Gå til innhold
Hundesonen.no

Ryggvennlige høyhælte sko?


tuppetroll

Recommended Posts

Skrevet

Jeg jobber i et uniformsyrke, og nå som mine trofaste jobbesko har blitt helt slitt ut trenger jeg noen nye. Jeg har ikke verdens beste rygg, så skoene må være så ryggvennlige som det er mulig for sko med hæler å være. De jeg har hatt nå har vært fantastiske - men de var på salg fra 1100 til 100 kr i mai, og jeg har ikke råd til å legge ut en tusenlapp i sko nå. Så jeg trenger tips til noen pene sko, med litt høyde på hælen, som er godt bygget opp og som ikke robber lommeboka. Noen som kan være behjelpelige med merker eller forslag?

Skrevet

Det som er viktig med en god høyhælt sko er at du ikke har all vekten på tåputene, men hælen skal være såpass lav at du får tungde på hælen også. (de fleste kjenner seg vel igjen når man hører om "brennende fotsåler")

Ikke kjøp en sko med tynn hæl, da får du all vekten på den lille delen nederst på hælen, velg en hæl som gjerne er bred oppe svinger "innover" og derreter ut igjen nederst. Eksempel på dårlig hæl som man skal gå lenge på er dette (ikke se på høyden, men på hælens form) der får man all vekten på tåputene, og man stabiliserer seg på den lille knotten nederst på hælen.

Et eksempel på en god hæl er dette (jeg har den eksakt samme skoen faktisk, og den er super god å gå på) eller dette (ser du hvordan de svinger innover på midten?)

Merker med gode hæler som er dyre, men skam gode er: Gabor (SUPERT merke, de har skjønt det), softwalk,Aerosoles,Ecco,Vagabond,Ara,Jenny,Klavene

s. Dette er merker som ligger fra rundt 700-1200 kr paret.

Men sko med gode hæler trenger heller ikke være så dyre: Chilli er et billig merke som har fått endel gode sko (se etter "innersving" hælen) og ICU. De ligger på ca 300-600 kr paret.

Det kommer an på hvor "pen" skoen skal være. Den beste arbeids skoen med god hæl er noe slik som dette. Denne er fra Ecco og den er passelig høyde,og har god såle som stabiliserer godt.

Det som også er lurt er å velge skinn, det puster og former seg etter foten.

En annen ting som virker er å legge en god pute i skoen som demper godt. Dr.Scholl har en såle som heter Buisy feet. Den er KNALL god i høyhælte sko. Eller så finnes det en god del gode "Party" såler på markedet som hjelper mot brennende fotsåler. Men selv er jeg mest fornøyd med Dr. Scholl sine.

Nå skal det sies at jeg har bare anbefalt merker som jeg selv har erfaring med. Det finnes selvsagt maaange andre gode merker også, men de kjenner ikke jeg til.

Skrevet

Takk for grundig og god innføring i skomerkenes verden! Det må være litt "pene" sko ja, og de skal være lukkede (uniformskrav). Disse innoversvingte hælene ser lure ut, men jeg synes ofte at de bredere hælene er stødigere å gå på. Er de også gode for ryggen?

Kunne sikkert spurt i skobutikken, men jeg er ganske sikker på at de kommer til å anbefale svindyre Eccosko, og himle med øynene hvis jeg sier at jeg vil ha noe rimeligere. :rolleyes:

Skrevet

Et annet forslag; gå på en dansebutikk og kjøp sko som er laget for spanske og latinamerikanske danser, f.eks. De har lukket tå, er sorte og "anonyme", men veldig pene, og du kan gå (og danse) i timesvis på de. Jeg bruker alltid mine hvis jeg skal ut og danse, f.eks, fordi det er komplett umulig å belaste deg feil når du går på de. Prisen ligger rundt 5-600, de er verdt det tredobbelte:p

Skrevet
Kunne sikkert spurt i skobutikken, men jeg er ganske sikker på at de kommer til å anbefale svindyre Eccosko, og himle med øynene hvis jeg sier at jeg vil ha noe rimeligere. :rolleyes:

Et tips fra en som har kronisk dårlig rygg; ikke gå i en vanlig skobutikk... Min erfaring er at de ikke har noen begreper om hva som er godt å gå på og hva som ikke er det... Skal sjekke ut litt selv, men jeg vet at skoene til Ecco og noen av Scholl sine sko er ganske gode å gå i over lengre tid :)

Skrevet
Et annet forslag; gå på en dansebutikk og kjøp sko som er laget for spanske og latinamerikanske danser, f.eks. De har lukket tå, er sorte og "anonyme", men veldig pene, og du kan gå (og danse) i timesvis på de. Jeg bruker alltid mine hvis jeg skal ut og danse, f.eks, fordi det er komplett umulig å belaste deg feil når du går på de. Prisen ligger rundt 5-600, de er verdt det tredobbelte:p

Oi så smart :)

Skrevet
Et annet forslag; gå på en dansebutikk og kjøp sko som er laget for spanske og latinamerikanske danser, f.eks. De har lukket tå, er sorte og "anonyme", men veldig pene, og du kan gå (og danse) i timesvis på de. Jeg bruker alltid mine hvis jeg skal ut og danse, f.eks, fordi det er komplett umulig å belaste deg feil når du går på de. Prisen ligger rundt 5-600, de er verdt det tredobbelte:p

Har du lyst til å finne noen linker? Forsøkte å søke, men fant ingenting :) Veldig nysgjerrig på åssen type sko dette er :P

Skrevet

http://www.straekogboej.com/wb/pages/sko/flamencosko.php

De jeg har ligner på disse, bare uten prikker og sånn under sålen som får de til å klikke litt ekstra:p

Andre varianter er:

http://www.straekogboej.com/wb/pages/sko/dansesko.php

Sjekk ballett/danseutstyrbutikker.. Jeg vet det iallefall finnes en i Sandvika, flere i Oslo.

EDIT: på disse linkene er prisen noe høyere ser jeg, jeg kjøpte mine for 500 i Norge, men som sagt, dette er såppas slitesterke og gode sko at de er verdt nesten hva som helst.

Skrevet

Helene: Om sko med kraftig hæl er god for ryggen har mye å si hvilke såle dem har. De kan ha hæl som ser ut som klubber og likevel være dårlig å gå på. Et godt eksempel er et par sko med snøring som jeg kjøpte, de er rålekre og da jeg tok dem på meg så kjente jeg at "aaah, den hælen var stødig!" jeg kjøpte dem og var så fornøyd med kjøpet mitt, vel jeg skulle prøve å gå litt på jobb med dem (på skobutikk hvor vi går og står veldig mye) og jeg holder ikke ut en halvtime på dem engang. Pga sålen under tåputene er STEIN hard. Kjøp gjerne sko hvor det står "luftpolstring" , "air" og vice versa under, men da snakker vi igjen om sko oppe i tusenlappen.

Samtidig så kjøpte jeg meg et par pumps fra Chilli som koster 399,- og de holdt jeg ut på en hel kveld på fest i helgen, mye av grunnen er at det er platå fremme under fotsålen som "bygger opp" skoen slik at ikke hælen er så høy likevel. Det er om å sjekke etter slike små detaljer som gjør så mye.

De rimeligste skoene som er gode å gå i lengre tid med høye hæler som jeg kan komme på må være aerosoles eller f.eks softwalk. De ligger på en 599 eller noe.

Det kommer selvfølgelig også an på hvor vant du er med å gå på høye hæler. Mange jeg jobber med holder ut en hel arb dag på 9 timer på hæler som ikke skulle blitt brukt til annet enn en dørstopper, mens jeg klarer gjerne å holde ut et par timer på GODE høy hæler pga jeg er ikke flink til å gå i hæler.

Josie&Miriam: Hvis du føler at folk som jobber i ordinære skobutikker ikke vet hva du snakker om så har dere utrolig dårlig service og dårlig kunnskap i butikkene der du bor :blink:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
    • Hvis du ikke har vært borte mer enn en time nå, og så plutselig øker til en hel arbeidsdag så er det klart at det blir problemer. Jeg vil også påstå at de færreste valper takler greit en arbeidsdag alene ved 12 uker, og synes det er ganske dårlig av en oppdretter å påstå det. Det er også litt raseavhengig, men jeg ville aldri regnet med at hunden var klar til hele dager alene hjemme ved 12 uker, uansett rase. Man henter vanligvis valpen ved 8-10 uker. Den første uken bør man være sammen med valpen og legge et trygt grunnlag, og så gradvis legge til rette for at valpen takler at man går unna, enten det bare er i et annet rom, ut og hente posten, osv. Da er det veldig individavhengig hvor fort man kan gå fram, og går man for fort fram må man ofte gå mange steg tilbake igjen. Det ER mye jobb å ha hund, og uansett hvor forberedt man er så tror jeg mange får seg en overraskelse. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...