Gå til innhold
Hundesonen.no

Erfaring med tannproblemer hos marsvin?


Artemis

Recommended Posts

Da har jeg kommet hjem fra veterinæren etter å ha hentet marsvinet mitt Pippin. Han har fått filt ned tenner og trukket en ekstra tann som plutselig hadde vokst ut utenfor fortennene nede. 1100 kr ble det, så jeg håper virkelig at jeg ikke behøver å dra tilbake til ny behandling! :) Nå skal han få oppbløtet tørrfôr og raspete grønnsaker fremover stakkers :D Han er nesten 5 år, og har aldri hatt problemer med tennene før.

Noen som har vært ute for noe liknende? :unsure:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Mhm, desverre. Jeg har også vært med på operasjoner med marsvin som sliper tenner. Du er heldig som oppdaget det, og at det ikke var såpass alvorlig. Flere marsvin har litt feilplasserte tenner, slik at tennene ikke treffer hverandre. Da blir de ikke filt ned (det er snakk om tennene lengre bak i munnen), og de kan vokse så mye at de presser på ganen og/eller tungen. Marsvinet får vondt, og nekter å spise mer. Før man oppdager det er marsvinet ofte så svekket at det ikke klarer å overleve.

Marsvinet mitt døde bare 1 år gammel, og når jeg oppdaget at han oppførte seg unormalt gikk det bare noen timer før han døde

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
    • Er det noen som har kompetanse når det gjelder forvask av spisebestikk og servise før man setter det inn i maskin med kort vaskesyklus (steamer). Skal man vaske med håndoppvaskmiddel først, eller bare bruke rent vann? Finner ingen spesifikk beskrivelse hos mattilsynet. Har bare hørt at det kan ødelegge maskinen. Hvis noen har en link å vise til, helst fra produsent (Miele, Hobart el.lign.) hadde det vært fint.  
    • Huken multisele eller Troll nomesele. 
    • Avstand? Om hun kjefter, ta henne bort fra ham. Eller ham bort fra henne.  Dette er en prosess som tar mye tid, så jeg tenker at det kan være hun har større behov for rom og avstand en god stund til. Å ta igjen et par år med sosialisering som skulle skjedd fra valpestadiet vil ta lang tid og mye tålmodighet tror jeg.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...