Gå til innhold
Hundesonen.no

Hamster & Dverghamster


EliseKathinka

Recommended Posts

man anbefaler å ha alle hamsterarter alene som en grunnregel, bortsett fra den russiske dverhamsteren som ofte liker å leve i flokk. vet om flere som har hatt to dverger uten problemer, da de da var søsken, men gullhamstere begynner ofte å krangle og må skilles.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...
Hamstere sover ... Ikke mer å si om den saken :P

Men når den ført er våken så blir det bare kos <3

De fleste hamstere er veldig opptatt av selskap ! :P Altså menneske selskap :P

Jeg kan ikke si meg enig i deg. Ikke alle hamstere er kosene, det er faktisk veldig få som er det. Det finnes en type dverghamster som faktisk er veldig kosete, den typen dverghamster som har en stripe på ryggen. Gullhamstere er ihvertfall ikke kosene, det må ihvertfall være en veldig liten prosent anndel. Om du har en kosen gullhamster , - ja da er du bra heldig :tongue: Misunner deg på den ene hamstern din ! :blink:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 3 weeks later...
Jeg kan ikke si meg enig i deg. Ikke alle hamstere er kosene, det er faktisk veldig få som er det. Det finnes en type dverghamster som faktisk er veldig kosete, den typen dverghamster som har en stripe på ryggen. Gullhamstere er ihvertfall ikke kosene, det må ihvertfall være en veldig liten prosent anndel. Om du har en kosen gullhamster , - ja da er du bra heldig :tongue: Misunner deg på den ene hamstern din ! ;)

jeg har hatt gullhamster hele livet omtrent, eller okei da, ikke hele livet, men fra jeg var omtrent 5-6 til jeg var 12-13.. Alle de jeg har hatt, med unntak av en, var veldig kosete.. Så kommer vel an på hvor masse man temmer dem..

Og jeg har aldri hatt hamstrene mine i samme bur, det ble slossing enten det var søsken eller ei.. Jeg hadde dem heller sammen når de var løs på gulvet, da kan man gripe inn om de skulle begynne å sloss.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
    • Ser at det er nesten 6 år siden noen har skrevet her, men jeg prøver likevel:  Har et par spørsmål om whippet som jeg lurer på. 1) Leser her og der at det er veldig lett at de får overflatiske skader på kroppen, pga av full fart under "fri leik". Hvordan er det å kombinere tur  i typisk norsk skog med en løs whippet?  2) Whippet har jo jaktlyst. Er det mange som har erfaring med at naboens katt har fått en ublid skjebne? 3) Når det gjelder jaktlyst; er det helt "på trynet" å sette munnkurv på en whippet som skal få rase fra seg i fritt løp? Bare noen spørsmål fra en som har whippet på lista over "hunder jeg kanskje kunne tenkte med, når den hunden jeg har nå rusler til de evige jaktmarker"...
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...