Gå til innhold
Hundesonen.no

Røyting...


Mimas

Recommended Posts

Skrevet

Har en blanding av Shafer/elghund, og ja, jeg burde skjønt at med den kombinasjonen blir det mye pels ;)

Men er det noe jeg kan gjøre for å bremse det litt. Kan jo knapt ha han inne for da ser hele huset ut som vi har hatt 10 hunder inne.

Han mister store dotter, og det ser nesten ut som om han har skabb. Svære dotter stikker ut her og der på han.

Gir han Royal Canin adult.

Noe for du vil anbefalle? Har hørt om oljer som kan være bra å gi, men hva?

Noen som har gode erfaringer med annet fòr/oljer?

Han er slik stort sett hele tiden bortsett fra juni/juli. I august er det på`n igjen.

Slitomt å støvsuge 3 ganger om dagen.

Redd vi snart blir angrepet av agresive hårballer her :(

Skrevet

Er den eneste tiden han ikke røyter juni og juli? :(

Prøv Omega 3 fettsyrer (f.eks Dr. Baddakys) eller så burde du kanskje sjekke om det er foret han reagerer på. Forallergi kanskje?

Skrevet

Ja, det stemmer faktisk, eneste tiden er i juni og juli. Har prøvd Eukanuba, men samme resultat.

Omega-3 skal bli :( Det er jo uansett ikke skadelig å gi.

Emil.jpg

Slik ser han ut stor sett hele året. Ser det godt på den mørke sadelen at det står lyse "fjoner" ut... På bilde er han ikke så ille faktisk, for det er tatt i starten av juni.

Skrevet

Oj, så fin. Samme blanding som naboen sin , hun røytet på samme måte, men ikke like lenge. Uannsett hun røytet alikevel ganske lenge/mye og nå etter at hun har fått vom og hundemat på grunnav andre ting er hun også blitt mye bedre i pelsen og hun røyter ikke så mye.

Skrevet

Børste og kam hjelper.. Ikke mot selve røytinga, men mot produksjon av hybelkaniner :(

Du kan og prøve å bade dyret, da slipper de som regel pelsen etter et par dager, og da får du komprimert røytinga sånn delvis, og slipper kanskje unna dottene som tyter ut. Men elghund har en del underull, har de ikke? Og da vil de røyte når de bor inne, samme hva du forer på eller gir for slags tilskudd..

Skrevet

Spurte vetrinær da vi var der for vaksine for 1 mnd siden. Ble ikke så klok av det nei. Det eneste de mente var å bytte til Spesific fòr, det er jo det de forhandler selv. Har prøvd det før og han liker det ikke. ;)

Han får av og til halvt frysetørket vom og tørrfor, for han blir så lett tynn om vinteren, det hjelper ikke stort på pelsen.

Jo, elgehund har veldig mye underull, og det er nok fra sin mor han har det. Men dekkpelsen faller også, men det blir ikke dotter av det.

Kan jo prøve litt omega-3 uansett. Han er en "gammel" mann (7 år) så det er sikkert lurt med litt omega 3 for ledd osv også.

Han trives dårlig inne, vil bare være ute, men når det blir for kaldt synes jeg ikke det er noe særlig å ha han ute hele tiden heller.

Har hørt at ProPlan fòr er bra, men har ikke fått prøvd det for jeg får ikke tak i det her..

Ja, han er en flott fyr. Rolig og snill mot alle! Aldri angret på at vi ga han et nytt hjem da han trengte det. Da var han 6 mnd.

Er det noen som har hørt om Dermoscent? Dråpeanpuller mot røyting?

Fant det her: http://www.maridalsveien-smadyr.no/hXGXBm2tjK3K.19.idium

Har ikke hørt om det før ;)

Børste og kam hjelper.. Ikke mot selve røytinga, men mot produksjon av hybelkaniner ;)

Du kan og prøve å bade dyret, da slipper de som regel pelsen etter et par dager, og da får du komprimert røytinga sånn delvis, og slipper kanskje unna dottene som tyter ut. Men elghund har en del underull, har de ikke? Og da vil de røyte når de bor inne, samme hva du forer på eller gir for slags tilskudd..

Vi børster han hver dag med underullskam. Vi kan børste av en halv bærepose med underull hver dag :( sikkert mer også.

Bade han vil jeg ikke nå mot vinteren fordi han er mye ute. Dumt å fjæren fettstoffene i pelsen/huden nå synes jeg.

Dobbeltpost mod. Einstein&Charlie

Skrevet

Ofte er det föret som er årsaken, men også för bytte kan utløse en røyting (som gir seg etter en tid).

Ellers er Omega 3, B-vitamin og ett bra för som passer din hund løsningen.

At det er en Schäfer/elghund blanding betyr ikke at han skal røyte hele året. Dog har mine schäfere røytet litt mer en andre raser jeg hatt, men ikke mer eller mindre konstant.

B-vitamin injeksjon har vært til hjelp på en hund i famillien, men det er ikke en langvarig løsning.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
    • Hei! Jeg er ei jente på 23 år. Jeg og min samboer planlegger å flytte hjem igjen til bygda jeg opprinnelig kommer fra. Det er veldig landlig og utrolig fine fjell og skogsturer. Jeg er selv et friluftsmenneske og elsker alt av hengekøyeturer, teltturer, fisketurer og fjellturer. Samboeren min kommer til å være i jobb når vi flytter hjem og jeg skal starte lærerutdanningen min over nett. Vi har derfor snakket om å kanskje skaffe oss en valp til høsten. Vi har særlig sett på golden retriever som et alternativ for oss. Jeg kommer til å få hjemme og kunne ærlig trengt de rutinene som kommer med å ha valp. Samboeren min har ikke hatt egen hund før, men jeg er vokst opp med hund (Schiller støver, finsk støver, mops, malteser, sibirsk husky) jeg har selv vært med på å oppdra disse hundene (særlig huskyen da jeg var litt eldre når vi fikk henne) men sammen med familie. Jeg synes det er vanskelig å skulle vente på riktig timing. Jeg er selv i arbeid akuratt nå og sparer aktivt for å kunne ha råd til en hund i fremtiden. Vil jo såklart ikke gå til anskaffelse av en valp uten å ha nok oppsparte midler til forsikring og uforutsette avgifter. Vi har allerede en katt fra før som har astma som trenger oppfølging og behandling. Det er ikke slik at vi drar så mye på ferier, og om vi gjør det så har det vært hjem til bygda eller på Norgesferie, og da er pus med (han ble vandt til med reising fra ung alder), og det skulle hunden også fått være. Men er det riktig tidspunkt? Det er dette jeg sliter litt med å bestemme. Hvor lenge skal vi vente før vi evt anskaffer oss hund? Bare vet vi når det er tid for ett nytt familiemedlem? Jeg har egentlig allerede ventet tålmodig i 4 år, men det har aldri vært den rette tiden for ett så stort ansvar. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...