Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvilken klasse?


ZnXyHunter

Recommended Posts

Skrevet

Nå har jeg tenkt til å prøve utstilling, hva er de forskjellige? Junior klasse 9-18 mnd, Unghundklasse 15-24mnd, Åpen klasse over 15 Mnd... Utstilling er i 28/7 og 11/08... Og han er født 22.04.06.... Han kan jo Stille i alle, så hva skal jeg velge?

Skrevet

Om han er liten eller mindre utviklet for alderen ville jeg stilt han i junior, er han middels ville jeg stilt i unghund, og siden han ikke er helt utvokst uansett så ville jeg ikke stilt i åpen klasse for da blir konkurransen muligens litt stor.

Skrevet

Niks, han kan ikke stille i alle. Så vidt jeg kan se skal han stilles i åpen unghund nå, men på den tiden du skal stille er han i åpen klasse :)

Du stiller hunden i den klassen der hunden har passert aldersgrensen for hver enkelt klasse. Så når han er over 15 mnd kommer han til å gå i åpen klasse til han blir veteran.

EDIT: kan han faktisk stille i alle? *confused..*

Skrevet
Niks, han kan ikke stille i alle. Så vidt jeg kan se skal han stilles i åpen unghund nå, men på den tiden du skal stille er han i åpen klasse :)

Du stiller hunden i den klassen der hunden har passert aldersgrensen for hver enkelt klasse. Så når han er over 15 mnd kommer han til å gå i åpen klasse til han blir veteran.

EDIT: kan han faktisk stille i alle? *confused..*

Hvis man ikke hadde hatt muligheten til å velge hadde det vel ikke vært overlappende aldersgrenser? Freya er f eks 17 mnd i slutten av juni. Jeg stiller henne da som junior på Oppdal men som unghund på Leangen. Jeg kunne stilt henne som junior på Leangen også men velger unghund pga muligheten for cacib.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
    • Hvor har du det fra??? Mage hunder blir feilaktig kalt for kattedrepere, uten at det er noe hold i det. Ja, hundene våre, uansett rase, har jaktinstinkt i større eller mindre grad, men at ambull er så mye verre enn mange andre hunder, har jeg vanskelig for å tro.  Nå kan jeg uansett fortelle at det gjøres store fremskritt her i huset. Hunden har lært seg å sitte når kattene passerer, og han viser en mye lavere interesse for de nå enn i begynnelsen. Han kan fint ligge rolig i ene enden av sofaen og en av kattene ligger i den andre delen uten at de gjør noe stort nummer av hverandre. Så jeg syns vi er på rett vei 🙂
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...