Gå til innhold
Hundesonen.no

Vask av Bichon Havanais


TrudeM

Recommended Posts

Jeg vasker min Havanais når det trengs, som for tiden er hver dag omtrent..

Når det er tørt ute og han ikke blir så møkkete så får han en dusj hver 2 eller tredje uke.

Det finnes jo ingen regler for hvor ofte de skal vaskes. Det bestemmer du jo helt selv ut ifra dine behov.

Min stilles ikke ut f.eks, så jeg vasker bare så ofte at han ikke stinker.. :wub:

Jeg bruker shampo og balsam fra Olivers, fordi alt annet ble så fordømt dyrt i lengden.

Olivers sine produkter er gode og billige (og hvor ellers kan man kjøpe balsam på 5-liters dunk?).

Jeg bruker alltid balsam, ellers blir pelsen hans helt umulig.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Da jeg hadde Theo i full pels badet jeg han gjennomsnittlig med 2-3 ukers mellomrom. Han fikk selvfølgelig også noen ekstra skyllinger innimellom hvis han var veldig møkkete. Etter at jeg klipte han, holdt det fint å bade han hver 4. uke.

Isaks pels trekker til seg mye mer støv og skitt enn det Theos pels gjorde. Hvor lang tid det går mellom hver gang jeg bader Isak kan variere veldig, men det bør ikke gå mer enn max 4 uker (han er kortklippet). Hvor mye bading som trengs kommer helt an på vær og vind, hvor vi har vært og hva vi har drevet med osv.

Jeg har tre bøker om bichon havanais. Den ene anbefaler ukentlig bading. Den andre anbefaler månedlige bad dersom man bor i tropisk klima, og skjeldnere dersom man bor i kaldere klima, slik at man bevarer fettet i pelsen. Den tredje boken sier ingenting om hvor ofte man bør bade.

Det finnes vel egentlig ikke noe fasitsvar på hvor ofte en havanais skal bades. Det beste du kan gjøre er å finne frem til hva som fungerer best for akkurat din hund.

Jeg bruker shampo og balsam fra Olivers, fordi alt annet ble så fordømt dyrt i lengden.

Olivers sine produkter er gode og billige (og hvor ellers kan man kjøpe balsam på 5-liters dunk?).

Det virker som om mange er fornøyd med Olivers. Har ikke prøvd den selv ennå. Kjøper du i butikken eller bestiller du på nett?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det virker som om mange er fornøyd med Olivers. Har ikke prøvd den selv ennå. Kjøper du i butikken eller bestiller du på nett?

Jeg har bestilt på nettet. De leverer jo på døra! Kan ikke bli bedre enn det. :wub:

Og jeg er fornøyd ja. Det er ikke den beste jeg har prøvd, men til den prisen er den absolutt grei.

Er ikke 100% sikker på at den vil fungere like godt på Isak for han har jo ganske mye striere pels enn Rocky, og balsamen er veldig tynn. Men det er jo bare å prøve det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har også hørt mye positivt om Olivers, så jeg vurderer å bestille det selv.

Min havanais blir fort fet i pelsen, ca en ukes tid etter bad. Det har nok noe med shampoen å gjøre. Har prøvd en del forskjellige, men har liksom ikke funnet en som fungerer godt på hans pels.

forresten, min havanais er 10mnd og driver og skifter pels. Har noen tips ang det? Tenker på i forhold til knuter osv. Prøver å få gredd han hver dag, og har klippet han litt, men jeg synes likevel han har lett for å få knuter. Hvor lenge varer denne pelsskifteperioden?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

forresten, min havanais er 10mnd og driver og skifter pels. Har noen tips ang det? Tenker på i forhold til knuter osv. Prøver å få gredd han hver dag, og har klippet han litt, men jeg synes likevel han har lett for å få knuter. Hvor lenge varer denne pelsskifteperioden?

Misunner deg ikke den perioden der, nei! Det varierer litt fra hund til hund, men som regel begynner den i 8-10 måneders alder og den verste perioden varer kanskje i 2-3 måneder. Deretter vil det gradvis bli bedre (og kanskje litt verre innimellom). Hvis du har tenkt til å ha lang pels på han senere, vil jeg ikke anbefale deg å klippe. Det kan bare gjøre ting verre. Klippet pels som vokser ut blir gjerne mer ullen enn pels som har fått vokse naturlig, og det tar laaaaang tid før den normaliserer seg i gjen. Da kommer du inn i en ond sirkel. Men om du har tenkt til å ha kort pels på han senere, så er det like greit å klippe gjennom denne fasen også.

Meld deg inn i havanaisforumet, så kan du få mange gode råd fra folk med masse erfaring :icon_redface:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Misunner deg ikke den perioden der, nei! Det varierer litt fra hund til hund, men som regel begynner den i 8-10 måneders alder og den verste perioden varer kanskje i 2-3 måneder. Deretter vil det gradvis bli bedre (og kanskje litt verre innimellom). Hvis du har tenkt til å ha lang pels på han senere, vil jeg ikke anbefale deg å klippe. Det kan bare gjøre ting verre. Klippet pels som vokser ut blir gjerne mer ullen enn pels som har fått vokse naturlig, og det tar laaaaang tid før den normaliserer seg i gjen. Da kommer du inn i en ond sirkel. Men om du har tenkt til å ha kort pels på han senere, så er det like greit å klippe gjennom denne fasen også.

Meld deg inn i havanaisforumet, så kan du få mange gode råd fra folk med masse erfaring :whistle:

Takk for svar!

Har lyst til å ha han langhåret, selv om han ikke er en utstillingshund. Har bare klippet han en gang, så jeg får håpe på at jeg ikke har kommet langt inn i denne onde sirkelen ennå.

Skal melde meg inn i havanais forumet:)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har ei havnaisejente som jeg vasker ca. hver 10.ende dag. Går det noe lenger, synes jeg det lukter for mye av henne. Hun er bare 9mnd, men har mer pels enn mange andre på den alderen og synes ikke det er noe allright med den urinlukta :)

Vi bruker av og til KW, ellers bruker vi shampoo og balsam fra espree. Silky show, bruker vi fra dem. Utrolig drøy shampoo og balsam, og hun blir så fin av den, så jeg trenger ikke børste mye mellom hver bading.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Nei, en slik statistikk finnes ikke. Vi kjenner til titalls antall hunder som er avlivet, noen bare for bagateller og andre uten bevis, vi vet siden vi har fulgt med i sakene hva som lå til grunn og hvordan de endte. Ifølgje Martinsen har alle som har klaga på avlivingsvedtak sidan 2014 fått avslag. Det finst ingen nasjonale tal for kor mange hundar som blir avliva kvart år. Berit visste ingenting då hunden vart avliva Quercus og Nala De siste fire årene har politiet sørget for at 77 hunder er blitt avlivet på bakgrunn av den nye hundeloven. Fra 2014 til 2018   Det har ikke blitt bedre etter den nye hundeloven kom i 2021 - 2022 for politi og rettsvesen som selv mangler kompetanse på hunder og hundeatferd bruker bare klipp og lim fra tidligere vedtak og domsavgjørelser. Dette er bare så trist både for hundene og deres eiere og jeg lurer på hvor mange saker vi ikke har hørt om enda. Noen av sakene er tilfeldig at vi fikk høre om og det var dette som var bakgrunn for å spørre her på forumet.                
    • Utallige? Hvor mange hunder har blitt avlivet i Norge etter anmeldelser de siste 10 årene? Jeg antar det finnes klar statistikk på dette?
    • "Vi" er to uavhengige personer, se brevet jeg linket til for våre fulle navn, som selv ikke har hatt noen hendelser med egne hunder eller hunder jeg har hatt for trening før omplassering. Vi har kun fulgt sakene fra sidelinjen, for min del fra rundt 2010, og har gjennomgått vedtak og dokumentasjoner vi har fått fra hundeierne. Jeg skulle virkelig ønske at det var slik som du tror, men sånn er det dessverre ikke. Det er derfor vi har valgt å engasjere oss for bak dette finner man utallige døde hunder og ruinerte hundeeiere som har mistet alt de eide hvor de prøvde å redde livet til hunden sin som betydde alt for dem, men alene har de ikke hatt en sjanse mot maktapparatet som overkjørte dem på en skremmende kynisk og ulovlig måte. Hvis du har Facebook, jeg er ikke der, så er det en gruppe Hund hjelper hund hvor flere av sakene er omtalt. En hund Tonic som var i bånd hvor en unge kom løpende og tråkket ham på poten, Tonic glefset og det ble et rift i buksa til gutten, Tonic ble avlivet. Luna sitter på kennel nå hvor eier kjemper i retten, en nabo påsto Luna lagde et lite blåmerke på ham, men det finnes ingen bevis. En annen hund, Rex i bånd som forsvarte seg selv mot en løs hund som bet den, begge hundene ble skadet, men Rex ble avlivet fordi han var størst. Huskyen Luk, også i bånd, slåss med en annen hannhund og der ble Luk avlivet fordi politiet trodde en husky er større enn en tervueren. Sistnevnte hendelse har jeg beskrevet i en kommentar under dette innlegget publisert i avisa Nordlys. Saken om Milo beskrives i selve innlegget og i brevet til justisministeren. I denne videoen er Luk, Luna og Milo.
    • Hvem er "vi" i denne saken? Det har vært flere avlivingssaker de siste årene, og mange som kjemper mot. Enkelte av sakene har virket ganske urimelige, men uten å ha førstehåndskjennskap til situasjonen og saksbehandlingen så er det vanskelig å si hva som er riktig. Politiet har rutiner for dette, og jeg vil tro at det langt oftere er tilfelle at slike saker blir henlagt, enn at en hund avlives. Både på grunn av kapasitet, bevissituasjon og fakta. En avliving foretas ikke normalt etter vurdering av en enkelt saksbehandler og om de har en god eller dårlig dag. Politiet har hundekyndige folk der minst to ulike vurderer en hund før et slikt vedtak. Jeg er sikker på at noen som kjenner systemet bedre enn meg kan beskrive prosessen fra anmeldelse til potensiell avliving av hund. Likevel er politiet også mennesker med ulike meninger og motivasjoner og systemet kan svikte.  Jeg har vært på forumet her en del år nå, og kan ikke huske at noen her har fått hunden sin avlivet etter anmeldelse, selv om noen har vært borti uheldige tilfeller med bitt. Men flere av sakene som har vært i media har selvfølgelig vært diskutert her også.
    • Jeg ønsker å høre om hundeeiere her på forumet har opplevd å få sin hund avlivet etter uhell hvor saken ble anmeldt til politiet? Uansett, dette er viktig informasjon om du ikke har opplevd det - enda. Vi har fulgt en del slike saker over mange år og er sjokkerte over hvor små hendelser som skal til, et lite rift i et klesplagg eller et lite blåmerke, hunden blir omtrent alltid dømt til døden selv om den har opptrådt helt normalt i gitte situasjoner. Gjengangeren i sakene er at politi og rettsvesen helt uten kompetanse på hund bryter hundeloven, forvaltningsloven og dyrevelferdsloven for å gå til slike drastiske skritt. Nå har vi sett så mye urett er blitt begått at vi har valgt å skrive brev til justisministeren, der har vi tatt for oss den siste saken hvor hunden Milo skal avlives selv om han sto fastbundet i et bånd på ca. en meter og uten fluktmulighet bet han en unge. Det finnes sprikende forklaringer på hendelsen, men felles for de to vitnene som ble avhørt er at hundens handlinger ikke kan betegnes som uprovosert, og det var ikke flere bitt eller skadeomfang som oppfyller kravet til betydelig skade. Andre tiltak skal da etter loven prøves først, men politiet går rett til avliving som de nesten helt uten unntak gjør uansett foranledning og skadeomfang. Et fåtall, kan telles på en hånd, har hatt flaks og truffet en menneskelig saksbehandler eller noen som kan litt om normal hundeatferd, men sånn skal det ikke være at hundens liv avgjøres av hvilket politidistrikt som får saken. Brev til Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen ligger her: Vi krever at politi og rettsvesen følger loven Vil du forebygge at din hund blir neste offer for offentlig maktmisbruk anbefales det på det sterkeste å underskrive brevet. Alle kan være uheldige og neste gang er det kanskje deg og din hund det gjelder, men da er ingen der som vil kunne gjøre noe for dette er siste mulighet for å få stanset denne praksisen. Alt annet er prøvd.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...