelse. F.eks. "din hund" (Järverud) eller andre i den sjangeren. Vokser interessen og innsikten kan man gjerne pushe på og tipse om klikker osv, men i utgangspunktet tror jeg ikke sånne metoder når helt inn. Det blir litt for avansert hvis man ikke er over middels interessert i hund.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
    • Han trenger ikke å være løs, men jeg lurer på om balansen mellom mental og fysisk trening er riktig for ham. Har dere prøvd å kutte ned på søksarbeidet og løpe eller sykle med ham, eller lengre turer i langline? Bare 5-7 meter langt bånd gir mye mer frihet samtidig som du har kontroll på om han kommer over noe. Hvis han har god nok innkalling så kan jo evt munnkurv være et verktøy mot å spise alt. Det er det eneste jeg kan komme på å ta tak i, hva slags, hvor mye og riktig balanse mellom type aktivitet.
    • Ja det er superlativ rase og en drøm å ha når de fungerer som de skal. Dette er min 3 jakt cocker så rasen er ikke ukjent for meg.   det trenes spesifikk på ro, avslapping på teppe både inne, ute og i bilen. men han blir irritert når han blir fulgt tilbake på plass og ender kun med biting og frustrasjon fra hans side. Han kan å gå på teppet sitt og inn i buret. Men det fungerer ikke når ha blir i modus og han holder ikke mer enn kort tid de gangene han gjør det. Så fortsatt mye igjen å jobbe på.   maten blir brukt til det meste av trening og han fungerer godt når han er i riktig modus. Hovedsakelig skjer dette når han kjeder seg, hvis han får overtenning. Både når han har fått aktivitet og når han ikke får aktivitet. Så han er en liten nøtt og knekke. i aktivitet med voksne hunder fungerer han godt. Tilpasser seg tempo og sinnsstemning. Med valper så går han fort lei etter å10min og begynner heller å bite på oss. Så da må vi ta han bort fra situasjonen. Han får lengre turer i blandt. Men fordi han spiser alt som er på bakken har vi måtte begrense det å være løs etter flere turer til dyrlegen. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...