Gå til innhold
Hundesonen.no

Kvinne bitt i hjel av fire rottweilere


Turnip

Recommended Posts

ÅÅÅÅÅ! Blir så fantastisk irretert! Det er slikt som skaper dårligt rykte på en rase! Når det er gått så langt at asen må registreres hos myndighetene, da er de litt ute og kjører spør du meg! Er lei av at folk ike kan holde undene sine under kontroll! <_<

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Rottweileren er jo blitt en rase som ikke bare er ute og kjøre ryktemessig, men rent faktisk når det gjelder det som eksemplarer av rasen har gjort dessverre. Den har vel "overtatt" for pitbull i USA på statistikken, den har vært på randen av forbud i England på grunn av popularitet i visse miljøer der de har gjort mindre festlige ting - som å drepe barn.

Det er vel ikke hundene i seg selv det er noe galt med, ikke sant - det ER det jo egentlig aldri, men at de omsettes til eiere som ikke passer godt nok på dem - ut fra de egenskapene de faktisk har.

Samtidig vet man at uavhengig av rase så er flere hunder sammen som går uten tilsyn eller er ute av kontroll kan gire hverandre opp i stor grad. Vi så det her hjemme, med Johannes-saken, det har vært tilfeller flere steder hvor det er to-tre-fire hunder som angriper mennesker og eventuelt dreper dem. Det er ikke nødvendigvis aggresjon - det kan like gjerne handle om byttedrift.

Særlig fordi det ofte er snakk om barn og eldre, som kanskje beveger seg litt annerledes, som ikke virker like "ovenpå" som voksne mennesker. Blir man redd, som denne kvinnen kanskje ble når hun så fire rottweilere mot seg, så oppfører man seg som et "bytte" muligens - man trigger hundene. Andre ganger har det vært "uforklarlige" angrep på spedbarn... men kanskje det ikke er aggresjon, kanskje det er jaktlyst som går klikk i hodet på hunden?

Hunder med slik veldig byttedrift BØR ikke hvem som helst eie. Jeg mener... ekstremutgaven her er malinois, men de har gått så skadefri som mulig gjennom økt popularitet - kanskje fordi de selges nærmest KUN til spesielt interesserte? Og så SER de jo ikke ut som "muskelhunder", er kanskje ikke "tøffe" nok utseendemessig?

Og rottweilere HAR en spesiell byttedrift, de også. Og det må jo kommende eiere være klar over. Hunder som "jakter og dreper" ER ikke nødvendigvis "sinte" eller "aggressive" - men kan ha en byttedrift/jaktlyst som er helt overstyr og ukontrollert. Og så hisser de hverandre opp, og så ruller snøballen.

Når det er en jakt/byttedrift som retter seg mot mennesker også, så er det grunn til å passe på; hele høsten flyr det jo jakthunder løse rundt i utmark, men det er ikke så mange menneskelige ofre for elghunder/harehunder/fuglehunder - selv om de har jaktlyst så det holder.

Så det er noe med "retningen" visse ting KAN ta, ikke sant, akkurat som ingen mener visse typer jakthunder er "onde" fordi de VIL gå for alt som er av smådyr (har vært borti jackeiere som er blitt alvorlig forskrekket over "unge hunden" den første våren de har den, når det detter fuglunger ned fra trærne og de ser en massemorder i aksjon... husker et voksent par med stor hage med mange "fugletrær" som var helt i sjokk over den elskede lille hundens legning i så måte).

Å "bagatellisere" rottweilere, som mange gjør, ER dumt. Jeg ser mange kunnskapsløse eiere rundt om som ikke burde hatt rasen, som det florerer av ikke-godkjente kull på ute på finn.no og andre steder. Raseklubben er streng i kravene, men det er jo liten vits i - når useriøse oppdrettere får solgt hunder som kanskje ikke burde vært født, fordi de ville falt gjennom mentalt etter kravene, lett som bare det - til eiere som ikke helt vet hva de får.

Veldig, veldig synd for en rase som ER fin i rette hender og som da ikke byr på problemer. Men hvordan løse det? Det handler i grunnen om HVEM som får lov til å kjøpe... sånn apropos det svenske forslaget og alle andre forslag.

Og ikke nytter det med forbud heller... for da flytter interessen seg over til stadig nye raser. Nå er det jo cane corso og presa som er in-hunder og der det er nokså ymse "oppdrettere", later det til, som er i ferd med å etablere rasene her i Norge. Én eller to useriøse kan produsere nok hunder til å ødelegge for disse, jevnfør den andre tråden, fordi de er POPULÆRE. Nå ser jeg "gamle dagers" amstaffeiere komme med disse nye rasene, som sikkert er helt greie de også - i rette hender. Men hvem skal skille klinten fra hveten, når oppdrettere selger til hvem som helst?

Men det er nok av "accidents waiting to happen", og like trist hver gang, fordi det meste kunne vært unngått.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Applaus Akela.. Som vanlig et fantastisk innlegg.. Jeg kjenner at jeg dessverre begynner å bli skeptisk også jeg. Det finnes så mye rart rundt av oppdrettere og avlsdyr, og ikke minst eiere. Møter jeg en ung jente med rottis eller hannschæfer i stramt båndt på tur med lille snella på 10 uker, nei, så får de ikke hilse. Det ER ikke hunderasen det er noe galt med, sånn i utgangspunktet.. Men det hjelper så lite! La merke til at de krever sertifisering fra lokale myndigheter i Portugal for å inneha visse raser, kanskje det hadde vært noe? Eventuelt for oppdrettere?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kjempe bra innlegg igjen Akela :) Kunne ikke sagt meg mer enig.

Det finnes som på alle raser, mye dårlig gemytt på rottweileren også. Det er jo fordi disse er de "populære/farlige" hundene. Man ser de på film, tv, på gata med de "tøffe" osv. Det er ikke mer en et par uker siden så kom storebroren min på 21 år og lurte på hvilken rase som er "tøffest" av rottweiler og dobermann, fordi han ønsket seg hund :rolleyes: (Han har vokst opp med min fars hunder, og mine Border collier...). Da svarte jeg ingen av delene! Skal du ha deg hund, synes eg du skal få deg en labrador eller noe i den duren. Han skal ikke ha de rasene fordi han har "lyst" på de, men fordi det er disse rasene andre på hans alder har.

Det er jo ingen sak å bli oppdretter i Norge. Det er nok derfor det oppstår så mange useriøse også. Med en kombinasjon av useriøse oppdrettere, dårlig avl og "dårlige" valpekjøpere skjer slik som dette.

Oppdretter bør være mye flinkere å sjekke ut valpekjøperen.

Selv venter jeg en veldig krevende rase, og gjett om jeg er sjekket i alle ender, fått 1000 spørsmål av oppdretteren min. For å ha slike krevende raser bør man ha en del hundeerfaring. Hadde ikke jeg jobbet med hund i 5 år (hundepensjonat, instruktør, hundetrening/kurser og omplassering), hadde jeg aldri fått kjøpt en slik hund. I hvert fall ikke av den oppdretteren jeg skal ha fra. Hun er utrolig kresen ang valpekjøpere, noe jeg synes er bra. Andre oppdrettere har sendt meg mail og lurt på om jeg vil kjøpe valp av de, bare fordi de har sett at jeg ønsker den rasen på hjemmesiden min, så det er visse forskjell ute å går.

En rottweiler er en utrolig krevende hund. Vi omplasserer kanskje mellom 3-5 rottweilere i året, og ofte er omplasseringsgrunnen nemlig for at hunden er for krevende.

Legger vi ut annonser på hundene på nettet får vi minst 10 mailer fra gutter/jenter mellom 16 og 22 år.

Det er få av disse jeg ikke sletter med en gang. Skal jeg omplassere en rottweiler til en gutt/mann på 22 år, må han ha veldig bra referanser, og en god del hundeerfaring og komme med.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

En rottweiler er en utrolig krevende hund. Vi omplasserer kanskje mellom 3-5 rottweilere i året, og ofte er omplasseringsgrunnen nemlig for at hunden er for krevende.

Legger vi ut annonser på hundene på nettet får vi minst 10 mailer fra gutter/jenter mellom 16 og 22 år.

Det er få av disse jeg ikke sletter med en gang. Skal jeg omplassere en rottweiler til en gutt/mann på 22 år, må han ha veldig bra referanser, og en god del hundeerfaring og komme med.

Nå vet ikke jeg hvem "vi" er som du refererer til - men jeg ser at du selv er 17 år og skal ha den en malinois... Sånn apropos de glupe tingene Akela har sagt her over...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er så hjetens enige med alle. Og det at de brukes som "farlig" hund på tv og i filmer ødelegger ganske mye! Da skal alle ha de, og uerfarne folk med krevende hunder er vel ikke den beste kombinasjonen. Det er jo ikke bare rottweilern det går ut over, dobermann og andre vakt raser går det jo også hardt utover. Er bare lei av dette.... :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå vet ikke jeg hvem "vi" er som du refererer til - men jeg ser at du selv er 17 år og skal ha den en malinois... Sånn apropos de glupe tingene Akela har sagt her over...

Vi, det er "vi" som jobber med omplasseringen :)

Ja, jeg har lest alt det som Akela har skrevet, og dette er nøye planlagt. Jeg har snakket med mange av de jeg trener med og samtlige sier at de mener det er en rase som passer for meg. Dette er godt voksne folk som både er hundeførere i politiet, landslaget i lydighet osv. Det er viktig å ikke dømme folk over nettet, som det kanskje er lett og gjøre. Ønsker du å vite mer, kan du heller ta dette over PM, så svarer jeg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da sitter jeg her og klyper meg i armen, fordi Edeward ga meg både utgangsstilling og flere meter med fot gjennom tre vendinger og flere stopp med sitt uten å ha forventninger om verken lek eller godis for det. Hadde ingenting fremme, og attituden hans tilsa at han gjorde det bare for interaksjonen og noe å gjøre sammen. Kanskje er metoden effektiv - han har begynt forbinde handlingen i seg selv med noe bra? Det er den faglige forklaringen. ..men ved å antropomorfisere kan det også ha vært for å belønne meg for å ha vært flink mams og servert ham rikelig med vom for å sitte pent og vente mens jeg kaster "apporten" - som jeg sliter med å kommunisere hvordan jeg ønsker levert. Det er vårt nye problem for tiden. Han blir forbanna fordi jeg ikke tar imot når han bare slipper den foran meg og begynner kjefte på meg fordi jeg krever å få den i hånden før jeg serverer noe. Vi har hatt mange sånne runder nå, og jeg forstod endelig at vi må tilbake noen skritt og trene på å holde apporten igjen. Gått altfor fort og klønete frem.  Ellers har Jokke kommet tilbake. Antar det er fordi testikkelen som ikke har kommet ned i pungen vokser i størrelse og er ukomfortabel der den sitter. På gjerdet om å fjerne den, fordi jeg er usikker på om jeg vil fjerne bare den ene som ikke har kommet ned, eller kastrere ham fullstendig. Har på følelsen av at den avgjørelsen blir tatt litt uti puberteten ^^ Det er vanskelig, altså. På den ene siden virker den ballen på feil sted ubehagelig for ham, og det er en fare for kreft i den. På den andre siden er kirurgi kirurgi. Fordi den har vært jojo, nede i pungen i perioder og ligget utenfor kanalen, i lysken, så er det stadig en sjanse for at den kommer helt ned. Da er det dumt å utsette ham for kirurgi unødvendig. Hormonene har flere effekter på helse og humør, er ikke bare der for forplantning. Noen av effektene vil en helst være foruten, men å fjerne dem kan også medføre uønskede helse- og adferdsendringer. En kan vel tilføre hormoner kunstig dersom det blir et problem. Et mindre onde enn testikkelkreft. ..men fjerne en eller begge, og når?  Antakelig er han 8 år og har fått en kreftdiagnose innen jeg klarer bestemme meg.   
    • Tok bilder i dag, med tanke på dagboken, og innså at det ikke er noe nytt å melde, utover ny frisyre. Spanielørene måtte vike i varmen. Nyfrisert Edeward i solnedgang   
    • Når du ber om en øvelse eller tar en strafferunde så belønner du bjeffingen med at det skjer noe. Så det beste er at det ikke skjer noe. Hva med å prøve konsekvent time-out i bilen? Eller lær å bjeffe på kommando og stoppe å bjeffe på kommando. Om du ber han om å slutte å bjeffe så husk å tell til tre før du belønner, ellers belønner du for tidlig at han er stille og han kan ta det som belønning for bjeff. 
    • Dytter denne opp. Her har jeg kontret forventingsbjeff med: "Legge i bakken" (forsiktig press i halsbåndet) og tatt en på stedet hvil. Ingen effekt utover tiden vi står i hvil, hvor han skuespiller avslappet for å komme videre, og begynner bjeffe igjen med en gang. Ignorert og ventet ham ut. Øker bare i stress. Bedt om øvelse (sitt/dekk/spinn/fot../) og så belønnet det med en leke for å gi ham litt godfølelse. Resultatet? Han ser bjeffing som et cue for å få meg til å utføre den adferden. Avledet med å ta en "strafferunde" rundt oss selv. Heller ikke effektivt utover i øyeblikket vi gjør det.  Gitt ham en kald skulder. Vist at jeg er skuffet og synes han er teit og snudd meg bort med et litt foraktelig fnys. Går opp i stress fordi han blir såret og synes jeg er urettferdig.  Jeg er clueless. Antakelig skulle en av disse metodene appliseres konsekvent, right? Det er antakelig veldig forvirrende med det random utvalget av ulike adferder fra meg - men hvilken er riktig å velge som en konsekvent reaksjon? Da hestene her ga ham sosial avvisning med foraktelige fnys og snudde ryggen til ham forstod han umiddelbart greia og responderte med å slutte bjeffe. Hvorfor har ikke det der samme effekten fra meg? Er det fordi jeg gir ham oppmerksomhet når jeg forstår/synes at han bjeffer av såkalte legitime årsaker? Jeg kan jo ikke slutte med det.   
    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...