Gå til innhold
Hundesonen.no

Trening av valp


Sigrid Meese

Recommended Posts

Hei.

Min hund er hannhund av blandingen border colli/engelsk setter på 10 måneder.

Vi fikk han da han var 8 måneder gammel, og dette er hans tredje hjem, bortsett fra oppdretter.

Han ble kjøpt av en famili fordi deres 6 år gamle datter ville ha hund. De ble da lei av hunden og satte han i band i

hagen. Han er angivelig også blitt sparket av denne familien.

Han ble så tatt over av en dame for omplassering og havnet så til oss.

Det som er problemet med Snoopy er at han blir fort redd.

Han er en veldig snill og trivelig hund som lærer veldig fort.

Han er alltid underdadig andre hunder så det er ikke noe problem å la han møte andre hunder.

Men når vi trener på forskjellige ting blir han fort redd.

Om han gjør noe feil eller er ulydig legger han seg ned med beina i været.

Hva skal vi gjøre da? Kan jo ikke kjefte, han viser seg jo underdadig, men vi får samtidig ikke gjort det vi skal.

Han kan komandoer som sitt, bli, kom, opp (opp på to bein) og vi øver nå på dekk.

Men når jeg prøver å få han til å ligge så legger han seg ned med beina i været igjen.

Han har blitt bedre etter som tiden har gått, og han er ikke redd oss, han bare virker redd for å bli straffet :S

Er det noe spesielt jeg bør trene på ellers?

Vi trener for tiden på å bli når jeg kommer til han og går rundt han. Dette var litt vanskelig først da han abre la seg ned og var usikker, men går bedre nå.

Hver gang vi sier sitt, kommer han til oss og setter seg ned ved oss selv om han er et par meter fra oss. Hvordan få han til å sitte med en gang?

Tenker på å kjøpe klikker til han nå for å prøve den på han.

Håper på tips :icon_redface:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi bor i Trondheim, men Snoopy kommer fra Arendal :blink:

Trene kontakt? Som å ha kontakt med han, få han til å komme og kose?

Er ikke helt flink på begrep i hundeverdenen :icon_redface:

Ok, da er det ikke den jeg trodde det var. Naboen min hedde en Snoopy på den alderen som fikk juling, derfor måtte jeg bare spørre.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

At du roser og gir han godbit hver gang han tar kontakt med deg av seg selv..

Aha, skjønner.

Vel, kontakt er ikke noe problem faktisk. Han har elsket oss fra første stund.

Dumt av oss å ikke ha hundebur da vi hentet han, for han ville da ikke sitte i baksetet når han like godt kunne sitte i framsetene å få kos :rolleyes:

Han elsker å ligge i dobbeltsenga vår, ruller seg og leker med tyggeleken sin, og plutselig kommer han tuslende for litt kos før han går å legger seg en annen plass.

Han er en usedvanlig kosete og kjærlig hund, fått mye skryt av folk som har sett han og møtt han me hundene sine :icon_redface:

Men noen dager får han for seg at alt vi ber han om å gjøre er skikkelig skummelt, og bare det å sitte er et problem :S

Forstår det ikke jeg. Kan det komme av ting han har opplved tidligere?

Min samboer har hatt hund før og vi har til tider ulike syn på hvordan vi skal trene Snoopy. Men vi passer på at vi ikke blander oss inn om han gjør nie galt mot en av oss (f.eks biter) og han rettesettes.

Det var det der med bjeffing og ja, hvordan stoppe den?

Han lå i sengen og koste seg, da han plutselig begynte å bjeffe uten noen grunn, og ville ikke slutte.

Vi kalte på han og han kom, men han fortsette å knurre og bjeffe litt. Tok en stund i fanget før han sluttet :S

*Dobbelpost, mod Emilie*

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
    • Ser at det er nesten 6 år siden noen har skrevet her, men jeg prøver likevel:  Har et par spørsmål om whippet som jeg lurer på. 1) Leser her og der at det er veldig lett at de får overflatiske skader på kroppen, pga av full fart under "fri leik". Hvordan er det å kombinere tur  i typisk norsk skog med en løs whippet?  2) Whippet har jo jaktlyst. Er det mange som har erfaring med at naboens katt har fått en ublid skjebne? 3) Når det gjelder jaktlyst; er det helt "på trynet" å sette munnkurv på en whippet som skal få rase fra seg i fritt løp? Bare noen spørsmål fra en som har whippet på lista over "hunder jeg kanskje kunne tenkte med, når den hunden jeg har nå rusler til de evige jaktmarker"...
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...