Gå til innhold
Hundesonen.no

Kjønnsmodning på gang?


Baby

Recommended Posts

Skrevet

For de som ikke vet det. Jeg har to Cavalierer, Oscar, en hannhund på straks 19 mnd og Tequila, ei tispepå 5,5 mnd gammel.

For et par uker siden misstenkte jeg at hun begynte å få løpetid, selv om det er en smule tidlig. Grunnen er at det er to hannhunder som har reagert veldig ekstremt på henne og SKAL oppi rompa på henne.

Men det jeg syns er rart er at Oscar da ikke reagerer. Han er en meget hormonell hannhund for å si det sånn... kommer det ei tispe så blir han GAL, løpetid eller ei... Og det blir enda mer ekstremt om det er løpetid på gang da.

Men så begynte jeg å tenke, kan det bare være at det er pga kjønnsmodning og ikke nødvendigvis løpetid på gang?

Oscar har nemlig og begynt å markere inne nå til min store fortvilelse... (Tar og imot tips for å forhindre det)..

Og de hannhundene som har reagert på Tequila er en Berner Sennenhund på 1 år, det kan kanskje forklares med masse hormoner i kroppen sånn generelt?

Og den andre hannhunden er Buster til Tore Jørgen og Elisabeth her inne... Han er vel 4 år om jeg ikke husker feil?

Noen som har noen formeninger om dette?

Skrevet

Det behøver ikke å være for tidlig med første løpetid, min Lara fikk sin første løpetid da hun var 5,5 mnd.

Hann hunder kan også reagere senere/ anderledes ved løpetid på tisper de bor sammen med enn med andre tisper.

Ebbe har aldri reagert når Lara har løpetid eller reagert på noen av de tispene som vi er mye sammen med. Men hvis vi treffer en tispe han ikke kjenner som har løpetid, så reagerer han og blir veldig interessert. Ebbe er jo kastrert (for 5 år siden) men likevel...

Skrevet

Jeg hadde tispe og hannhund sammen for mange år siden og han reagerte ikke før hun var høyløpsk og han var en skikkelig storsjarmør! :D Jeg fikk forklart av vet'n at de er så vant til hverandres lukter at det er derfor de ikke reagerer...!

Skrevet

Nei, kommer ikke til å ta på han truse. Ja, det forhindrer kanskje at han tisser, men det forhindrer ikke grunnen til problemet!

Dessuten tar det jo ikke lange tiden å vaske det opp heller da...

Det er 2 uker siden disse hundene reagerte på henne og da. Har ikke møtt de etter det, men er ikke noen andre som har reagert...

Hun var da 5 mnd og 2 dager omtrent.

Oscar er så og si daglig sammen med Lady, mammas tispe også, med henne blir han "gal" flere uker før hun får løpetid.

Tequila har forøvrig ikke blødd eller er ikke hoven eller noenting..

Skrevet

Ang. tissing inne..

Jo, det KAN faktisk hjelpe å ha på han en truse i en kortere periode. Jeg passet en miniatyrhund fra en venninne nylig, og hun fikk for seg at det var helt OK å tisse inne hos meg. Jeg satte på henne en slik tispetruse, la inn et bind, og lot henne ha det på mens jeg dro på jobben.

Vel hjemme var trusa ganske så våt, og hunden syntes IKKE det var noe kult. Dagen etter - samme prosedyre - og trusa var HELT tørr når jeg kom hjem. Resten av uka' - ingen truse - ingen tissing inne..

Kanksje ikke så snilt, men en kjapp måte å lære henne "the hard way" hvorfor man ikke skal tisse inne.

Det skal da understrekes at man må selvsagt være sikker på at hunden faktisk KAN holde seg, at det ikke er noe medisinsk galt som gjør at den må tisse oftere enn normalt. Og jeg visste jo at denne tispen faktisk KUNNE holde seg, da hun slett ikke gjorde slikt på natten (lenger tid enn det jeg var borte på dagen), og det er en godt voksen frisk og rask tispe.

Susanne

Skrevet

Et tips for å hindre tissing inne er å sprute litt utvannet sitronsaft på plassen hunden pleier å tisse...Jeg har gjort det på yndlingsplassen til min valp og da sluttet den på dagen...det fungerte også da Minnie begynte å bite på sko...Hun mistet interessen fullstendig..Helt utrolig...brukte en flaske med sitronsaft som man får på matvarebutikk blandet ut med litt vann..... :)

Skrevet

Nå har han faktisk ikke markert noe inne siden jeg skrev dette da og håper at det bare var forbigående. :)

Men om jeg så skulle hatt på han ei truse, ville ikke det blitt utrolig kronglete? Nå har ikke jeg prøvd det, men innbiller meg bare det? Det er en hannhund liksom og ting sitter på et annet sted enn på tispa liksom. ;)

Vi har forøvrig møtt endel hannhunder de siste dagene som vi ikke ser så ofte. Men INGEN av disse har reagert på Tequila. Senest i dag har vi møtt 3 og hadde det vært løpetid på gang så hadde de reagert alle sammen.. Spesielt to av de for jeg kjenner disse hundene og vet hvordan de reagerer på slikt.

Men, ei jeg snakket med for et par dager siden mente at det er enkelte hunder som rett og slett reagerer på valpelukta, så er det, det så er jo det supert. ;)

Ser helst at hun venter med løpetiden til Januar iallefall jeg. ;)

Vil ha henne med meg på vikingeskipet, men hun kan ikke bli med dit om hun har løpetid av praktiske grunner. Dessuten så hadde det jo blitt litt av en utfordring for mamma om hun skal passe begge, og en har løpetid liksom.

Og i julen hadde det også vært veldig greit om hun ikke hadde løpetid da. :P

Nei, jeg krysser fingrene for Januar eller senere jeg! :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...