Gå til innhold
Hundesonen.no

Fransk Bulldog


sonja027

Recommended Posts

Skrevet

Nå har det seg sånn at vi skal dra å se på valper om noen få uker og jeg gleder meg sinnsykt mye!Vet egentlig ikke så mye om rasen. ;)

Noen som gidder å fortelle generelt om rasen og om noen vanlige sykdommer som kan forekomme hos denne rasen?

Blir utrolig takknemlig for svar. ;)

Skrevet

Jeg vet ikke hvor generelt jeg skal fortelle om rasen, siden du gir inntrykk av at du skal ha rasen.. Man vet da endel om rasen man skal anskaffe seg! Men jeg kan ta en kortversjon..

Fransk Bulldog er en selskapshund som tilhører gruppe 9. Det er mange forskjellige teorier bak opphavet dens, og man vet ikke helt nøyaktig hvordan den ble avlet frem. Men den oppstod i Frankrike, og ble brukt til oksekamper. I dag blir den sett på som "bare" en selskapshund.

Fransk Bulldog er en livlig og "glad" rase.. Den er som sagt avlet frem til å underholde, og til å ha selskap. Den trives derfor svært dårlig alene. Den liker å være flokkens midtpunkt, og vil være med på alt som skjer! En Fransk Bulldog elsker barn, og alle mennesker generelt. Den trenger lite mosjon, men her tråkker mange i salaten. Skaffer seg rasen for de tolker "mosjon" synonymt med "aktivisering". En understimulert bulldog er forferdelig å ha i hus.. Den elsker å leke, eller bruke hodet sitt.. Den begynner lett å kjede seg om den ikke får nok aktivitet i løpet av en dag, og det ender ofte med mye bjeffing.

Når det gjelder sykdommer, så er den langt bedre enn den Engelske Bulldogen. Men det er et faktum at den må være riktig og seriøst avlet på for å ha skikkelig pust. Siden de har "flatt" snuteparti, så forekommer endel snorkelyder. Men en F.B. fra gode seriøse linjer, skal ikke ha noe problem med dette i hverdagen. (min snorker bare litt om natten, og har utrolig fin pust). Ellers så er Cherry Eye et vanlig problem. Det er en pose som kommer frem i øyekroken, og den kan fort dyttes på plass.. Blir problemet vedvarende kan man kontakte vet og få sydd et par sting så den holder seg på plass der den skal være inne i øyet. Bulldoger generelt har høy risiko når det gjelder narkose, på grunn av sin pust. Noen våkner dessverre aldri opp. Vil bare si helt generelt at man må velge sunne linjer, og være klar over at vet regningene kan bli høye.

Fransk Bulldog er en venn for livet, verdens beste hund! men den krever utrolig mye selskap, og er absolutt ingen hund som ligger i sofaen hele dagen. Vet det er mange som får inntrykk av det siden den ikke trenger mye mosjon.. Men har man tid, så finnes ingen bedre ;)

Besøk gjerne hjemmesiden vår: www.123hjemmeside.dk/Frenchien-Chanel

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...