Gå til innhold
Hundesonen.no

Brainstorming- trenger litt hjelp av flinke sonenmennesker


Aya

Recommended Posts

Noen som har lyst til å komme med noen tanker ang. disse to problemstillingene:

Eutanasi som etisk problem, og Etiske dilemmaer ved livets begynnelse (antar det er snakk om alt fra prevensjon til abort til. ja). Faget er Menneskesyn og verdivalg.

EDIT: vil forresten gjerne ha deres synspunkter på forskning på befruktede egg, donorsøsken (Mehmetsaken), hjerne-hjertedød osv.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Noen som har lyst til å komme med noen tanker ang. disse to problemstillingene:

Eutanasi som etisk problem, og Etiske dilemmaer ved livets begynnelse (antar det er snakk om alt fra prevensjon til abort til. ja). Faget er Menneskesyn og verdivalg.

EDIT: vil forresten gjerne ha deres synspunkter på forskning på befruktede egg, donorsøsken (Mehmetsaken), hjerne-hjertedød osv.

Det første dilemmaet skjønte jeg ikke :( . Hva er eutanasi?

Når det gjelder den andre problemstillingen, må jeg si at det er utfordringene rundt det at stadig mindre premature barn reddes ofte med store fysiske og psykiske handicap som konsekvens, og selektering av fostre ved fostervannsdiagnostikk som er de to "etiske dilemmaene ved livets begynnelse" som har engasjert meg mest, på grunn av min fagbakgrunn og mitt yrke.

På den ene siden kan voksne kvinner nå velge bort fostre der det blir konstantert Downs syndrom eller ryggmarksbrokk. På den andre siden "reddes" små babyer med store hjerneskader etter hjerneblødninger som igjen er konsekvenser av alt for tidlige fødsler. Man vet at de aldri vil få et "fullverdig" liv (hva nå det er, samfunnsnyttig kanskje), mens vi samtidig vet at mange med Downs syndrom eller ryggmarksbrokk kan vokse opp og ha en utmerket livskvalitet.

Dette var noen refleksjoner rundt noen variabler innen din problemstilling, uten at jeg med dette vil ta stilling til "rett" eller "galt". Med det er vel det som kjennetegner et etisk dilemma, ikke sant?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Disse debattene hadde vi ørti ganger på videregående husker jeg;

- Eutanasi (Dødshjelp)

Vi velger ikke når vi starter livet, og vi velger heller ikke når vi avslutter det. Livet er ikke en ting som kan skrues av og på, og i situasjoner med intens smerte tror jeg "dødsutgangen" virker mye mer lokkende enn tanken på mer smerte i fremtiden. Likevel er det svært mange som overlever og klarer seg godt med sykdommer og tilfeller der mange kjemper for aktiv dødshjelp - etter min mening er døden enkleste vei ut, og noe vi ofte kan mene der og da. Tanken er ikke nødvendigvis den samme et døgn, en uke, en måned, et år etter. Man setter et annet menneske i en situasjon der det fysisk avliver et menneske. Dette er galt ved dødsstraff. Det er galt ved aktiv dødshjelp. En viktig del av diskusjonen bør også være det etiske dilemmaet for legen som i såfall skulle utført prosedyren - legers jobb er å redde liv, ikke ta dem. Ved hjerne- eller hjertedød er personen bare fysisk i livet ved hjelp av en boks, passiv dødshjelp er forståelig, og også fullt lov i Norge.

- Abort av fostre med downs e.l. er ikke bare etisk, men også økonomisk. En mye større økonomisk byrde, og byrde på livet og deg selv, med et barn med downs enn et "friskt" barn. Du burde dra inn noe om fosterets alder - i andre land kan de abortere enda lenger - er det mer etisk med "morgenen-etter-pillen" enn fostervannsprøveresultataborten?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for svar alle sammen! Hadde eksamen i dag, og jeg fikk både om eutanasi og provosert abort, som jeg trodde på forhånd. Dessverre fikk jeg ikke skrive fritt (hehehe), så jeg måtte dra inn forskjellige livssyn som jeg visste lite om. Hm. Fikk iallefall sagt litt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvor lenge varer et Back on Track dekken? Når blir det slitt? Hvor mye vask tåler det? Mitt er vel 10 år gammelt, så vurdere å kjøpe nytt.  Men noen som har noen info om dette? Har sjekket BOT sin side, men finner ikke noe om akkurat dette.   
    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...