Gå til innhold
Hundesonen.no

Få hunden trygg på andre


Kiba

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har en Cavalierhann som er redd andre hunder, spesielt de hundene som er litt frampå . Spiller ingenrolle om det er tispe eller hannhund, stor eller liten, svart eller hvit. Det er bare et få tall av hunder som han ikke er redd. Vi har en nabohund som kommer gjennom gjerde til oss og de 2 er bestevenner (men nabohunden har ingen dressur så han kan jeg ikke bruke i trening). De leker ilag daglig. Det er den eneste hunden vi kjenner.

Når vi går tur og treffer en annen hund så går han ut av sitt gode skinn. Har rost han veldig og gitt han godbiter de gangene han har vert noelunde rolig. Men jeg gjør noe feil der, fordi han skjønner ikke at han har vert flink. Når vi møter en hund så sier jeg "rolig" (han skjønner at han skal være rolig når jeg sier rolig). Viss han holder seg forholdsvis rolig så sier jeg flink og klapper han litt. Når vi har passert og han ikke har gitt en lyd får han en ekstra god godbit. Det er i grove trekk det jeg gjør når vi møter en hund. Noen tips til hva jeg bør gjøre andeledes?????????? Viss han tar helt av som han pleier vet jeg ikke helt hva jeg skal gjøre og dette merker han sikkert på meg. Noen tips til hva jeg skal gjøre da????

Jeg skal på GK i hverdagslydighet nå om en uke. Jeg vet at min Cavalier kommer til å være helt hysterisk når han møter de andre hundene. Hva kan jeg gjøre i forkant for å få han tryggere på andre hunder?????

Håper på mange gode tips :rolleyes:

Skrevet

Siden du har meldt deg på kurs anbefaler jeg deg å vente med å gjøre noe annerledes fremt til instruktøren får sett dere i aksjon. Da får du forhåpentligvis de rådene du trenger, uten at noen her synser om mulige innfallsvinkler. :no:

Skrevet

Det høres ut som om hunden din bare får LEKE med én hund? Og det er jo litt lite... i forhold til det å lære seg å omgås andre hunder. Hunder av endel raser, særlig de litt mildere, kan reagere med fryktsomhet i forhold til "ukjente" ting - og det vil jo andre hunder bli, dersom de ikke får omgås dem, og lære at det går greit.

Samtidig kan de også være veldig nysgjerrige, siden dyr av en art gjerne er opptatt av andre av samme slag - ikke minst i valpe- og unghundtiden. Hvis de da ikke får hilse noe særlig på andre hunder, der de først kanskje var "bare" interessert, så kan det bli til at frustrasjonen over ikke å få hilse kan gå over i ulike former for "utagering" - at de bjeffer først i glede, så i opphisselse, kanskje etterhvert i andre ting etterhvert. Og litt etter hvordan eier reagerer, så kan hunden bli usikker - kanskje usikker også, på hva dette "egentlig er for noe".

Vi har møtt noen slike, eldstehunden var strålende til å hilse på slike - den overså dem lenge, lot dem komme "snikende" bort, og overså dem i stor grad til de redde innså at "nei, den kommer ikke til å kaste seg over meg". Jeg ville nok sagt at du på den ene siden trenger å arrangere noen flere møter med HYGGELIGE, ikke så intense, hunder... samtidig som du får hjelp til hvordan du selv bør håndtere hunden i møtesituasjoner.

Fint at du går kurs, men pass deg for instruktører som kanskje ikke innser frykten/usikkerheten og årsakene bak, og som skal begynne å "oppdra" hunden. Når det er usikkerhet/frykt involvert, skal man være forsiktig med virkemidlene - så ting ikke forverres. Og hvis hunden din blir helt vill bare ved å ha andre hunder i nærheten, går det jo litt utover læringen. Kanskje du skal snakke litt med instruktøren på forhånd, om hva slags opplegg dere to bør få? Så får du jo sjekket ut hvilken tanker instruktøren har om dette også?

Skrevet

Takker! Det er ikke sånn at hunden min kun for leke med en hund, men det er kun en annen hund der jeg bor (bor litt øde for tiden) Har tatt det opp med intstruktøren og hun sa det var ikke var noe problem. Har hatt noen av de før på kurs. Det er heller ikke så mange deltakere på kurset jeg skal på.

Har tenkt å snakke med intruktøren nå før kurset og første kurs kveld (den er uten hund)

Skrevet

Dere er litt i ødemarka, dere :)

Lykke til med kurset da, det høres jo bra ut med et lite kurs, da blir det jo tid til litt oppfølging. Kanskje hunden din kan få noen nye "bekjente"?

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...