Gå til innhold
Hundesonen.no

valp som er så mammadalt


Turnip

Recommended Posts

Mike er nå stor gutt på 7,5 måneder. Men han er fortsatt like mammadalt som da han var 8 uker, han fotfølger meg i huset hele tiden, og jeg kan enda ikke gå på do eller dusje alene, lukker jeg døren, så skriker han og klorer opp døren. Jeg kan heller ikke la han være alene i bilen hvis jeg skal løpe en kjapp tur inn på bensinstasjonen eller noe, han hyler og skriker hvis han ser at jeg går fra han.

Hvis jeg går ut fra huset og samboeren min er hjemme, så går hun rundt og piper og klynker og når jeg kommer hjem igjen er han heltr propell og overfaller meg og hyler når jeg kommer hjem.

Kommer han til å vokse av seg dette eller hvordan gjør jeg det? Har prøvd gradvis å venne han litt av meg og vi har gode naboer og familie som passer han innimellom, det går bra etter en time når han har fått roet seg ned, men han prøver å stikke av for å finne meg...

Er litt slitsom at han har det sånn, han er veldig knyttet til meg og vil helst være oppå meg hele tiden...

Kom gjerne med gode råd og erfaringer, alt er til hjelp :lol:

Silje

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men det som er så rart er at når jeg skal på jobb, så er han helt ok med å være alene hjemme, for da vet han kanskje at hundelufterern kommer kl 10.00, han er helt rolig når jeg går fra han om morgningen pga han har vært vant til det hele tiden, men er generelt på dagen så er han i hæla mine hele tiden, han står til og med inni dusjen sammen meg når jeg dusjer... :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du burde finne deg en god hundetrener som kan se deg og hunden sammen, og så gi deg noen gode råd - for det trenger du :)

Hunden din er kanskje veldig knyttet til deg fordi du lar ham bli veldig knyttet til deg - kanskje er det litt smigrende med all denne "kjærligheten", men han har det jo ikke bra, fordi du høyst sannsynlig kommer til å måtte være borte i blant resten av hundelivet hans, som kan bli 12-14 år. Kanskje du ubevisst forsterker denne tilknytningen til deg, fra noe som er normalt og greit til å bli litt sånn mildt hysterisk? Det er det lettest for noen å SE, enn å beskrive med ord. For det kan jo være hans eget gemytt også, det er jo umulig å vite for oss :P

Han virker jo mer usikker enn noe annet, der han burde utviklet litt mer sikkerhet nå. Som du sier, med faste rutiner som han vet hva han forventer... så går det greit. Jobb videre derfra, men få hjelp og råd til denne treningen. Nei, han behøver ikke være med i dusjen eller på do - men brått å stenge døra, hvis du har latt ham få lov til nå, kan bli litt mye - kanskje du heller kan hive noen godbiter på gulvet som han må lete etter, før du går inn og stenger døra? Sånne ting.

En valp SKAL være knyttet til moren, for så gradvis å bli mer selvstendig. Vel er hunder barnsligere enn ulver, men også de skal "ut i verden". Tenk litt på hvor "skummelt" Mike kanskje synes det er... at du "blir borte for ham", det er antagelig like kjipt for ham - som du synes det praktiske er for deg <_<

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg syns det er vondt å være borte fra han, pga vet han helst vil være oppå meg hele tiden, han er ganske eiersyk av seg, og når vi er på besøk, så skal han oppå meg hele tiden, men han er ikke usikker eller no på andre mennesker når vi er borte, han skal bare sitte oppå meg hele tiden.Det med å kaste godbiter er lurt! Det har vi prøvd å forskjellige andledniger og har fungert veldig bra. Men han takler ikke at dører er lukket i huset, da klorer han på døren og piper.

Silje

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Eiesyk = usikker med kontrolltrang. Jo mer du lar ham gjøre dette, jo verre blir han. Du kan risikere at han når han blir eldre og tør mer begynner å jage bort folk og dyr som kommer nær deg. Du må avlære ham dette, og lære ham at jo dører KAN lukkes når DERE vil, gjøre ham tryggere generelt.

Dette blir neppe bedre - bare verre, har du ikke sett på Hundehjelpen dette med små hunder som styrer hele huset?

Gå til en bra adferdskonsulent og få bra hjelp, det vil både du og hunden ha stor glede av. Er ikke så mye alltid som skal til, men det er ikke så lett alltid uten hjelp når man allerede er litt i trøbbel :-)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ok, har fått nr til en adferdspesialist nå, så tar kontakt med han om dette.

Han er virkelig kommet i trassalderen i tilegg for å gjøre alt litt verre, og vi for virkelig testet oss her hjemme, han bjeffer og "ypper" hvis vi f.eks tar en kaffe eller ikke driver med han, han er full av energi, og mesteparten av dagen min etter jobb bruker jeg på å trene han, men får virkelig testet meg om dagen nå, er virkelig ingen lett jobb :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Knerten var litt lik da han var vlap. han følgte etter meg over alt, han satt til og med på fanget mitt når jeg var på do :)

Han hylte å skrek hver gang jeg gikk fra han. Men han måtte bare lære seg at det ikke nyttet

å hyle, mor kom jo tilbake hver gang.

La samboeren din sitte sammen med han når du dusjer, slik at han ikke får klort i stykker

dusjkabinettet. Mine 2 ligger på badet når jeg dusjer, men de legger seg ned å venter.

Snakk med de dere leier oss og forklar at dere prøver å lære valpen å være alene uten å hyle,

så det kan bli litt hyling til han har vent seg til det. Kan hende de blir litt mer overbærende og tolmodig.

Lykke til.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dibaq, ja. Jeg er godt fornøyd med kombinasjonen av pris og kvalitet, med unntak av manglende kondroitinsulfat. Det er noe de fleste for (inkludert mer kjente og anerkjente for som Vom og Alpha Spirit) har altfor lite av. Stoffet finnes rikelig i brusk, så gir tilskudd av rå frosset eller tørket hals/føtter fra kylling/kalkun og ører/haler fra diverse dyr for å kompensere. Ellers er jeg veldig begeistret for Farmina, men en må være litt forsiktig for å unngå voldsom vekst av det. Min fikk en skremmende, massiv growth spur da jeg foret bare på det en ukes tid. Skjøt i været og la på seg. Veldig høy næringstetthet og kaloririkt, så lite slingringsmonn før det blir for mye av det. Pga DCM-skandalen i forbindelse med kornfrie for, hvor det å fore på f.eks. Acana -ansett som et premium høykvalitetsfor, rost opp i skyene for kvaliteten - medførte strukturell hjertefeil på en mengde hunder, så har jeg valgt å kombinere flere ulike typer for å gardere meg bedre dersom det i ettertid skulle vise seg å ha vært noe gærnt med noen av dem.  Farmina har kornfrie varianter, til forveksling lik skandaleforene, men har også tilstrekkelig med carnitin/taurin/metionin, og de inneholder ikke hele belgfrukter eller belgfruktproteiner - mistenkt for å være anti næringsstoffer som hemmer opptak eller syntese av andre aminosyrer og proteiner. Farmina inneholder kun stivelsen fra erter, og ekstrahert og isolert stivelse skal være bare stivelse, uavhengig av om det kommer fra hvete, ris eller erter. Nødvendig for å kunne holde de andre ingrediensene bundet sammen til kibble.  Om den voksne hunden ender på perfekt størrelse med perfekt leddet perfekt skjelett, perfekte organer og perfekt pels vet jeg jo ikke ennå, men avføringen er ihvertfall perfekt :)
    • Takk for godt tips om godbitpung! Skal se om jeg finner noe liknende. Hadde samme erfaring som deg med vom, veldig hard avføring som virket ubehagelig å trykke ut. Tørrfor fra Dilaq, er det Dibaq du mener? Vurderte nemlig dette foret selv. Kan ikke så mye om hundeernæring, men syntes ingrendiensene så ganske bra ut og foret er rimelig. Men kunne ikke lese noen erfaringer med det på nett, og det føltes skummelt å prøve et så ukjent formerke. Du er fornøyd altså?
    • Vi har hatt fremgang på flere områder denne uka, bl.a. pelsstell. Tålmodigheten med kamming og raking har økt dramatisk. Han liker det ikke, men det virker som han har forstått at det er et nødvendig onde og en slags act of kindness fra min side, og er mer tålmodig med det. Nå holder det med en utbetaling per kammede og rakede bein, en for ryggen, en for magen og en for brystet, totalt 7 skjeer med Vom for å få kammet og raket hele hunden, unntatt skjegget, som det koster minst fire skjeer Vom å få kammet grundig gjennom.  Ny milepæl er napping. Skal ikke påberope meg å være noen kløpper ennå, men får det da til på et vis, og til min gledelige overraskelse liker han å bli nappet.  Ellers har vi fått mye sosialisering/miljøtrening med hester og fremmedfolk på territoriet denne uka, med camp/landsstevne på gården. Han har roet seg betraktelig ned og er progressivt desensitivert til situasjonen gjennom å få trøkket ansiktet fullt av godis og spise 1-2 måltider om dagen fra gresset rett foran paddockene, mens folk traver rundt med utstyr og for, og leier hester frem og tilbake. Fra å være heftig begeistret og vilter nysgjerrig med mye vokal de første dagene, til å være nær nonchalant nå på slutten - en pen utvikling. En god hjelp var hestenes nedlatende forrakt mot ham da han begynte bjeffe på dem. De gjorde hesteekvivalenten til det menneskelige uttrykket 'himlet med øynene og fnøs foraktelig' mot den lille drittungen som lagde sånn irriterende lyd. Den reaksjonen der fra dem sved på en annen måte enn tilsvarende reaksjon fra meg, som han har reagert på med MER vokal, for å gjøre det tydelig hva slags emosjonell abuse og omsorgssvikt sånt er fra primær omsorgsperson. Å "få" den der fra hestene var noe annet. Den fungerte på en annen måte fordi det ikke kom fra meg. En stor takk til hestene for hjelpen med å utvikle litt manerer. Han fikk til og med hilse snute mot mule med et brødrepar han har vært på nikk med i noen dager. Var veldig forløsende for ham, og roet ham betydelig ned i nærheten av dem.  Han er fortsatt ganske sosialt inkompetent, though. Klønete. Forsøkte kjefte og true seg til å bli hilst på og kost med her om dagen. Kroppsspråket hans var forvirrende. Ledig halvhøy hale i halvhurtig bevegelse. En slags mellomting mellom avventende vurdering, irritasjon og gledesbevegelser. Så satte han i en vokal som fremstod som truende dersom en skulle sammenlignet med mange andre raser. Ikke en dyp og alvorlig morsk voktervokal - det er ingen tvil om hva han mener når han bruker den - men et mer prososialt toneleie ispedd knurrebrumming, mot to unge kvinner som kom for å møkke en paddock. Mens han stod der og tilsynelatende kjeftet litt truende på dem, lett å tolke som territorial for den som ikke har hørt hvordan ekte territorial fra ham høres ut, så vrikket han på rumpa som i genuin gledeslogring, samtidig som han lagde de lydene der. Han forsøkte dundre meg å kjefte og true dem til å komme kose med ham, og hadde en forventning om å lykkes med det. Skjønner hvorfor mange beskriver gruppe 2 raser som: "Kan være dominant." Det er ikke så mange andre ord en kan beskrive det der med enn nettopp 'dominant'. Attitude.  Han fikk ingen uttelling for det der da, og begynte sutre og sytebjeffe da de gikk.  Kortbuksene har blitt kortere, fordi han satte seg i en fersk tyggisklyse på bussholdeplassen. Konsulterte Grok om frisyren og lurte på om den kunne generere et bilde av den optimalt estetiske måten å klippe en riesenschnauzer på, med en 2020 jeansmote silhuett på beina. Dialogen ble lang, men samme hvor omstendelig jeg forklarte, så klarte den ikke forstå at i den virkelige verden..  Så jeg forklarte og forklarte og la ved det eneste bildet tatt denne uka, kun for å vise den AI'em hva jeg mente: Jeg ville se om den kunne komme opp med en kul overall look som passer bedre med de kortbuksene der enn den typiske rasefrisyren. Jeg vet den er godt trent på visuell estetikk. Den KAN former og linjer. I forsøket på å veilede den til å forstå spurte jeg om den kunne vise meg forskjellen på å klippe en hunds naturlige pels til en silhuett av 2020 women's jeans fashion og på å kle en hund i hundeklær av jeansstoff.. ..så inntil videre beholder vi bare Lady og Landstrykeren looken med skjegg og bart og spaniel ører, til de ukonvensjonelle kortbuksene.
    • Leter med lys og lykte etter Mentalitetsboken av Ingalill og Curt Blixt, Kenth Svartberg. Noen som har den? Er også interessert i andre bøker innen språk og adferd - hundepsykologi:)
    • Jeg prøvde Trikem max relax på nyttårsaften og det virket veldig bra på min hund.    Spennende med hund på prøve med endel utfordringer masse lykke til🤗
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...