Gå til innhold
Hundesonen.no

Tji-hi...Vi plumpa, vi... Men...?


Boubou

Recommended Posts

Inspirert av en annen netter som skrev så fagert om lyse morgener, fuglekvitter og joggetur, la jeg ut på en liten runde på min lille øy...Valpen er med og der ute får han løpe løs, koser seg vilt.

Så hadde vi plutselig kjørt oss fast uti fjæra, med tang og bølger på den ene side, bratt fjell på den andre...noen store runde og veldig glatte steiner forut... og en svær tømmerstokk som en nydelig bro mot neste bit "fastland". Jeg kunne naturligvis ikke la vær å ta sjansen, og Kaos gutten følger alltid etter mor, nå i det siste her han blitt så tøff at han gjerne tar noen ekstra hindringer hvor jeg ikke har tjangs bare for moro...Så, vel, vi går. litt sakte først, så litt fortere.

Og Plousk! hører jeg bak meg og der sitter valpen med vann til halsen, han som ikke går gjennom en vanndam engang, men løper rundt, og ser på meg met stooore øyne :ahappy:

I løpet av den tiden jeg trengte for å snu meg rundt og å gå et skritt bakover var han i gang med noen svømmete gående bevegelser (det var vel en 30 cm vann der omtrent) mot meg, helt rolig men ikke akkurat komfortabel. Jeg fikk bøyd meg og fikk tak i sela, løftet ham opp etter den (og DA sprella han) fort opp i armene til mor, roste masse for at han var rolig, kom meg over til land, hvor jeg slapp han ned så han fikk riste og så videre, som vanlig. Vi var borti vannkanten igjen like mye som vanlig etterpå og han virker ikke no mer skeptisk enn før. Nå er han sliten og slapper av nede på teppet sitt (som vanlig).

Så lurer jeg...

Har jeg lest ham riktig? Han virket rolig og "problemløsende" der uti vannet, men jeg er av og til litt for tøff i trynet selv, og jeg VET jo at han er skeptisk til vann. Bør jeg gjøre noe spes for at han skal få avreagere?

Er det ille å løfte etter sela i en sånn situasjon? Jeg KUNNE jo ha hoppa i vannet... men vi var litt unna hjemme, da og det er ikke helt badetemp ennå...Det er jo ikke BRA! men ... hvor ille?

Og MÅ jeg vaske ham med en gang når han har vært i saltvann? evnt. hvor raskt bør han skylles? Jeg var ikke særlig lysten på å kjøre mer vann sånn umiddelbart da vi kom hjem og han var så godt som tørr.

Håper på svar...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

At løfte ham op i selen, er helt fint, så længe du har mulighed for det i sådanne situationer, jeg bruger selv selen som løsning en gang imellem, hvis der er behov for det på mindstemand her på 15 kg.

Idet at du har været forholdsvis rolig i situationen, har din valp også set at der ikke er noget at stresse sig op over, og er dermed roligere, det lyder som om han ikke er blevet så skræmt af situationen, idet han har prøvet på at finde ud af at svømme, og ikke blevet panisk.

Jeg plejer normalt at skylle mine ved første lejlighed for det, efter at de har været i saltvand, ,men mine er også semi- lang- hårshunde. Synes ellers at deres pels begynder at virke fedtet, pga overproduktion af fedt pga hårbunden udtørrer.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Nei, en slik statistikk finnes ikke. Vi kjenner til titalls antall hunder som er avlivet, noen bare for bagateller og andre uten bevis, vi vet siden vi har fulgt med i sakene hva som lå til grunn og hvordan de endte. Ifølgje Martinsen har alle som har klaga på avlivingsvedtak sidan 2014 fått avslag. Det finst ingen nasjonale tal for kor mange hundar som blir avliva kvart år. Berit visste ingenting då hunden vart avliva Quercus og Nala De siste fire årene har politiet sørget for at 77 hunder er blitt avlivet på bakgrunn av den nye hundeloven. Fra 2014 til 2018   Det har ikke blitt bedre etter den nye hundeloven kom i 2021 - 2022 for politi og rettsvesen som selv mangler kompetanse på hunder og hundeatferd bruker bare klipp og lim fra tidligere vedtak og domsavgjørelser. Dette er bare så trist både for hundene og deres eiere og jeg lurer på hvor mange saker vi ikke har hørt om enda. Noen av sakene er tilfeldig at vi fikk høre om og det var dette som var bakgrunn for å spørre her på forumet.                
    • Utallige? Hvor mange hunder har blitt avlivet i Norge etter anmeldelser de siste 10 årene? Jeg antar det finnes klar statistikk på dette?
    • "Vi" er to uavhengige personer, se brevet jeg linket til for våre fulle navn, som selv ikke har hatt noen hendelser med egne hunder eller hunder jeg har hatt for trening før omplassering. Vi har kun fulgt sakene fra sidelinjen, for min del fra rundt 2010, og har gjennomgått vedtak og dokumentasjoner vi har fått fra hundeierne. Jeg skulle virkelig ønske at det var slik som du tror, men sånn er det dessverre ikke. Det er derfor vi har valgt å engasjere oss for bak dette finner man utallige døde hunder og ruinerte hundeeiere som har mistet alt de eide hvor de prøvde å redde livet til hunden sin som betydde alt for dem, men alene har de ikke hatt en sjanse mot maktapparatet som overkjørte dem på en skremmende kynisk og ulovlig måte. Hvis du har Facebook, jeg er ikke der, så er det en gruppe Hund hjelper hund hvor flere av sakene er omtalt. En hund Tonic som var i bånd hvor en unge kom løpende og tråkket ham på poten, Tonic glefset og det ble et rift i buksa til gutten, Tonic ble avlivet. Luna sitter på kennel nå hvor eier kjemper i retten, en nabo påsto Luna lagde et lite blåmerke på ham, men det finnes ingen bevis. En annen hund, Rex i bånd som forsvarte seg selv mot en løs hund som bet den, begge hundene ble skadet, men Rex ble avlivet fordi han var størst. Huskyen Luk, også i bånd, slåss med en annen hannhund og der ble Luk avlivet fordi politiet trodde en husky er større enn en tervueren. Sistnevnte hendelse har jeg beskrevet i en kommentar under dette innlegget publisert i avisa Nordlys. Saken om Milo beskrives i selve innlegget og i brevet til justisministeren. I denne videoen er Luk, Luna og Milo.
    • Hvem er "vi" i denne saken? Det har vært flere avlivingssaker de siste årene, og mange som kjemper mot. Enkelte av sakene har virket ganske urimelige, men uten å ha førstehåndskjennskap til situasjonen og saksbehandlingen så er det vanskelig å si hva som er riktig. Politiet har rutiner for dette, og jeg vil tro at det langt oftere er tilfelle at slike saker blir henlagt, enn at en hund avlives. Både på grunn av kapasitet, bevissituasjon og fakta. En avliving foretas ikke normalt etter vurdering av en enkelt saksbehandler og om de har en god eller dårlig dag. Politiet har hundekyndige folk der minst to ulike vurderer en hund før et slikt vedtak. Jeg er sikker på at noen som kjenner systemet bedre enn meg kan beskrive prosessen fra anmeldelse til potensiell avliving av hund. Likevel er politiet også mennesker med ulike meninger og motivasjoner og systemet kan svikte.  Jeg har vært på forumet her en del år nå, og kan ikke huske at noen her har fått hunden sin avlivet etter anmeldelse, selv om noen har vært borti uheldige tilfeller med bitt. Men flere av sakene som har vært i media har selvfølgelig vært diskutert her også.
    • Jeg ønsker å høre om hundeeiere her på forumet har opplevd å få sin hund avlivet etter uhell hvor saken ble anmeldt til politiet? Uansett, dette er viktig informasjon om du ikke har opplevd det - enda. Vi har fulgt en del slike saker over mange år og er sjokkerte over hvor små hendelser som skal til, et lite rift i et klesplagg eller et lite blåmerke, hunden blir omtrent alltid dømt til døden selv om den har opptrådt helt normalt i gitte situasjoner. Gjengangeren i sakene er at politi og rettsvesen helt uten kompetanse på hund bryter hundeloven, forvaltningsloven og dyrevelferdsloven for å gå til slike drastiske skritt. Nå har vi sett så mye urett er blitt begått at vi har valgt å skrive brev til justisministeren, der har vi tatt for oss den siste saken hvor hunden Milo skal avlives selv om han sto fastbundet i et bånd på ca. en meter og uten fluktmulighet bet han en unge. Det finnes sprikende forklaringer på hendelsen, men felles for de to vitnene som ble avhørt er at hundens handlinger ikke kan betegnes som uprovosert, og det var ikke flere bitt eller skadeomfang som oppfyller kravet til betydelig skade. Andre tiltak skal da etter loven prøves først, men politiet går rett til avliving som de nesten helt uten unntak gjør uansett foranledning og skadeomfang. Et fåtall, kan telles på en hånd, har hatt flaks og truffet en menneskelig saksbehandler eller noen som kan litt om normal hundeatferd, men sånn skal det ikke være at hundens liv avgjøres av hvilket politidistrikt som får saken. Brev til Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen ligger her: Vi krever at politi og rettsvesen følger loven Vil du forebygge at din hund blir neste offer for offentlig maktmisbruk anbefales det på det sterkeste å underskrive brevet. Alle kan være uheldige og neste gang er det kanskje deg og din hund det gjelder, men da er ingen der som vil kunne gjøre noe for dette er siste mulighet for å få stanset denne praksisen. Alt annet er prøvd.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...