Gå til innhold
Hundesonen.no

Få hunden trygg på andre


Kiba

Recommended Posts

Jeg har en Cavalierhann som er redd andre hunder, spesielt de hundene som er litt frampå . Spiller ingenrolle om det er tispe eller hannhund, stor eller liten, svart eller hvit. Det er bare et få tall av hunder som han ikke er redd. Vi har en nabohund som kommer gjennom gjerde til oss og de 2 er bestevenner (men nabohunden har ingen dressur så han kan jeg ikke bruke i trening). De leker ilag daglig. Det er den eneste hunden vi kjenner.

Når vi går tur og treffer en annen hund så går han ut av sitt gode skinn. Har rost han veldig og gitt han godbiter de gangene han har vert noelunde rolig. Men jeg gjør noe feil der, fordi han skjønner ikke at han har vert flink. Når vi møter en hund så sier jeg "rolig" (han skjønner at han skal være rolig når jeg sier rolig). Viss han holder seg forholdsvis rolig så sier jeg flink og klapper han litt. Når vi har passert og han ikke har gitt en lyd får han en ekstra god godbit. Det er i grove trekk det jeg gjør når vi møter en hund. Noen tips til hva jeg bør gjøre andeledes?????????? Viss han tar helt av som han pleier vet jeg ikke helt hva jeg skal gjøre og dette merker han sikkert på meg. Noen tips til hva jeg skal gjøre da????

Jeg skal på GK i hverdagslydighet nå om en uke. Jeg vet at min Cavalier kommer til å være helt hysterisk når han møter de andre hundene. Hva kan jeg gjøre i forkant for å få han tryggere på andre hunder?????

Håper på mange gode tips :rolleyes:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det høres ut som om hunden din bare får LEKE med én hund? Og det er jo litt lite... i forhold til det å lære seg å omgås andre hunder. Hunder av endel raser, særlig de litt mildere, kan reagere med fryktsomhet i forhold til "ukjente" ting - og det vil jo andre hunder bli, dersom de ikke får omgås dem, og lære at det går greit.

Samtidig kan de også være veldig nysgjerrige, siden dyr av en art gjerne er opptatt av andre av samme slag - ikke minst i valpe- og unghundtiden. Hvis de da ikke får hilse noe særlig på andre hunder, der de først kanskje var "bare" interessert, så kan det bli til at frustrasjonen over ikke å få hilse kan gå over i ulike former for "utagering" - at de bjeffer først i glede, så i opphisselse, kanskje etterhvert i andre ting etterhvert. Og litt etter hvordan eier reagerer, så kan hunden bli usikker - kanskje usikker også, på hva dette "egentlig er for noe".

Vi har møtt noen slike, eldstehunden var strålende til å hilse på slike - den overså dem lenge, lot dem komme "snikende" bort, og overså dem i stor grad til de redde innså at "nei, den kommer ikke til å kaste seg over meg". Jeg ville nok sagt at du på den ene siden trenger å arrangere noen flere møter med HYGGELIGE, ikke så intense, hunder... samtidig som du får hjelp til hvordan du selv bør håndtere hunden i møtesituasjoner.

Fint at du går kurs, men pass deg for instruktører som kanskje ikke innser frykten/usikkerheten og årsakene bak, og som skal begynne å "oppdra" hunden. Når det er usikkerhet/frykt involvert, skal man være forsiktig med virkemidlene - så ting ikke forverres. Og hvis hunden din blir helt vill bare ved å ha andre hunder i nærheten, går det jo litt utover læringen. Kanskje du skal snakke litt med instruktøren på forhånd, om hva slags opplegg dere to bør få? Så får du jo sjekket ut hvilken tanker instruktøren har om dette også?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takker! Det er ikke sånn at hunden min kun for leke med en hund, men det er kun en annen hund der jeg bor (bor litt øde for tiden) Har tatt det opp med intstruktøren og hun sa det var ikke var noe problem. Har hatt noen av de før på kurs. Det er heller ikke så mange deltakere på kurset jeg skal på.

Har tenkt å snakke med intruktøren nå før kurset og første kurs kveld (den er uten hund)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
    • Ser at det er nesten 6 år siden noen har skrevet her, men jeg prøver likevel:  Har et par spørsmål om whippet som jeg lurer på. 1) Leser her og der at det er veldig lett at de får overflatiske skader på kroppen, pga av full fart under "fri leik". Hvordan er det å kombinere tur  i typisk norsk skog med en løs whippet?  2) Whippet har jo jaktlyst. Er det mange som har erfaring med at naboens katt har fått en ublid skjebne? 3) Når det gjelder jaktlyst; er det helt "på trynet" å sette munnkurv på en whippet som skal få rase fra seg i fritt løp? Bare noen spørsmål fra en som har whippet på lista over "hunder jeg kanskje kunne tenkte med, når den hunden jeg har nå rusler til de evige jaktmarker"...
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...