Gå til innhold
Hundesonen.no

valp som er så mammadalt


Turnip

Recommended Posts

Mike er nå stor gutt på 7,5 måneder. Men han er fortsatt like mammadalt som da han var 8 uker, han fotfølger meg i huset hele tiden, og jeg kan enda ikke gå på do eller dusje alene, lukker jeg døren, så skriker han og klorer opp døren. Jeg kan heller ikke la han være alene i bilen hvis jeg skal løpe en kjapp tur inn på bensinstasjonen eller noe, han hyler og skriker hvis han ser at jeg går fra han.

Hvis jeg går ut fra huset og samboeren min er hjemme, så går hun rundt og piper og klynker og når jeg kommer hjem igjen er han heltr propell og overfaller meg og hyler når jeg kommer hjem.

Kommer han til å vokse av seg dette eller hvordan gjør jeg det? Har prøvd gradvis å venne han litt av meg og vi har gode naboer og familie som passer han innimellom, det går bra etter en time når han har fått roet seg ned, men han prøver å stikke av for å finne meg...

Er litt slitsom at han har det sånn, han er veldig knyttet til meg og vil helst være oppå meg hele tiden...

Kom gjerne med gode råd og erfaringer, alt er til hjelp :lol:

Silje

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men det som er så rart er at når jeg skal på jobb, så er han helt ok med å være alene hjemme, for da vet han kanskje at hundelufterern kommer kl 10.00, han er helt rolig når jeg går fra han om morgningen pga han har vært vant til det hele tiden, men er generelt på dagen så er han i hæla mine hele tiden, han står til og med inni dusjen sammen meg når jeg dusjer... :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du burde finne deg en god hundetrener som kan se deg og hunden sammen, og så gi deg noen gode råd - for det trenger du :)

Hunden din er kanskje veldig knyttet til deg fordi du lar ham bli veldig knyttet til deg - kanskje er det litt smigrende med all denne "kjærligheten", men han har det jo ikke bra, fordi du høyst sannsynlig kommer til å måtte være borte i blant resten av hundelivet hans, som kan bli 12-14 år. Kanskje du ubevisst forsterker denne tilknytningen til deg, fra noe som er normalt og greit til å bli litt sånn mildt hysterisk? Det er det lettest for noen å SE, enn å beskrive med ord. For det kan jo være hans eget gemytt også, det er jo umulig å vite for oss :P

Han virker jo mer usikker enn noe annet, der han burde utviklet litt mer sikkerhet nå. Som du sier, med faste rutiner som han vet hva han forventer... så går det greit. Jobb videre derfra, men få hjelp og råd til denne treningen. Nei, han behøver ikke være med i dusjen eller på do - men brått å stenge døra, hvis du har latt ham få lov til nå, kan bli litt mye - kanskje du heller kan hive noen godbiter på gulvet som han må lete etter, før du går inn og stenger døra? Sånne ting.

En valp SKAL være knyttet til moren, for så gradvis å bli mer selvstendig. Vel er hunder barnsligere enn ulver, men også de skal "ut i verden". Tenk litt på hvor "skummelt" Mike kanskje synes det er... at du "blir borte for ham", det er antagelig like kjipt for ham - som du synes det praktiske er for deg <_<

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg syns det er vondt å være borte fra han, pga vet han helst vil være oppå meg hele tiden, han er ganske eiersyk av seg, og når vi er på besøk, så skal han oppå meg hele tiden, men han er ikke usikker eller no på andre mennesker når vi er borte, han skal bare sitte oppå meg hele tiden.Det med å kaste godbiter er lurt! Det har vi prøvd å forskjellige andledniger og har fungert veldig bra. Men han takler ikke at dører er lukket i huset, da klorer han på døren og piper.

Silje

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Eiesyk = usikker med kontrolltrang. Jo mer du lar ham gjøre dette, jo verre blir han. Du kan risikere at han når han blir eldre og tør mer begynner å jage bort folk og dyr som kommer nær deg. Du må avlære ham dette, og lære ham at jo dører KAN lukkes når DERE vil, gjøre ham tryggere generelt.

Dette blir neppe bedre - bare verre, har du ikke sett på Hundehjelpen dette med små hunder som styrer hele huset?

Gå til en bra adferdskonsulent og få bra hjelp, det vil både du og hunden ha stor glede av. Er ikke så mye alltid som skal til, men det er ikke så lett alltid uten hjelp når man allerede er litt i trøbbel :-)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ok, har fått nr til en adferdspesialist nå, så tar kontakt med han om dette.

Han er virkelig kommet i trassalderen i tilegg for å gjøre alt litt verre, og vi for virkelig testet oss her hjemme, han bjeffer og "ypper" hvis vi f.eks tar en kaffe eller ikke driver med han, han er full av energi, og mesteparten av dagen min etter jobb bruker jeg på å trene han, men får virkelig testet meg om dagen nå, er virkelig ingen lett jobb :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Knerten var litt lik da han var vlap. han følgte etter meg over alt, han satt til og med på fanget mitt når jeg var på do :)

Han hylte å skrek hver gang jeg gikk fra han. Men han måtte bare lære seg at det ikke nyttet

å hyle, mor kom jo tilbake hver gang.

La samboeren din sitte sammen med han når du dusjer, slik at han ikke får klort i stykker

dusjkabinettet. Mine 2 ligger på badet når jeg dusjer, men de legger seg ned å venter.

Snakk med de dere leier oss og forklar at dere prøver å lære valpen å være alene uten å hyle,

så det kan bli litt hyling til han har vent seg til det. Kan hende de blir litt mer overbærende og tolmodig.

Lykke til.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...