Gå til innhold
Hundesonen.no

Offisielle utstillinger?


SD

Recommended Posts

Skrevet

Er dette riktig plass å poste denne tråden på?

Anyway, etter at jeg har vært på utstilling bruker jeg å sende mail til oppdretteren vår (som er svensk) om hvordan det gikk, hva resultatet ble og kritikken. Denne gang fikk jeg svar tilbake med et spørsmål om denne utstilligen var offisiell. Jeg må si helt ærlig at jeg ikke visste, veit på en måte ikke om det finnes offisielle eller uoffisielle utstillinger. Vet bare at match show er uoffisiell, men der premieres det ikke og gjøres (foregår) ikke på samme måte som på "vanlig" utstilling. Er det noen som kan hjelpe meg med dette spørsmålet/problemstillingen?

Er det bare NKK sine utstillinger som er offisielle, eller er både det NKK og raseklubbene tilknyttet NKK eller hva? Hakke peiling jeg også. Føler meg litt smådum her jeg sitter.

Er det forskjell på utstillinger i Sverige og Norge med tanke på offisielle og uoff. utstillinger?

Sist utstilling vi var på var gjennom Steinkjer Hundeklubb...

Og er grunnen til at hun lurte på om utstillingen var offisell pga at resultatet og plasseringen var "godkjent" (eller hva jeg skal kalle det)? Hadde det vært en uoff. utstilling så ville jo ikke resultat og plassering betydd noe sant?

Og sendes alle kritikkskjemaene inn til NKK for "godkjenning"?

Hilsen en uvitende meg

Skrevet

Jupp, det er STOR forskjell på Norge og Sverige. I Sverige har de masser av uoffisielle utstillinger, som det vi kalte Open show i Norge før. På disse uoffisielle utstillingene tildeles ikke cert.

I Norge har vi stort sett bare offisielle utstillinger. Så du kan berolige oppdretter med at resultatet blir registrert i NKK.

Kritikkskjemaene sendes til NKK, men ikke for noen form for godkjenning, bare oppbevaring. De eneste kritikkene NKK sjekker, er der hunder får 0. Dette for å se om grunnen til 0 kan føre til utestengelse fra utstilling.

Skrevet

Utstillingene blir for så vidt godkjent av NKK på forhånd, ved at arrangør må søke NKK om å få lov til å arrangere utstilling på den og den datoen, og de må søke raseklubbene om å få ha med sine raser før de søker NKK. De må også søke om å få bruke dommere som ikke er nordiske, for å dobbeltsjekke at de er autorisert for rasene de er satt opp til.

NKK kan også underslå en utstilling etter at den er avholdt, hvis et eller annet riv ruskende galt har skjedd. Men det skal veldig mye til! Men hvis de ikke har gjort søknadsprosessen riktig, kan de jo få gjort feil. Men NKK prøver å hjelpe til med å få utstillinger godkjent der noe tull har skjedd.

En utstilling kan også underkjennes hvis det kommer inn klage av noe slag som er alvorlig nok. Men det skal altså en del til.

Konklusjon og poeng er at NKK godkjenner alle utstillinger før og etter, men det skal en del til for ikke å bli godkjent - det er jo i alles interesse at en avholdt utstilling blir hjulpet i land.

Og alle premielister skal inn til NKK, for å registrere resultatene i databasen.

Så lenge du finner utstillingen på NKKs terminliste (som du finner på nett), er den offisiell.

Men i Norge er valpeshow uoffisielle, mens de har en mer offisiell status i Sverige - der deler man for eksempel ut HP, og har valpeshow på SKK-utstillinger!

Skrevet

Ok, takk for svar. Da er jeg litt mer klokere enn hva jeg var i går :P

Og forresten, det var registrert jeg mente når jeg skrev "godkjent". Kom bare ikke på ordet, hehe ;)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
    • Hvor har du det fra??? Mage hunder blir feilaktig kalt for kattedrepere, uten at det er noe hold i det. Ja, hundene våre, uansett rase, har jaktinstinkt i større eller mindre grad, men at ambull er så mye verre enn mange andre hunder, har jeg vanskelig for å tro.  Nå kan jeg uansett fortelle at det gjøres store fremskritt her i huset. Hunden har lært seg å sitte når kattene passerer, og han viser en mye lavere interesse for de nå enn i begynnelsen. Han kan fint ligge rolig i ene enden av sofaen og en av kattene ligger i den andre delen uten at de gjør noe stort nummer av hverandre. Så jeg syns vi er på rett vei 🙂
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...