Gå til innhold
Hundesonen.no

Vask av Bichon Havanais


TrudeM

Recommended Posts

Skrevet

Hei Trude ;) Så morsomt å få flere med samme rase her også :P Legger vel inn egen tråd for Goldie med bilder så vi får se henne.

i228742548_79245_7.jpg

Skrevet

Jeg vasker min Havanais når det trengs, som for tiden er hver dag omtrent..

Når det er tørt ute og han ikke blir så møkkete så får han en dusj hver 2 eller tredje uke.

Det finnes jo ingen regler for hvor ofte de skal vaskes. Det bestemmer du jo helt selv ut ifra dine behov.

Min stilles ikke ut f.eks, så jeg vasker bare så ofte at han ikke stinker.. :wub:

Jeg bruker shampo og balsam fra Olivers, fordi alt annet ble så fordømt dyrt i lengden.

Olivers sine produkter er gode og billige (og hvor ellers kan man kjøpe balsam på 5-liters dunk?).

Jeg bruker alltid balsam, ellers blir pelsen hans helt umulig.

Skrevet

Da jeg hadde Theo i full pels badet jeg han gjennomsnittlig med 2-3 ukers mellomrom. Han fikk selvfølgelig også noen ekstra skyllinger innimellom hvis han var veldig møkkete. Etter at jeg klipte han, holdt det fint å bade han hver 4. uke.

Isaks pels trekker til seg mye mer støv og skitt enn det Theos pels gjorde. Hvor lang tid det går mellom hver gang jeg bader Isak kan variere veldig, men det bør ikke gå mer enn max 4 uker (han er kortklippet). Hvor mye bading som trengs kommer helt an på vær og vind, hvor vi har vært og hva vi har drevet med osv.

Jeg har tre bøker om bichon havanais. Den ene anbefaler ukentlig bading. Den andre anbefaler månedlige bad dersom man bor i tropisk klima, og skjeldnere dersom man bor i kaldere klima, slik at man bevarer fettet i pelsen. Den tredje boken sier ingenting om hvor ofte man bør bade.

Det finnes vel egentlig ikke noe fasitsvar på hvor ofte en havanais skal bades. Det beste du kan gjøre er å finne frem til hva som fungerer best for akkurat din hund.

Jeg bruker shampo og balsam fra Olivers, fordi alt annet ble så fordømt dyrt i lengden.

Olivers sine produkter er gode og billige (og hvor ellers kan man kjøpe balsam på 5-liters dunk?).

Det virker som om mange er fornøyd med Olivers. Har ikke prøvd den selv ennå. Kjøper du i butikken eller bestiller du på nett?

Skrevet
Det virker som om mange er fornøyd med Olivers. Har ikke prøvd den selv ennå. Kjøper du i butikken eller bestiller du på nett?

Jeg har bestilt på nettet. De leverer jo på døra! Kan ikke bli bedre enn det. :wub:

Og jeg er fornøyd ja. Det er ikke den beste jeg har prøvd, men til den prisen er den absolutt grei.

Er ikke 100% sikker på at den vil fungere like godt på Isak for han har jo ganske mye striere pels enn Rocky, og balsamen er veldig tynn. Men det er jo bare å prøve det.

Skrevet

Jeg har også hørt mye positivt om Olivers, så jeg vurderer å bestille det selv.

Min havanais blir fort fet i pelsen, ca en ukes tid etter bad. Det har nok noe med shampoen å gjøre. Har prøvd en del forskjellige, men har liksom ikke funnet en som fungerer godt på hans pels.

forresten, min havanais er 10mnd og driver og skifter pels. Har noen tips ang det? Tenker på i forhold til knuter osv. Prøver å få gredd han hver dag, og har klippet han litt, men jeg synes likevel han har lett for å få knuter. Hvor lenge varer denne pelsskifteperioden?

Skrevet
forresten, min havanais er 10mnd og driver og skifter pels. Har noen tips ang det? Tenker på i forhold til knuter osv. Prøver å få gredd han hver dag, og har klippet han litt, men jeg synes likevel han har lett for å få knuter. Hvor lenge varer denne pelsskifteperioden?

Misunner deg ikke den perioden der, nei! Det varierer litt fra hund til hund, men som regel begynner den i 8-10 måneders alder og den verste perioden varer kanskje i 2-3 måneder. Deretter vil det gradvis bli bedre (og kanskje litt verre innimellom). Hvis du har tenkt til å ha lang pels på han senere, vil jeg ikke anbefale deg å klippe. Det kan bare gjøre ting verre. Klippet pels som vokser ut blir gjerne mer ullen enn pels som har fått vokse naturlig, og det tar laaaaang tid før den normaliserer seg i gjen. Da kommer du inn i en ond sirkel. Men om du har tenkt til å ha kort pels på han senere, så er det like greit å klippe gjennom denne fasen også.

Meld deg inn i havanaisforumet, så kan du få mange gode råd fra folk med masse erfaring :icon_redface:

Skrevet
Misunner deg ikke den perioden der, nei! Det varierer litt fra hund til hund, men som regel begynner den i 8-10 måneders alder og den verste perioden varer kanskje i 2-3 måneder. Deretter vil det gradvis bli bedre (og kanskje litt verre innimellom). Hvis du har tenkt til å ha lang pels på han senere, vil jeg ikke anbefale deg å klippe. Det kan bare gjøre ting verre. Klippet pels som vokser ut blir gjerne mer ullen enn pels som har fått vokse naturlig, og det tar laaaaang tid før den normaliserer seg i gjen. Da kommer du inn i en ond sirkel. Men om du har tenkt til å ha kort pels på han senere, så er det like greit å klippe gjennom denne fasen også.

Meld deg inn i havanaisforumet, så kan du få mange gode råd fra folk med masse erfaring :whistle:

Takk for svar!

Har lyst til å ha han langhåret, selv om han ikke er en utstillingshund. Har bare klippet han en gang, så jeg får håpe på at jeg ikke har kommet langt inn i denne onde sirkelen ennå.

Skal melde meg inn i havanais forumet:)

Skrevet

Jeg har ei havnaisejente som jeg vasker ca. hver 10.ende dag. Går det noe lenger, synes jeg det lukter for mye av henne. Hun er bare 9mnd, men har mer pels enn mange andre på den alderen og synes ikke det er noe allright med den urinlukta :)

Vi bruker av og til KW, ellers bruker vi shampoo og balsam fra espree. Silky show, bruker vi fra dem. Utrolig drøy shampoo og balsam, og hun blir så fin av den, så jeg trenger ikke børste mye mellom hver bading.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...