Gå til innhold
Hundesonen.no

Diskusjon


FRIGG

Recommended Posts

Skrevet

Vi hadde akkurat en diskusjon på jobb ang Scæferens avstamning og lederskap ovenfor den.

En som var aktiv i diskusjonen mente at Scæfern var den type hund som var en av di nærmeste avstamningen til ulv. Jag vet scæferen stammer fra fårehund og collie og dens nærmeste slektskap er: molossere,newfoundlandshund og fransk bulldog,bullmastiff og rottweiler. Noen som kan forklare litt om hundens slektskap til ulv eller å da schæferens slektskap til ulv. Vet det om hybrider osv. men selve avstamningen. Var mest schæfere jeg var int i da:)???

Snakket også om dominans og lederskap... Med underkastelse osv..

En annen som tok del under diskusjonen, ble alltid bjeffet på når han var på besøk hos en venn av seg. Hunde der ga se ikke med å bjeffe på han. Og eieren svarte da selvsagt med kjefting, draing i bånd osv... Den hunden oppførte seg ikke slik mot andre som var på besøk! Noen gode forslag til hva han kan gjøre for å unngå å bli bjeffet på? Jeg foreslo det med å event snu seg unna hunde, ikke se på den(overse den da) Jeg er akkurat ferdig med Turid Rugås sin bok :devil:å talefot med hunden. Skal begynne på,ikke skyt hunden av Karn Pryo.

En annen som var med på diskusjonen,mente det helt klart var best å vise hvem som var SJEF...Og en i tilig alder(valpestaiet) skulle hvise hvem som var SJEFEN... Og at en hund altid skulle være lengst nede på rangen osv...Og at hunden da var en del av flokken.

Skrevet

Kjøp boka: Alfasydromet av Anders Hallgren. Anbefaler den sterkt. God bok som tar for seg mye av vanlige temaer rundt lederskap og en god del myter.

Skrevet
Kjøp boka: Alfasydromet av Anders Hallgren. Anbefaler den sterkt. God bok som tar for seg mye av vanlige temaer rundt lederskap og en god del myter.

Det skal jeg prøve å få gjort:) takker;)

Skrevet

At schæferen er den rasen som er nærmest beslektet med ulven, er en drøy påstand. Og det stemmer ikke, er min mening.

At enkelte raser er mindre "foredlet" enn andre hersker det vel ingen tvil om, akkurat som det også er raser som går under betegnelsen"UR-RASER".

Blant disse ur-rasene er vel de polare rasene de som er minst "tuklet" med av menneskelig innblanding i forhold til avl. Der skiller Grønlandshunden seg ut.

Schæferen er en gjeter/hyrdehund som er avlet frem til "perfeksjon" av mennesker.

Det som forteller om slektskap til ulven er vel i hovedsak kroppspråk og kommunikasjon, og der er vel de polare rasene i en særklasse, dette også i forhold til utseende.

grmannzi0.th.jpg

tinkaswargayb7.th.jpg

ikateqjf5.th.jpg

Skrevet

Takk for svar:) denne persone som det ble diskutert med er jo av den litt kverulante typen kan du si.. Og han har nok ikke helt gitt opp sine påstander enda... ufff :ahappy:

Skrevet

Correct me if i'm wrong, men en schæfer er vel strengt tatt like nært beslektet en ulv som det både chihuahua'n og new foundlender er??

Dette går vel litt på hvor langt bak i genene det finnes ulv?

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvis han spiser og drikker som normalt og alt ellers er normalt ville jeg sett det an en dag til, og så evt. tatt en telefon til dyrlegen i morra hvis det ikke endrer seg. Kanskje det bare er for kaldt? Det kan også være urinveisinfeksjon. Men generelt hvis du er usikker på helsespørsmål så er det ofte bedre å ta en telefon til dyrlegen heller enn å spørre på et forum.
    • Hei, første gang inne på hundeforum men trenger virkelig råd. Jeg har nylig fått en tibetansk spaniel valp på 9 mnd. han har vært så frisk og rask, spiser og drikker masse, har både bæsje og tissa og leker som bare det helt siden vi fikk han. Men onsdag morgen så tissa han ikke… nå har det gått et døgn og han har enda ikke tissa😰 hva kan være galt?? 
    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...