Gå til innhold
Hundesonen.no

VG 1. mai


janne alne

Recommended Posts

Dette stod i papirutgaven av VG 1. mai.

Overskriften er:

"Baltus (2) måtte omplasseres og ble gitt bort til en "dyrekjær" dame. Samme dag ble han solgt videre - for 3000kr."

Saken handler om et ektepar som eide en blandingshund. Etter at mannen ble syk måtte de omplassere hunden sin Baltus. Rett før jul fant de en annonse på internettsidene Dyrenett.no. Der skrev "Maya" at hun ønsket seg hund. Hun gikk på attføring så hun hadde ikke råd til å kjøpe. Men hun hadde tilgang på hundefôr gjennom en søster som jobbet på dyrebutikk og hun hadde en onkel som var veterinær.

Ekteparet så dette som en ideell ny eier for Baltus.

Etter litt frem og tilbake kom "Maya" og hilste på ekteparet og Baltus, og etter et tre timer langt "avhør" fikk "Maya" reise derifra med Baltus. De fikk da beskjed om at de kunne komme og hilse på så ofte de ville.

I starten mottok ekteparet mange SMS-meldinger fra denne "Maya" om at Baltus var med og pyntet juletreet og var med på skiturer.

-"Problemet var at vi aldri klarte å ringe til "Maya", og etter en ukes tid mistenkte vi at noe var galt", sier ekteparet.

Snart opphørte også mobilnummeret til "Maya" å eksistere.

Ekteparet begynte da å se nærmere på annonsene på Dyrenett.no, og oppdaget et mønster ved flere av annonsene. En annonse var fra "Hundehjelpen omplassering". Og e-post adressen til denne var den samme som "Maya" første gangen svarte ekteparet fra, men med et annet mobilnummer.

Dette mobilnummeret var også å finne på en annonse der "Line" fra Akershus ønsket seg en snill tispe.

Ekteparet ringte det oppgitte nummerer og hvem andre enn stemmen til "Maya" kom i telefonen.

Da ekteparet ville oppsøke denne kvinnen uanmeldt fant de ut at andressen de hadde fått oppgitt ikke eksisterte. Noen Maya eksisterte heller ikke.

Noen uker senere fant de ut hva som egentlig hadde skjedd med den kjære hunden deres Baltus. Da ringte nemlig den nye eieren, en kvinne fra Oslo, og lurte på om hunden deres var stjålet. Den nye eierern hadde klart å finne dem fordi Baltus hadde en chip i nakken med opplysninger om eiern.

"Maya" nekter forøvrig å ha noe kjennskap til denne saken etter at VG kom i kontakt med henne. Men både ekteparet og den nye eieren skal ha bekreftet at det er henne etter å ha sett på bilder av henne.

"Maya" er i virkeligheten en dame på 35år som bor et helt annet sted enn hun sa hun gjorde. Og på internettsidene hun selv står bak fremgår det at hun driver en kennel.

Hva syns dere om denne form for behandling av mennesker som må omplassere hunden sin?

Er det mange som er skeptisk til omplasseringssteder?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er det ikke snakk om at det skal komme strengere krav til omplasseringsorganisasjoner, så man blant annet skal unngå slike ting som dette?

Jeg har hørt om enkelte (useriøse) oppdrettere som har vært riktig så hjelpsomme og tatt tilbake hannhunder i verste problemalderen, for å "hjelpe" hvalpekjøperen sin - og så solgt dem videre til full pris, og dobbel inntjening.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

noe lingene har en jeg kjenner godt også opplevd. Oppdretter fikk en hannhund tilbake fra sitt eget oppdrett, pga eier ikke lengre kunne ha hunden pga div omstendigheter , oppdretter fikk tilbake hunden fordi vedkommene lovte og skulle beholde han selv, og med løfte til eier om og kunne få bruke hunden senere i avl ( eier stolte på oppdretter og syntes det var en grei løsning siden, det var veldig trist/vanskelig og måtte levere fra seg hunden) oppdretteren betalte en liten sum for han.. 1 uke etter solgte oppdretter den til full pris til noen andre...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Gråtass

Den personen som hovedhistorien referer til her har jo vært aktiv på mange forum, både dette og andre. Og er også utestengt fra flere.. Vedkommende fremstiller seg som en seriøs oppdretter av en større brukshund rase, men som nå ønsker å gå over til en mindre rase; gjerne fransk bulldog (pussig siden det er en rase som har eksplodert i popularitet de siste 2 årene). Hun ønsker også hunder på forvertavtale eller kjøpe billig pga manglende likviditet. Hun omplasserer hunder i samme skala som de kjøpes og selges.

Folk får gjøre som de vil, men man bør kanskje heller velge noen av de større mer anerkjente omplasseringsmulighetene og raseklubben/oppdrettere framfor tilfeldige tilbydere. Om man skal ha hund eller kvitte seg med hund, bør man bruke de velkjente kanalene og holde seg langt unna "hundehandlere", de har i dag ofte ett mer frynsete rykte enn bruktbilselgere..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Helt forferdelig at noen kan gjøre slik. Desverre finnes det mange folk som i dette eksempelet som dette. Det er bare synd at det skal gå ut over folk på en slik måte,iallefall når de føler seg lurt. Lureri og falskhet..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 3 weeks later...

Jeg tror denne kvinnen har likhetstrekk med en som har F 60.2

#Utvise grov/kald/hard likegyldighet overfor andres følelser, manglende empati.

# Uansvarlighet og manglende ansvarsfølelse og respekt for sosiale normer, regler og/eller forpliktelser.

# Mangle evner til å opprettholde/forbli i forbindelser med andre mennesker, men uten vansker med å etablere nye forhold

# Manglende evne til å føle skyld eller til å lære av erfaringer eller straff.

# Har tendens til å komme med bortforklaringer og til å være projiserende, dvs. til å gi andre skylden for sine egne negative sider. Bebreider andre.

Men dette er bare noe jeg tror. Stiller ingen diagnose her, jeg er tross alt ikke psykolog :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Pannekake:

Jeg stiller en diagnose på deg jeg..Jeg tror du er bare teit og liker å provosere..

Jeg er nok litt teit ja :rolleyes:

Men jeg er ihvertfall ikke ond eller slem mot andre mennesker, som denne personen som ble omtalt i vg.

Så da er det egentlig greit at jeg er litt teit føler jeg :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hmm..Ja om du faktisk skrev diagnosen for å gjøre narr av at det tidligere er gjort,så er du vel en smule ond.Hvis du gjorde det for å kverulere med dem som laga spetakkel av at det ble gjort så er du en smule ond da og;-)

Jeg for min del skrev det jeg skrev for jeg blir litt provosert over at folk må dra opp en filleting som at et menneske skrev at det kunne være likhetsrekk med noen form for psykisk sykdom.

Vi vet da alle at folk som gjør helt sinnsyke ting er enten svært syke eller bare onde!

Mulig jeg misforstod din intensjon med innlegget...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hmm..Ja om du faktisk skrev diagnosen for å gjøre narr av at det tidligere er gjort,så er du vel en smule ond.Hvis du gjorde det for å kverulere med dem som laga spetakkel av at det ble gjort så er du en smule ond da og;-)

Jeg for min del skrev det jeg skrev for jeg blir litt provosert over at folk må dra opp en filleting som at et menneske skrev at det kunne være likhetsrekk med noen form for psykisk sykdom.

Vi vet da alle at folk som gjør helt sinnsyke ting er enten svært syke eller bare onde!

Mulig jeg misforstod din intensjon med innlegget...

Jeg gjorde narr av at noen faktisk kan finne på å stille en slik diagnose over nettet (I en tidligere debatt her inne) :rolleyes:

Blir som å si, du må avlive hunden din fordi den knurrer og glefser. Sånt ser man jo ofte. :lol:

Mente ikke noe stygt eller slemt med det! Bare jeg som kjeder meg.

Men jeg er jo litt teit, så jeg skjønner ikke alltid alvoret av det jeg skriver. *Ler* :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da har vi entret en fryktperiode. Den som skulle starte ved 6 mnds alder startet plutselig i dag, 7 mnd og 8 dager gammel. Henger på greip med stor rase, tregere utvikling.  Han ville PLUTSELIG ikke entre bussen. Han som ELSKER buss! Bussjåførene elsker ham også, for han står som et skolelys og logrer ivrig og glad når de svinger inn på holdeplassen. Han bykser like glad og ivrig ombord. ..et. Bykset. Har bykset. Har elsket buss. Nå ville han IKKE gå ombord, helt plutselig. En hyggelig medpassasjerer tilbød seg å løfte ham ombord, noe Edeward satte STOR pris på, og takket mannen for i flere minutter etterpå. Ikke sett ham så takknemlig siden han oppdaget paraplyens funksjon.  Heldigvis er bygdebussen et samfunn, fullt av hundefolk, og alle de nærmeste trådte hjelpsomt til og var hyggelige og pratet og koste med ham, noe han ble kjempeglad for. Han elsker oppmerksomhet fra fremmede mennesker som elsker hund. It takes a village to raise a puppy. Ingen setback til fair of stairs da vi skulle av igjen, heldigvis. Spent på hva annet som plutselig blir skummelt fremover. Han får ikke relapse på trapper, og det neste skumle bør heller ikke bli heis. Han er for stor og tung til å bæres. I tillegg har han så ekstrem separasjonsangst, han kan ikke være hjemme alene unntatt når han er så utslitt at han MÅ sove.  Dette blir spennende fremover. Håper det går fort over igjen.  Utgangsstilling på tom hånd har forøvrig bedret seg litt. Den er langt fra bra, men det hender han gjør det for å være snill med meg, og legger ingenting imellom når han tydeliggjør at dette er en act of kindness fra ham til meg. Han har forstått at det gjør meg glad, så han belønner meg med utgangsstilling på tom hånd for å vise at han setter pris på adferden min innimellom. Kanskje blir det bronsemerket en dag. Kanskje. 
    • Ja her er det nok å jobbe med, det er helt sikkert 😅Hun er blanding mellom cavalier og puddel (det ligger noen bilder på instagram under lindaoglilje hvis noen vil se, har ikke lyst til å legge ut så mye her ettersom jeg bare har henne på prøve). Jeg kjører en Prius og buret står i baksetet, så tror ikke det er bilen som er problemet. Det er nok heller tidligere erfaring med bilkjøring som gjør dette et stressmoment for henne. Men hun er utrolig lydig da, så hun hopper inn i bilen når hun får beskjed om det. Hun er veldig søt når hun ikke er stressa, men det er jo sånn ca. én time i døgnet 😅 Men hun har bare vært hos meg en uke så hun trenger nok enda litt tid på å lande helt.
    • Morsomt med småplukk å jobben med😅Enig med @simira, ta det helt tilbake til start. Hvilken rase(r) er hun (noen er jo kjent for å ha et litt høyere stressnivå enn andre)? Og hvilken bil har du? Udyret mitt synes bilkjøring er helt ok i min kompakt suv (der tar hun hele bagasjerommet, så ikke plass til bur, men har lastegitter); men hun hater å kjøre bil om vi låner type stor kassebil der hun må være i varerommet. Stressnivået går til himmels. Gjør det hele lystbetont med bildøren åpen og motoren av i begynnelsen, om hun er mottakelig for sitt/bli kommando eller bare be henne hoppe opp i bilen (om hun ikke er så liten at hun må løftes inn da). Babysteps og alt det der, masse lykke til!
    • Oof, det gjorde vondt å lese! Og jeg tror slett ikke hun nødvendigvis er trygg selv om hun er rolig da. Jeg ville faktisk vurdert å prøve å starte på scratch med burleker og positiv assosiasjon til buret som IKKE medfører timesvis med passivisering. Og ut fra det lille jeg vet så langt så er jeg helt sikker på at du klarer å få til dette når hun etterhvert får oppleve mer frihet, aktisering og meningsfylte oppgaver!
    • Hun har sittet 10 timer i bur daglig der hun kom fra, så hun er forsåvidt trygg og rolig i bur, men det er vel mest fordi hun har lært seg å være passiv der. Hun har også ressursforsvar på liggeplass, og tror helst bare hun vil være i fred når hun går inn i buret (ikke at jeg har bur innendørs uansett, men fikk det inntrykket der jeg hentet henne). Hun har litt problemer den frøkna her 🙈 Men hun er bare 3 år og synes det er veldig gøy å trene, så tror absolutt det er håp for henne.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...