Gå til innhold
Hundesonen.no

Hopping 2-


Aya

Recommended Posts

Skrevet

Min lille BC gutt på 8 mnd er som regel en veldig grei og hyggelig kar. Han hopper og spretter litt, kun i hilsesituasjon, men aldri på meg eller kjæreste/samboeren min (bortsett fra under lek). Andre kan han hoppe på to eller tre ganger, men han TAR et nei, og han slutter fort.

MEN vi bor sammen med en annen jente, og her begynner forvirringen min. Han hopper sinnsykt på henne, han blir liksom ikke "ferdig" med hilsingen. Samtidig som han hopper og spretter, så demper han. Hun oppfører seg som jeg sier hun skal, ikke gi respons på hopping, belønne når han har alle fire føtter i bakken, og det har fungert så bra for oss andre.. Men noe er det her. Han demper henne enormt, som sagt. Han smisker på beste BC vis. Hun har omtrent aldri vært alene med han, og jeg kan ikke helt sette fingeren på hva hun gjør galt/hva som har skjedd, men han har tydelig en helt annen attitude når det kommer til henne. hun er hundevandt, og han lystrer henne ellers. Når kjæresten hennes er på besøk, som ikke er hundevant, er han en engel mot han- men han liker også Felix godt. Jeg har på feelingen at min kvinnelige samboer (hehe) kanskje ikke er overvettes begeistret for hunden, utover det at det går veldig greit å dele leilighet med han.. Noen som har noen tips eller innspill? Jeg er litt rådløs, det er jo forsvådit ikke noe stort problem, og jeg tror nok det vil gå greit (kanskje?) å avlære dette, men om noen har noen forslag til hvorfor denne oppførselen kommer, hva som eventuelt kan ha skjedd, så hadde jeg blitt glad- for jeg observerer de hver dag, og ser ingen spesiell grunn til denne dempingen, smiskingen og hoppingen? Ikke er han en spesielt myk og krypende BC heller..?

Skrevet

Hunder merker mer enn man aner... og kanskje du har rett, kanskje jenta rett og slett ikke liker hunden din - eller liker det at han maser så fælt rundt henne. Og dét merker en hund iallfall. Som en hyggelig bc så gjør han vel alt han kan for å kommunisere "lik meg, lik meg". Hvis hun kanskje ikke er så begeistret for "krypete" hunder, og prøver å overse det, og din gutt bare legger enda kraftigere på i håp om å få en respons... så kanskje det er greia?

Å bli oversett er verre enn alt annet for endel hunder; det er nesten "bedre" å bli lagt i bakken og få kjeft av andre hunder, enn det er å bli oversett, ser jeg på "villhunden" til en bekjent.

Har hun en liten irritasjon inne, eller går litt lei, og hunden din er vant til mer... hjertelighet, så blir det kanskje en litt ond sirkel? Kanskje hun egentlig føler for å reagere annerledes enn dine instrukser tilsier, så det blir noe uekte der? Men gjør det noe, om hun gjør ting på sin måte - hvis det ikke er brutalt, da? Kanskje en "ekte" reaksjon, selv om den ikke er politisk korrekt for deg, er bedre... enn å late som, hvis det da er det hun gjør?

Skrevet

Hunder merker mer enn man aner... og kanskje du har rett, kanskje jenta rett og slett ikke liker hunden din - eller liker det at han maser så fælt rundt henne. Og dét merker en hund iallfall. Som en hyggelig bc så gjør han vel alt han kan for å kommunisere "lik meg, lik meg". Hvis hun kanskje ikke er så begeistret for "krypete" hunder, og prøver å overse det, og din gutt bare legger enda kraftigere på i håp om å få en respons... så kanskje det er greia?

Å bli oversett er verre enn alt annet for endel hunder; det er nesten "bedre" å bli lagt i bakken og få kjeft av andre hunder, enn det er å bli oversett, ser jeg på "villhunden" til en bekjent.

Har hun en liten irritasjon inne, eller går litt lei, og hunden din er vant til mer... hjertelighet, så blir det kanskje en litt ond sirkel? Kanskje hun egentlig føler for å reagere annerledes enn dine instrukser tilsier, så det blir noe uekte der? Men gjør det noe, om hun gjør ting på sin måte - hvis det ikke er brutalt, da? Kanskje en "ekte" reaksjon, selv om den ikke er politisk korrekt for deg, er bedre... enn å late som, hvis det da er det hun gjør?

Jeg er veldig enig i det du sier om at noe blir feil, og noe blir uekte.. Og jeg har ikke noe problem med at folk behandler hunden min annerledes enn jeg, problemet er vel mer det at hennes måte å fikse sånn på er å tråkke hunden så hardt på bakbeina som mulig når den hopper. Og, frankly, min lille hd-invalid skal ikke trampes på bakbeina. MEN at vi kanskje kan komme frem til en bedre løsning ved kommunikasjon (som kanskje er stikkordet for hva som er galt her) er nok godt mulig.. Er jo fryktelig irriterende og frustrerende for alle parter dette, også for hunden.

Skrevet

Å, hun driver med denslags ja. Nei, det er ikke noe særlig... da skjønner jeg at du reagerer!

Du får prøve å snakke med henne, høre hva hun EGENTLIG irriterer seg over - for jeg tror sikkert at hunden din merker at det er "noe" med henne, som han må prøve og prøve og prøve å blidgjøre henne for. Han er jo "bare en hund", hun er det tenkende mennesket, du får prøve å appellere til hennes bedre sider... Men det ER j.... irriterende når folk driver sånn, særlig når det er litt mykere hunder det er snakk om.

Hunder får med seg det utroligste av nyanser, så de har som oftest "rett"... de er gode indikatorer på folks egentlige følelser. Men jeg mener... hun behøver ikke ELSKE hunden din, men hun kan oppføre seg greit, det er jo ikke for mye å kreve av henne? Jaja, disse "samboerskapene"... ække greit.

Skrevet

Nei, det er nettopp det..:) disse "samboerskapene" er ikke alltid like enkle.. Men jeg takker for svar Akela, tusen takk:)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tispen er ekstremt rolig av seg generelt og lydig heldigvis ja. Men er jo vandt til opp i sofaen på dagtid også sengen min for soving om natten. Og ja tenker selv lurt valpen er borte i det minste i kritiske fasen de første 3-5 dagene som er veldig avgjørende for at tispen skal få kommet seg litt først også at man får sett at stingene ikke får komplikasjoner. Første gang jeg også må igjennom slikt med tispen eller operasjon på hund i hele tatt sånn her så litt hjertet i halsen samtidig som tillit til både veterinæren også vennen som skal passe valpen er der heldigvis da så. Jeg har barnegrind jeg kan plassere da også tørkestativ eksempel for så sperre av slik at ho ikke prøver hoppe opp i ting, og tenker jo bur kan være en idé som er smart om natten jeg bare har ved siden av der jeg sover for så kunne ha litt ekstra kontroll over at ho ikke går rundt for mye. Stort bur så heldigvis også så ho kan snu seg inni det hvis behov også plass til god seng i buret pluss vann/mat. Problemet er at jeg er usikker på om ho anser bur som trygg "sone" når ho aldri vært i behov av bruke bur noen gang utenom når ho kom fra gaten i russland til norge så det er jo en liten faktor også tanke jeg sitter med rundt bur. Tenker også litt på at det er vinter nå pluss glatt ute for luftingen men samtidig må jo det etter hva jeg vet begrenses mye med tur gåing etter operasjon også begrenses kun til ut tisse så gjøre sitt benødne. Men ja skal kontakte veterinæren så høre mer også med dem. En ting er sikkert og det er at jeg vil ha beste løsningen for begge hunder sin velferd og valpen har jo vært med oss siden var 8 uker også så føles på dette.
    • Det høres veldig lurt ut om valpen kan være et annet sted en stund den første tiden ihvertfall. Dette er spørsmål du kan stille dyrlegen. Om hun er relvativt rolig av seg trenger hun kanskje ikke noen inngjerding eller bur for begrensning. Kan du evt. bruke kompostgriner for å begrense plassen litt?
    • Hei. Tispa har nå en jursvult også må fjerne livmor for så minske risikoen for at det blir mer senere tid samt svulsten så klart. Ho hatt innbilt svangerskap og er 10år også 2 måneder så og si akkurat når operasjonen skjer nå pluss veldig sprek for alderen sin. Jeg lurer kun på råd også tips for så gjøre alt best mulig for tispen etter operasjon da jeg også har en valp på 4 mnd og vil gjøre ting best mulig for begge parter. Vurderer la vennen min passe valpen hos seg med 2 andre hunder så får valpen sosiale med andre hunder også får tispen fred fra valpen i kritiske perioden så litt spørsmålet blir dermed hvor lenge bør jeg holde valpen hos vennen min for at tispen skal få ro? Og hvordan bør jeg gjøre gode plasser for tispen som ikke er vært mye i bur før slik at ho får slappet av tiden etter operasjon? 
    • Det kommer an på vekten til hunden, ikke alderen. Men det gir mening, Acana er mer rent kjøtt og mer energieffektivt så hunden får mer næring ut av mindre mengde.
    • Hvor mange gram skal valp på 4 mnd ha på acana? Får ikke 120g til å stemme når han skal ha 160g på andre merker? Vi holder på å bytte fra monster til acana. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...