Gå til innhold
Hundesonen.no

Røyting...


Mimas

Recommended Posts

Har en blanding av Shafer/elghund, og ja, jeg burde skjønt at med den kombinasjonen blir det mye pels ;)

Men er det noe jeg kan gjøre for å bremse det litt. Kan jo knapt ha han inne for da ser hele huset ut som vi har hatt 10 hunder inne.

Han mister store dotter, og det ser nesten ut som om han har skabb. Svære dotter stikker ut her og der på han.

Gir han Royal Canin adult.

Noe for du vil anbefalle? Har hørt om oljer som kan være bra å gi, men hva?

Noen som har gode erfaringer med annet fòr/oljer?

Han er slik stort sett hele tiden bortsett fra juni/juli. I august er det på`n igjen.

Slitomt å støvsuge 3 ganger om dagen.

Redd vi snart blir angrepet av agresive hårballer her :(

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, det stemmer faktisk, eneste tiden er i juni og juli. Har prøvd Eukanuba, men samme resultat.

Omega-3 skal bli :( Det er jo uansett ikke skadelig å gi.

Emil.jpg

Slik ser han ut stor sett hele året. Ser det godt på den mørke sadelen at det står lyse "fjoner" ut... På bilde er han ikke så ille faktisk, for det er tatt i starten av juni.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Oj, så fin. Samme blanding som naboen sin , hun røytet på samme måte, men ikke like lenge. Uannsett hun røytet alikevel ganske lenge/mye og nå etter at hun har fått vom og hundemat på grunnav andre ting er hun også blitt mye bedre i pelsen og hun røyter ikke så mye.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Børste og kam hjelper.. Ikke mot selve røytinga, men mot produksjon av hybelkaniner :(

Du kan og prøve å bade dyret, da slipper de som regel pelsen etter et par dager, og da får du komprimert røytinga sånn delvis, og slipper kanskje unna dottene som tyter ut. Men elghund har en del underull, har de ikke? Og da vil de røyte når de bor inne, samme hva du forer på eller gir for slags tilskudd..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Spurte vetrinær da vi var der for vaksine for 1 mnd siden. Ble ikke så klok av det nei. Det eneste de mente var å bytte til Spesific fòr, det er jo det de forhandler selv. Har prøvd det før og han liker det ikke. ;)

Han får av og til halvt frysetørket vom og tørrfor, for han blir så lett tynn om vinteren, det hjelper ikke stort på pelsen.

Jo, elgehund har veldig mye underull, og det er nok fra sin mor han har det. Men dekkpelsen faller også, men det blir ikke dotter av det.

Kan jo prøve litt omega-3 uansett. Han er en "gammel" mann (7 år) så det er sikkert lurt med litt omega 3 for ledd osv også.

Han trives dårlig inne, vil bare være ute, men når det blir for kaldt synes jeg ikke det er noe særlig å ha han ute hele tiden heller.

Har hørt at ProPlan fòr er bra, men har ikke fått prøvd det for jeg får ikke tak i det her..

Ja, han er en flott fyr. Rolig og snill mot alle! Aldri angret på at vi ga han et nytt hjem da han trengte det. Da var han 6 mnd.

Er det noen som har hørt om Dermoscent? Dråpeanpuller mot røyting?

Fant det her: http://www.maridalsveien-smadyr.no/hXGXBm2tjK3K.19.idium

Har ikke hørt om det før ;)

Børste og kam hjelper.. Ikke mot selve røytinga, men mot produksjon av hybelkaniner ;)

Du kan og prøve å bade dyret, da slipper de som regel pelsen etter et par dager, og da får du komprimert røytinga sånn delvis, og slipper kanskje unna dottene som tyter ut. Men elghund har en del underull, har de ikke? Og da vil de røyte når de bor inne, samme hva du forer på eller gir for slags tilskudd..

Vi børster han hver dag med underullskam. Vi kan børste av en halv bærepose med underull hver dag :( sikkert mer også.

Bade han vil jeg ikke nå mot vinteren fordi han er mye ute. Dumt å fjæren fettstoffene i pelsen/huden nå synes jeg.

Dobbeltpost mod. Einstein&Charlie

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ofte er det föret som er årsaken, men også för bytte kan utløse en røyting (som gir seg etter en tid).

Ellers er Omega 3, B-vitamin og ett bra för som passer din hund løsningen.

At det er en Schäfer/elghund blanding betyr ikke at han skal røyte hele året. Dog har mine schäfere røytet litt mer en andre raser jeg hatt, men ikke mer eller mindre konstant.

B-vitamin injeksjon har vært til hjelp på en hund i famillien, men det er ikke en langvarig løsning.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
    • Ser at det er nesten 6 år siden noen har skrevet her, men jeg prøver likevel:  Har et par spørsmål om whippet som jeg lurer på. 1) Leser her og der at det er veldig lett at de får overflatiske skader på kroppen, pga av full fart under "fri leik". Hvordan er det å kombinere tur  i typisk norsk skog med en løs whippet?  2) Whippet har jo jaktlyst. Er det mange som har erfaring med at naboens katt har fått en ublid skjebne? 3) Når det gjelder jaktlyst; er det helt "på trynet" å sette munnkurv på en whippet som skal få rase fra seg i fritt løp? Bare noen spørsmål fra en som har whippet på lista over "hunder jeg kanskje kunne tenkte med, når den hunden jeg har nå rusler til de evige jaktmarker"...
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...