Gå til innhold
Hundesonen.no

Separasjonsangst


maja80

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har en blandingshund på litt over 1 år som sliter med å være alene. Han uler og jamrer seg helt til noen kommer.. Noe jeg syns er veldig trist. Pga at vi pusser opp må han sitte i bur mens jeg er på jobb å lurer derfor på om buret gjør det verre? Har trenet mye på det å la han være alene. Begynner med en kort stund, og så er jeg lenger og lenger borte. Har også prøvd medisiner i samråd med dyrelegen som skulle hjelpe mot angsten. Men nå har det seg slik at han nettopp er blitt operert, og har i den forbindelse hatt folk rundt seg hele tiden, og fått mye omsorg. Dette har forsterket separasjonsangsten, og jeg er nå tilbake der jeg begynte. Vet separasjonsangsten bunner i at jeg var alt for mye sammen med han da jeg fikk han som valp.

Er det noen som har opplevd det samme, og har noen råd og tips om hva jeg kan gjøre? Har ikke lyst å gi han medisiner igjen da jeg ikke syns noe om det. Men jeg ønsker jo at hunden min skal ha det bra mens jeg er borte..

Skrevet

Nå er ikke jeg noen ekspert på dette, for jeg har en hund selv som ikke liker og være hjemme alene, men jeg tror nesten du bare må begynne på nytt igjen. Tror ikke att buret gjør det noe verre, men ett tips du kan prøve er og ha på radioen.

Da hører han jo stemmer hele tiden, og slipper kanskje og føle seg så alene.

Men hvertfall, håper det ordner seg for dere :D

Skrevet

Ja, kjenner meg igjen her... Vi brukte også radiotrikset. Et annet som hjalp var å la kranen renne (med kaldt vann selvsagt) Men bare bittelitt, slik at han kunne høre det. Da trodde han det var noen på badet og dusjet, og derfor roet han seg. Vi har sluttet med det forlengst. Siden det nå går nokså bra.

Selv om han av og til klynker når vi går, så roer han seg ganske fort. Det gjelder å ikke øse opp hunden før du går. Vere rolig. Kanskje gå en liten tur med hunden først?

Skrevet

Har prøvd å ha på radio, gått lange turer for å slite han ut. Og å ikke gi han noe oppmerksomhet like før jeg skal ut, og når jeg kommer tilbake. Ingenting hjelper.. Men jeg må bare fortsette treningen og håpe at det blir bedre! Kan ha han i bilen, noe han er veldig glad i. Men det er jo ikke bestandig det går an, f.eks om sommeren når det er varmt ute. Takk for alle råd og tips :D

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...