Gå til innhold
Hundesonen.no

Trenger noen råd vedr. dotrening og fòring.


chaos

Recommended Posts

Skrevet

Hei, har gått til anskaffelse av en rottweiler valp ( min første ) som nå er 13 uker.

Sov sammen med meg første natten og har på få dager blitt utrolig trygg og utviklet et språk som få valper gjør i den alder.

Sammen med vår Rottweiler på 3 og amstaffèn på 3.5 storkoser den seg.

De store er veldig beskyttende ovenfor han og lærer og viser han ting som foregår i en hunds hverdag.

Jeg har gitt valpen friheten av og ligge i sofa og seng pluss at den har en kasse som står avskjermet fra stua hvis det blir formye for han.

Det jeg lurer på er :

Når jeg tar han med ut for at han skal få gjøre ifra seg så er det helt andre ting som er i tankene hans, som feks stein spising, pinner , utforske nye steder o.l. Og dette er jo bra for chaos at han får utforsket litt, men det og gjøre ifra seg tar lang tid og det skjer gjerne at han ikke gjør noe. vi går inn, og da skjer det noe.

Har ALDRI kjeftet på han når han har gjort ifra seg inne, har sagt nei! og tatt han med ut. Jeg vil ikke ha en valp som er redd for meg og som vil bli redd for og gjøre ifra seg foran meg.

Har noen her forslag til metoder o.l jeg kan bruke for og få dette til og gå glattere ?

Har hatt chaos nå i 4 dager og synes han har blitt kjempeflink, men føler at vi må få en enighet rundt det og gjøre ifra seg ute.

Jeg er veldig konsekvent på å lufte etter søvn, leking & spising.

En annen ting er, virker som han spiser og drikker i uendeligheter, derfor porsjonerer jeg ut både vann og mat til han, men jeg har fått høre at jeg bør vannskålen alltid stå tilgjengelig.

Han jeg gir han mat når han går bort til skåla, men porsjonerer sånn at det ville blitt 3 komplette måltider fordelt utover dagen.

Noen råd o.l på det punktet ?

Han er en utrolig flott hund med mye potensiale i seg som jeg vil gjøre alt for at han skal få det beste.

Skal komme med bilder så fort kameraet er i orden.

Mvh Marius

Skrevet

gratulerer med valp da! :lol:

Det med tissingen, så kan du prøve å finne et sted som er litt kjedelig, uten masse pinner stein ol, og stå der med valpen i bånd, helt til den har tisset.. Det kan være det hjelper om du tar et gammelt håndkle og tørker opp tisset hans med når han har tisset inne, og legger det på stedet ute som du vil ha den til å tisse. Valper har lettere for å tisse på steder de har tisset før.

Ellers har du jo ikke hatt han så fryktelig lenge, og tissetrening kan ta LANG tid, selv om man er konsekvente..

Ellers så tror ikke jeg det er så dumt å porsjonere vannet, så lenge du vet han får nok vann i seg. Er jo rett og slett noen som er alt for glad i vann :blink: Fortsett å porsjoner maten også, men gi den gjerne til faste tider, sånn at han ikke lærer at bare han går bort til matskålen så faller det mat oppi, kan utvikle seg til en uvane etterhvert og bli masing..

Min hund fikk lenge ikke vann etter 10 på kvelden, fordi da klarte hun ikke holde seg hele natten..

Skrevet

Du kan også legge på kommando når han tisser ute. Si f eks "bimmelim", "tiss" eller noe annet du synes er passende og belønn ham med godbit og godord når han gjør fra seg ute. Da kan du etterhvert kommandere tissingen.

Skrevet
Du kan også legge på kommando når han tisser ute. Si f eks "bimmelim", "tiss" eller noe annet du synes er passende og belønn ham med godbit og godord når han gjør fra seg ute. Da kan du etterhvert kommandere tissingen.

Det gjør jeg, når han tisser så sier jeg tiss, og roser han.

Samme når han bæsjer. MEN, skal jeg rose han med en gang han starter, eller når han er ferdig ?

Skrevet

Eventuelt annen belønning enn godbiter. om den er veldig glad i pinner, så kast en pinne til den, er den glad i å snuse, la den snuse, osv..

For min valp var belønningen å få lov til å løpe inn.. Hun likte nemlig ikke å være ute i begynnelsen. Skjønnte ganske kjappt at for å få lov til å gå inn, så måtte hun gjøre fra seg :blink:

Skrevet

Han jeg bor sammen med var ute med chaos en del ganger på starten i dag. Han bærte han et stykke ifra døra ( han og lot han gå sammen med de andre hundene, og utrolig nok gjorde han ifra seg temmelig fort, var ute med han isted sammen med amstaffèn og han gjorde ifra seg temmelig fort, dette gleder skikkelig :blink: Jeg prøvde før og ta han med ut, men han løp alltid tilbake til trappa og satte seg ned, nå beveger han seg ikke mot det stedet, utenom når han vil inn, som er når han har gjort seg ferdig. Håper dette vedvarer :lol:

Men hva vil dere anbefale av forings tid sånn at det kan kontres med ut tider så jeg slipper og gå ut hver halvtime.

Tusen takk for all hjelp, er ikke greit og være en nybakt uvitende far :D

  • 2 weeks later...
Skrevet

Trodde det var ulovlig med amstaffer under 5 år jeg... menmen..

Uansett: jeg tror de fleste valper er litt virrete av seg. Min valp (6 mnd) var litt sånn virrete til å begynne med, men nå går han først og tisser o.l, før han går å snuser.

Lykke til med valp!

Skrevet

Hihi:) Husker jeg var litt fortvilet over det samme med den første valpen min. Jeg leste et sted en gang en god forklaring på det der! Tenk deg at du sitter inne i stua og kjeder deg litt, og må fryktelig på do. Du går ut på badet, men så viser det seg at det er omgjort til et stort galleri, tivoli, shoppingsenter (stryk det som ikke passer)! Må du noe mer på do da, når du har det morro?

Sånn har valper det også, hagen er en stor ny plass med masse lukter og morsome ting å utforske, klart de glemmer at de må på do. Og når de kommer inn i den kjedelige stua så husker de det igjen;)

Det som hjalp på meg var å ha valpen under kontroll, i bånd/line og ikke la den få rote rundt på så stor plass. Så fikk den et fast sted å gjøre fra seg, da gikk alt så mye lettere :flowers:

  • 4 weeks later...
Skrevet

Min hund spiste mye stein når han var liten..så eg måtte jo støtt å stadig plukke det ut i fra munnen hans..hehe.. lærte han tilslutt å spytte det ut.. så istdenfor å si slipp til han no hvis eg vil at han skal slippe noe sier eg bare:spytt ut, å legger hånden min under munnen han:)

med mat å drikke: jeg posjonere mat å drikke til han også. mat 3 ganger for dagen, vann når han går bort til vannskålen sin, grunnen til at eg ikke har vann i skålen hele tiden er fordi han drikker ALT opp på en gang..om det er en halv liter el. liter spiller ingen rolle.. men når han er aleine har han vann i skålen.. han drikker kunn når eg er hjemme.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
    • Han trenger ikke å være løs, men jeg lurer på om balansen mellom mental og fysisk trening er riktig for ham. Har dere prøvd å kutte ned på søksarbeidet og løpe eller sykle med ham, eller lengre turer i langline? Bare 5-7 meter langt bånd gir mye mer frihet samtidig som du har kontroll på om han kommer over noe. Hvis han har god nok innkalling så kan jo evt munnkurv være et verktøy mot å spise alt. Det er det eneste jeg kan komme på å ta tak i, hva slags, hvor mye og riktig balanse mellom type aktivitet.
    • Ja det er superlativ rase og en drøm å ha når de fungerer som de skal. Dette er min 3 jakt cocker så rasen er ikke ukjent for meg.   det trenes spesifikk på ro, avslapping på teppe både inne, ute og i bilen. men han blir irritert når han blir fulgt tilbake på plass og ender kun med biting og frustrasjon fra hans side. Han kan å gå på teppet sitt og inn i buret. Men det fungerer ikke når ha blir i modus og han holder ikke mer enn kort tid de gangene han gjør det. Så fortsatt mye igjen å jobbe på.   maten blir brukt til det meste av trening og han fungerer godt når han er i riktig modus. Hovedsakelig skjer dette når han kjeder seg, hvis han får overtenning. Både når han har fått aktivitet og når han ikke får aktivitet. Så han er en liten nøtt og knekke. i aktivitet med voksne hunder fungerer han godt. Tilpasser seg tempo og sinnsstemning. Med valper så går han fort lei etter å10min og begynner heller å bite på oss. Så da må vi ta han bort fra situasjonen. Han får lengre turer i blandt. Men fordi han spiser alt som er på bakken har vi måtte begrense det å være løs etter flere turer til dyrlegen. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...