Gå til innhold
Hundesonen.no

Aldri for sent?


Peers

Recommended Posts

Har en hund på snart 5 år, som jeg aldri har klikkertrent. Skal innrømme at jeg ikke hadde interesse av å sette meg godt inn i emnet før, men har nå lest mer om det og innser at jeg kanskje skulle oppdaget dette ordentlig før :) Tror nemlig dette er en treningsmetode som passer min hund godt, spesielt fordi jeg virkelig må få timingen riktig for at han skal forstå noe som helst. Ville tro timingen forenkles en del ved bruk av klikkertrening, da det er en rimelig effektiv betinget forsterker.

Spørsmålet mitt er egentlig; er det noen gang for sent å begynne å klikkertrene en hund? Han er som nevnt snart 5 år, men kan likevel omlegging av treningsmetode ha noe resultat?

Edit: mener ikke at jeg ikke har hørt om klikkertrening før altså, har bare ikke interessert meg veldig for det fordi jeg ikke kjenner noen som driver med det. Bare for å understreke at jeg ikke er dum som en trestokk her :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nei. Aldri. Eldste hunden her i hus ble starta klikkertrent i 5-6 års alderen. Og han tok det rimelig greit (når man ser bort i fra at han var redd både klikker og target-stick til å begynne med).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er aldri for sent!

Selv driver jeg ikke egentlig med klikkertrening. Mer en blanding av litt av hvert, men bruker ofte en klikker i treningen fordi timingen blir bedre da. Synes at det fungerer bra :)

Er jo bare å gjøre et forsøk!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Snusmumrikk

Nei, aldri for sent. Jeg introduserte min for klikker da hun var rundt 5 år og det gikk fint det. Hun tok poenget kjapt, men hun ble aldri spesielt fantasifull, så hun ble aldri en spesielt god klikkerhund. Litt lite initiativrik. Men der er det veldig forskjell på hunder. Vi hadde god nytte av klikkertrening forde vi.

Nå må det også sies at jeg blander treningsmetoder og bruker det jeg syns funker, men jeg lærte henne en del nye øvelser helt fra start etter ren klikkerfilosofi (altså de spesielle øvelsene, men brukte ikke klikker ellers i hverdagen) og resultatet var at jeg fikk en hund med mer iver i øvelsene. Også noen øvelser jeg tidligere hadde slitt med tempo i hjalp det veldig å ta i bruk klikkern for å belønne presist akkurat når hun økte intensiteten og farten litt (uten at jeg gadd å lære inn hele øvelsen på nytt). Jeg hadde også alltid slitt med apporteringen (minimal gjenstandsinteresse), og starta innlæringen helt på nytt etter klikkertreningprisippene og apport ble yndlingsøvelsen hennes.

Så, poenget mitt er at du fint kan få god nytte av klikkertrening og/eller bruk av klikker selv om hunden er 5 år og vandt til andre treningsmetoder.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

I motsetning til Tijon opplevde jeg å få en "tradisjonelt trent" hund som ble ganske initiativrik under trening. Han ble introdusert til klikker da han var ca to, men jeg trente ikke ren klikkertrening med han. Jeg lokket til tider endel, og klikket når han gjorde det rett. Brukte den mest til å trene inn triks og andre små øvelser, og brukte klikkeren mest for å få til timingen. Han tok det raskt, og selv om han hadde blitt lokket inn i øvelsene, tilydde han de frivillig når han hadde lært de, og han "spant videre" på det, og tilbydde også variasjoner av det, men også andre ting. Tror det kommer litt an på hunden akkurat dette.

Hvis man ikke vil trene 100% klikkersk, så kan man jo likevel bruke klikkeren til å forsterke en atferd, og jeg har den erfaringen at hunden skjønner ting raskere når man gjør det på den måten, enn når man bare roser og gir godbit (sånn "vanlig" innlæring). Det virker nesten som det går et lys opp for hunden; "aha! er det det du vil jeg skal gjøre, ja!"

En hund som ikke er klikkerklok (har trent lite/aldri med klikker), så er det vanskelig å shape ting inn helt fra begynnelsen. Jeg opplever at de ofte henger seg opp i det første klikket, og tilbyr det hele tiden, med lite fremgang. De varierer atferd lite. Det er forøvrig en tråd om dette, om ei som skulle lære tibben sin å sitte med klikker. Hunden tilbyr bare sitt (gjorde i alle fall), i begynnelsen. Så jeg tror det er viktig å få hunden raskt til å skjønne at andre atferder også kan lønne seg. Da kan man enten lokke (den raske måten å få hunden til å skjønne det på, men ikke helt korrekt klikkersk), eller man kan ta med klikkeren "over alt" og klikke for "alt" bra hunden gjør, sånn at situasjonene den får klikk i varieres, og klikket kommer litt plutselig på hunden. For de som ikke er ute etter å shape inn alt mulig rart fordi man vil ha en kreativ hund osv, så er det ofte nok å lokke og klikke (men det er ikke ren klikkertrening, siden man ikke skal lokke når man klikkertrener, men heller bruke target fx).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for tips!  Det hørtes ut som noen kloke råd. Jeg ser de potensielle ulempene med en stor og sterk hund og en flexline. Kontroll er definitivt øverst på prioriteringslista. Jeg skal definitiv sjekke ut den lina du har linket til👍
    • Flexiline er generelt en dårlig idé, og særlig for en stor og sterk hund. Hvis noen slipper sin hund bort til dere i bånd, kan det fort bli floke og konflikter. Du kan heller ikke slippe båndet hvis noe skjer (hunden setter seg fast, sykkel kommer på tvers mellom dere etc.). Og det er vanskelig å ta hunden inn hvis den er ytterst i båndet, med mindre du har en supersolid innkalling. Kjøp heller en halvlang-line på 5 meter som du kan slippe ut og hanke inn etter behov. Du blir fort vant til å håndtere en kort langline, og mye bedre kontroll på hunden. Du kan slippe den både for å la hunden løpe litt, eller gi den friere bevegelsesrom i møtesituasjoner som ikke kan unngås (både med folk, hunder, sykler...). Du kan også ta et grep midt på båndet uten å svi av deg håndflaten hvis hunden trekker eller bykser avgårde. Vi har hatt disse, og er noe av det vi har tatt vare på etter å mistet hundene, de er supergode: https://dyresjappa.no/Produkt/1/294247/Supergrip-Sporline-5m
    • Hei,  Kjøpte akkurat en flexi classic L. 5m. bånd. Den fungerer helt greit, men vurderer et annet alternativ neste gang jeg kjøper. Det jeg kunne tenke meg er låste posisjoner uten å holde inn knapp i tillegg til et enda mer robust tapebånd og et noe større håndtak. Noen anbefalinger? Jeg har en nokså sterk staff-presa blanding på. 35 kg., som tidvis kan dra noe. Ser nå at jeg skulle flyttet denne til utstyrstråden, men vet ikke om det er mulig.  På forhånd takk for svar😊
    • Ede har endelig lært å sette pris på vanntette potesokker, og vil nå heller gå med enn uten. Trenger ikke bestikke med godis for å få dem på lenger, han husker nå at det er langt mer komfortabelt å gå ut på iskaldt klissvått og ekle grussteiner med dem på enn å gå barbeint.  Han ga uttrykk for å ville ha dem av inne på kjøpesenteret, da han selv la merke til at bakken var tørr, varm og stenfri der inne, men klagde ikke, bare gjorde meg oppmerksom på at han kunne tenkt seg å få de av der inne.  Nytt for dagen var å reise på rullebånd. Det har vi ikke prøvd før. Kunne gått meget bedre. Min feil. Trodde han ville forstå greia og bli med av, men han ble usikker da vi nærmet oss toppen, satte seg tilbake istedenfor å bli med frem, så jeg måtte panikk løfte-dra-heise ham over kanten i en faderlig fart, noe som selvsagt stresset ham. Not a good introduction.  Vi tok samme greia ned også, hvor han var helt kewl med å stå på båndet i bevegelse etter å ha blitt løftet på Ante fare og ble nervøs da han så slutten nærme seg, men virket som han synes det var helt ok å bli hjulpet over kanten med et muntert: "Whoppsie!" og en stor bit Nom Noms trøkket i ansiktet på landing. Han spiste det ivrig, så håper den sammenhengen med rullebåndet ble en sterkere neural pathway.   Videre på miljøtreningslisten har vi rulletrapp.. 😰 Det må gjøres. Rakk ikke øve opp den vanlige trappen i dag, fordi vi hadde ærender, men i morgen har vi ingenting annet å gjøre, så muttern får kle på seg, ta med sitteunderlag, pledd, varm drikke, kanskje niste, just in case, for om det ikke løsner etter noen forsøk med bare de øverste trinnene og gradvis økning, så kan vi sitte i den trappen og henge og ha det dødsens kjedelig til han finner ut at det lønner seg å gå den opp og vi får full fest.  Flashy blinkende helikopter med lyd hadde Mr. T on staircases ingen issues med. Gikk rundt det på baksiden mot veggen og så inn i cockpit og synes ikke det var noe uvanlig med det der.  Har forøvrig passert masse små og større unger også, både inne og ute og han begynner bli kjempeflink til å se, men ikke røre nå, på tross av de mange flørtende blikkene som inviterer til kos og lek.  De minste barna har jeg vært litt nervøs for skal trigge jakt når de plutselig løper, så jeg har vært veldig på alerten, men det eneste som utløste jakt i ham og strammet båndet var en dinglende skulderstropp på en bag. Så ut som en biteleke. Bykset, men fikk ikke nå frem til den. Med unntak av den har han vært eksemplarisk og avbrutt intensjoner om å undersøke andre mennesker på kontaktlyd hver gang jeg så ham vurdere det og var nervøs for et byks mot noen. — Food before Feckers, any day. Noen ganger også mom over nom. Han bryr seg om og tar min veiledning selv når han er mett og ikke vil ha mer. Vi begynner få et bånd utover måltidene 🥳
    • Enig med det over. Lær inn eventuelt en «gå og legg deg» kommando, så du kan avlede med å be hunden å gå og legge seg.  Miljø trene og sosialisere masse så hunden blir godt vant med lyder og folk rundt seg. Men føler det har mye med mentaliteten på hunden og rasen og gjøre. Har du en usikker vokterhund så er det vanskelig å dempe varsling. Har du en trygg vokter så har den høyere terskel for å anse noe som nødvendig å varsle på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...