Jump to content
Hundesonen.no

Hvordan i huleste får jeg reinnstallert pcen?


Guest Snusmumrikk

Recommended Posts

Guest Snusmumrikk
Posted

Ok, pcen min trenger en real oppryddning. Ting funker stort sett greit, men den er veldig treig. Derfor har jeg tenkt å reinnstallere alt. Men, før i gamle dager var det bare å sette inn reinnstallasjonscden og følge instruksene. Men når jeg gjorde det nå ble bare windows innstallert på nytt mens alt på pcen er det samme gamle. Altså fortstatt like treig. Noen som kan hjelpe meg?

Posted

format c: :)

Ta backup av alt du har å skriv ned passord til nttsider osv osv...

Formater (slett ALT) å start på nytt med å installere windows fra scratch...

Eventuelt få tak på en dataguru som kan drive ut de vonde Microsoftåndene med en haug med spesial-antivirusprogrammer..

  • 3 weeks later...
Posted

Hvaslags PC har du?

Har du en ferdig cd med OS og produsentens "super" programvare?

Har du mye på Pc'en du vil ta vare på?

Har du flere harddisker evt. en ekstern harddisk?

Har du windows XP eller vista?

Er mange måter å rydde opp på, så er greit med litt ekstra info :)

Har hatt MANGE pc'er så kan kanskje hjelpe om jeg vet hva du trenger :)

Posted

Jeg kan absolutt hjelpe, men trenger mer info. Du har sannsynlivis tatt en "reinstall" og da følger all den gamle shiten med.

  • 1 month later...
Guest Snusmumrikk
Posted

Oi, så ikke at jeg har fått flere svar jeg. Hadde egentlig glemt hele prosjektet :lol: Har en bærbar pc fra komplett. Altså plukk og miks. Har windows XP Pro. CDen jeg prøvde å bruke heter "Windows XP Pro Norsk SP2" og det står at "innholdet på denne cden er forhåndsinstallert på datamaskinen din. Programvaren må kun benyttes for å reinstallere din PC". Men, å kjøre den holdt ikke. All dritten ligger der fortsatt, er bare programmene som ble installert på nytt. Har ekstern harddisk som jeg har tatt alt jeg skal beholde over på, så alt skal slettes og installeres på nytt.

  • 3 months later...
Posted

Du kan ta en disk rydding :P

Det tar sikkert bare så lang tid, forde du har så mye spionprogramm på dataen din,

og det får du altså bort, om du tar en disk rydding :blink:

Det kan sikkert også hjelpe, å ta en virus scanning på dataen din, for det kan jo tross

alt hende at du har et virus på dataen .. ?

Posted

Du bør kvitte deg med alle programmene som du ikke bruker. Tenk nøye på hva du instalerer for freeware hvis du har det og dårlige demoer og betaversjoner osv kan skade datamaskinen din. Nederst til høyre ser du en del ikoner som viser de fleste programmene som kjører i bakgrunnen. Avslutt de du ikke bruker og eventuelt slette dem. Åpne prgrammer bruker ofte veldig mye minne på dine ram-brikker. kanskje du trenger mer ram til pcen din? ikke vet jeg men det "kan" være grunnen til at pcen din går tregt. Hvis du klikker start - programmer - oppstart ser du en liste over hvilke prorammer som starter automatisk hver gang du starter windows. Dersom du fjerner prgrammer der i fra vil du få en raskere oppstart og færre ramspisere som jeg ofte kaller dem.

Da vet ikke jeg om du har VISTA eller XP men hvis du har en gammel pc som ikke har teknologi som behøver VISTA for å fungere så anbefaler jeg å bruke XP som er mye mindre ressurs krevende

Har du flere hardisker og flere partisjoner på hardiskene så kan du enkelt formatere alt og endre på partisjonene under instalering av windows. Men husk at når du formaterer så blir ALT borte og du kan ikke få noe tilbake. Så derfor er det viktig å ta backup av alle dine viktige data som du vil ta vare på.

En annen grunn er at noen av driverne dine er feil eller utgått på dato eller ikke instalert. Det kan du enkelt sjekke om du klikker på Start - Innstillinger - Kontrollpanel og dobbeltklikker på systemegenskaper. Deretter klikker du på "Maskinvare" og Enhetsbehandling. Da vil du se en liste over komponentene dine som er inne i pcen. Hvis det er noen ikoner med et gult utropstegn eller røde kryss så bør du dobbeltklikke på disse og velge oppdater driver eller kjøre systemgjenoppretting eller laste ned driverne og instalere manuelt.

Ellers så kan jeg anbefale deg ad-aware for fjerning av spyware. Det er et bra scanneprogram som finner det meste av spyware.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


  • Nye innlegg

    • Skriver litt i frustrasjon og oppgitthet. Vi har verdens fineste valp og morsom å trene, men… han er en liten nøtt. Dette er en jakt cocker og bare for å informere så får vi veiledning fra oppdretter og atferdsspesialist. Men vi føler vi stanger hode i veggen. Valpen vår finner ikke roen når vi andre er hjemme, står kun å bjeffer og blir til slutt desperat og løper i ring mens han bjeffer. Han har ikke seperasjonsangst da han fint klarer å være alene hjemme 4-5 timer på dagtid og ligger da stille i buret sitt som han kan gå fritt inn og ut av(vi følger med på kamera). I tillegg så kan han angripe oss med biting når han kjeder seg eller blir frustrert på tur. Sitter da fast i armer og ben og det er ikke napping, men biting på høyt nivå og kraft. i samråd med veterinær og adferdsspesialist har han fått sitt eget rom slik at han kan være i fred fra ro og mas og slippe å mase på oss om at det skal skje noe hele tiden. Dette er prøvd i 2 uker uten hell. Vi har også prøvd både mer og mindre hjernetrim, uten at det gir effekt.   hverdagen hans ser ellers slik ut: på morgen får han en tissetur før han få leke og tygge litt. Så får han en lengre tur 20-35min hvor han får halve frokosten sin i søk og trening. Så når vi kommer inn går han resten av frokosten sin før han er alenehjemme fra ca 07:45- 12/12:30. han får da en snusetur på 15-20min og en kong fylt med mat før han er alene hjemme igjen til 15/15:30. og det er nå problemene starter. Når vi kommer hjem får han den lengste turen 40min ca. Den består i lek, søk og trening, før han får litt middag. Og etter dette er det bjeffing og biting både inne, i bilen og på kurs(går nosework og unghundkurs) han blir frustrert hvis han ikke får oppgaver og lar det da gå utover oss med å angripe. Han er høyt i stress og klarer ikke å roe ned, selv om dette er trent mye på. Han blir svart i øynene og umulig å avlede med godbiter, leke eller kommandoer.    etter at han får kveldsmaten sin ca kl 20, så slokner han og er da veldig medgjørlig på alt. Men da kommer problemet om natten, han sover kun til kl 04-05 og så er dagen igang igjen med bjeffing som varer i evigheter til vi står opp.    Noen som har noen tips? Vi holder på å bli gale og har prøvd mye hittil, men er åpne for forslag og er villig til å prøve det meste!
    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Create New...